In ne, odgovor ni čim redkeje. *priznamo, tole nas je presenetilo!*
To je razprava, dolga že desetletja, odgovori pa segajo od vsak dan do največ enkrat na teden.
Seveda imata tekstura in stanje las pomembno vlogo, toda s pogovori o izboljšanju zdravja lasišča in skušnjavi, da bi preskočili dan ali dva zaradi naših trenutnih (precej edinstvenih) delovnih pogojev, želimo ponovno oceniti svoje navade umivanja las.
Kako preveriti svoj tip las
Najprej, preden se odločiš, kateri režim pranja las je najboljši zate, moraš poznati svoj tip las. Spodnji triki ti lahko pomagajo, da ga odkriješ, in jih je vredno narediti, tudi če meniš, da poznaš teksturo las, saj boš morda presenečena.
-
Frizerji razkrivajo 4 TRIKE, ki POMLADIJO vsak obraz (namig za pomladno PRIČESKO)
-
5 TOP modnih kosov, ki jih bodo to sezono v H&M kupile VSE modne vplivnice
-
Ne boš verjela, KAKO končajo izdelki, za katere zahtevaš vračilo denarja (ODPRLO ti bo oči)
1. Test pramenov (za debelino)
Med prsta vzemi en las. Če ga:
- Ne čutiš: imaš tanke lase
- Lahko čutiš: imaš srednje debele lase
- Čutiš in se zdi debel in grob: imaš debele lase
Pomembno je pogledati posamezne pramene, saj lahko dejansko imaš "veliko" las, vendar so ti lahko vseeno tanki, ali pa imaš zelo debele lase, ki so v resnici precej redki.
2. Test raztegljivosti (za stanje)
Med prsta vzemi en sam las in ga iztegni. Če se:
- Prelomi takoj: imaš nizko elastičnost, kar pomeni, da lasje niso tako zdravi, kot bi lahko bili.
- Razteza do 50 odstotkov prvotne dolžine: imaš visoko elastičnost in bolj zdrave lase.
Če so tvoji lasje "šibki", boš morda želela okrepiti tretmaje in razmisliti, ali je pogosto umivanje ali krtačenje po pranju glavni vzrok za tvoje težave.
Zavedaj se, da tip las nikoli ni stalnica. Občutljivi so tudi na podnebne spremembe, zdravje in čustvene motnje in lahko postanejo lepši, bolj grobi, voljnejši, suhi, mastni in bolj gladki v različnih obdobjih našega življenja. Če sumiš na spremembo, boš morda morala te preizkuse ponoviti.
Nasvet za tanke lase
Priporočamo, da si lase umivaš dnevno, saj imajo ljudje s tanjšimi lasmi več oljnih žlez na lasišču, zato lasje hitreje postanejo mastni.
Mnogi ljudje mislijo, da je slabo vsak dan umivati lase, saj jih to izsuši, vendar to ni res, če uporabljaš visoko kakovostne šampone in balzame ter lase nato nežno sušiš. Toda pogostejša uporaba vročih orodij za oblikovanje bo imela vpliv na stanje, zato si jih poskusi sušiti na zraku, če je le mogoče.
Nasvet za srednje debele lase
Če tvoji lasje niso čisto tanki, se ti bo zdelo, da lahko zdržiš dlje, ne da bi posegla po šamponu, čeprav morda to ni vedno najboljša ideja.
Tako kot tvoja koža se umažejo tudi tvoji lasje in skalp. Tudi na koži ne bi več dni pustila stati umazanije - zakaj bi to storila na lasišču? Če imaš srednje debele lase, si jih poskusi umiti vsaj vsak drugi dan.
Nasvet za skodrane lase
Za razliko od drugih vrst las, grobi lasje ne postanejo tako mastni, kar pomeni, da pod težo olj ne postanejo čisto pritisnjeni ob skalp. Prav tako lahko postanejo bolj suhi in težji za oblikovanje, če jih prevečkrat umivaš.
Neumivanje lahko dolgoročno škoduje lasem. Redno si umivaj lase, da odstraniš nečistoče in nabiranje izdelkov. In ne pozabi, da je tvoje lasišče koža, in tako kot pore lahko tudi nasičenost izdelkov zamaši lasne mešičke. Lase si umij vsaj nekajkrat na teden.
Nasvet za občutljivo lasišče
Če je tvoja glavna skrb vneto ali luskasto lasišče, je znanstveno dokazano, da pogostejše pranje dobra stvar. Pogosto šamponiranje bo pomagalo ohranjati zdravo lasišče (kar je resnično pomembno za zdravje las), zato izberi formulo, ki je nežna in ne povzroča draženja.
Veliko ljudi, zlasti tistih z daljšimi lasmi, bo imelo suhost ali poškodbe las le proti konicam in dobro stanje pri koreninah. Zato je na splošno najbolje, da izbereš šampon posebej za nego lasišča in korenin. Nato izberi balzam glede na stanje sredine las in konic.
Kaj se zgodi, če:
Si premalo umivaš lase
Na tvojem lasišču se lahko zgodijo podobne težave kot na obrazu, če ga ne umivaš dovolj. Na primer, če lasišča ne umivaš pogosto, se lahko naberejo odvečna olja, umazanija in odmrle kožne celice. Kopičenje odmrlih kožnih celic lahko povzroči srbenje in draženje - in vidne luske.
Nekateri tipi las, kot so tanki naravni lasje, izgubijo ves volumen in razvijejo masten sijaj, če jih ne umivaš pogosto. Drugi tipi las razvijejo kombiniran tip las - mastne na vrhu, suhe na dnu, kar lahko predstavlja svojevrsten izziv.
Si preveč umivaš lase
Umivanje las več kot enkrat na dan ni potrebno, čeprav sam postopek umivanja las dejansko ne bo poškodoval las.
Največje tveganje za zdravje las je tisto, kar se zgodi z lasmi, ko so mokri, in oblikovanje, ki se opravi po vsakem pranju. Lasje so najšibkejši, kadar so mokri, zato lahko vsak gib (vlečenje, česanje itd.) lase poškoduje.
Za tiste, ki uporabljajo toploto za sušenje in oblikovanje las po umivanju, več pranja pomeni več izpostavljenosti toploti in več izpostavljenosti toploti pomeni več škode. Odloči se za šampone, ki lahko napolnijo tvoje lase glede na odstranjevanje njihovih hranilnih snovi in jih pri vsakem pranju temeljito premaži z balzamom, da preprečiš poškodbe, povezane z oblikovanjem.
Ali pravilno šamponiraš svoje lase?
Če se lasje zdijo nenehno mastni ali suhi, je to morda bolj odvisno od izdelkov za pranje las kot od genske zasnove.
Cilj je predvsem, da očistiš lasišče, ki je živo tkivo. Lase le nežno namili in speri, nikar preveč ne vtiraj in drgni las, saj to povzroča škodo, vozle in lomljenje las.
Fotografije: Profimedia
Za Elle.si pripravila Manca Pogačar