"Zdi se mikavno: domače maske z začimbami, sodo bikarbono ali česnom kot naravne alternative dragim kozmetičnim izdelkom. A profesor Adam Taylor opozarja: ti “triki” niso le neučinkoviti, ampak tudi nevarni.
Kaj je narobe z domačimi rešitvami?
- Surove sestavine so nepredvidljive: vsebujejo močne bioaktivne spojine, ki lahko poškodujejo naravni zaščitni sloj kože (t. i. kisli plašč).
- Nekontrolirana koncentracija: domača količina npr. sode bikarbone ni primerljiva z dermatološko formuliranim izdelkom.
- Tveganje okužb: začimbe in surovi izdelki so polni mikroorganizmov. Ko jih zmešamo z vodo ali oljem, postanejo gojišča bakterij.
Ne spreglejte:
- Glass skin vs. clous skin: katera sijoča koža je letos bolj 'in' in o čem sploh govorimo?
- To je parfum, ki vam bo prinesel vsaj toliko komplimentov kot Chanelov, stane pa desetkrat manj
Primeri nevarnih sestavin:
- Soda bikarbona: preveč alkalna za kožo – moti pH, povzroča draženje, izpuščaje in v nekaterih primerih hude opekline ali celo napade.
- Česen: surovi stroki vsebujejo žveplove spojine, ki lahko povzročijo kemične opekline, alergije ali dolgotrajne brazgotine.
- Kajenski poper in čili: vsebujejo kapsaicin, ki povzroča pekočo bolečino, vnetje, poškodbe živcev in draženje oči ter dihal.
- Cimet, ingver, kurkuma: lahko povzročijo kontaktni dermatitis, kemične opekline, trajne madeže na koži in draženje.
Vse je kemija – le redke snovi sodijo na kožo
Profesionalni izdelki vsebujejo izolirane, prečiščene in natančno odmerjene sestavine, uravnotežene s pH kože. Domača mešanica iz kuhinje tega ne more nadomestiti.
Kaj priporočajo dermatologi?
- Uporabljajte nežne, pH-uravnotežene čistilce in vlažilce.
- Poiščite preverjene rastlinske sestavine, kot so niacinamid, aloe vera ali koloidni oves.
- Vsak nov izdelek najprej preizkusite na notranji strani roke (48-urni test).
Ko vas naslednjič influencer prepričuje, da "zavrzite kemikalije" in si iz začimb pripravite piling za obraz, se spomnite: Vse je kemikalija. A ne vse sodi na vašo kožo.
Povzeto po Independent.co.uk