Trik: Če boš PRAVILNO stisnila svoj mozolj, to NE bo pustilo posledic na tvoji koži (poglej, kako!)

29. 11. 2022
Trik: Če boš PRAVILNO stisnila svoj mozolj, to NE bo pustilo posledic na tvoji koži (poglej, kako!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Priporočljivo je, da se svojih mozoljev ne dotikaš, če pa te bodo vendarle zasrbeli prsti, moraš vedeti TO ...

Le malo stvari je bolj mamljivih, kot stiskanje novega mozolja, ki se je pravkar pojavil in zdi se, da se vedno pojavijo ob najbolj neprimernem času, na primer tik pred zmenkom in pogosto se zdi, da traja večno, da izginejo.

Čeprav večina strokovnjakov priporoča, da si jih ne stiskaš sama, moraš najprej natančno vedeti, kako to storiti varno, da boš dosegla najboljše rezultate in se izognila neprijetnim posledicam, kot je brazgotinjenje.

"Na splošno priporočamo, da mozolja ne stiskaš. Običajno izgine po nekaj dneh,"ugotavlja zdravnik Kevin Sharghi, docent za dermatologijo na Medicinski fakulteti Univerze Johns Hopkins v Ameriki, poroča portal 24sata.hr.

Stiskanje mozoljev, čeprav je mamljivo in takoj razveseljivo, nosi visoko tveganje za krvavitev, brazgotinjenje in celo okužbo.

Čeprav ta tveganja in stranski učinki niso nič nenavadnega, lahko iztiskanje, če se izvaja varno in pravilno, dejansko pomaga odstraniti bakterije, ki se nahajajo v vsebini mozolja, in pomaga, da madež hitreje izgine, pravi kozmetični dermatolog Karan Lal.

Če se odločiš, da ga boš odstranila sama, obstaja nekaj nasvetov, kako to storiti varno.

Prvo in najpomembnejše – vedi, da če se odločiš stisniti mozolj doma, vstopaš v nevarno območje in tvegaš posledice, kot so brazgotine, hiperpigmentacije in okužbe.

Če pa želiš vedeti, kako to narediti na najvarnejši možni način, upoštevaj te nasvete dr. Lala:

1. Varni mozolji za stiskanje

Mozolji, za katere dr. Lal pravi, da jih je najvarneje stisniti, so tisti, ki imajo v sredini majhno belo bulo, napolnjeno z gnojem.

Lažje jih stisnemo  z rahlim pritiskom, ki je nujen zaradi varnosti. Rdečih mozoljev, ki so čvrsti, se ne smemo dotikati, saj se nahajajo veliko globlje v koži in njihovo stiskanje prinaša veliko večje tveganje za stranske učinke, kot so brazgotine in hiperpigmentacije.

Doktor opozarja tudi na mozolje okoli nosu in vmesnem predelu ličnic, saj stiskanje na tem področju prinaša tveganje, a tudi nevarne stranske učinke, ki lahko povzročijo različne zaplete.

2. Bodi nežna

Rahel pritisk je ključnega pomena, ko si sama stiskaš mozolj, da preprečiš brazgotinjenje in hiperpigmentacijo.

Predlaga uporabo dveh palčk za ušesa, da nežno stisneš akno na vsaki strani, dokler ne začneš videti gnoja, ki prihaja ven.

Izogibaj se iztiskanju mozolja do konca – želiš se znebiti gnoja in nič drugega, zato, če vidiš kri, si šla predaleč.

3. Čistoča

Pri nežnem pritisku je ključnega pomena, da delamo s čisto in razkuženo kožo, prsti in instrumenti.

Čeprav Lal ne predlaga, da bi mozolj po poku namazala z alkoholom, pravi, da je povsem v redu, če ga uporabiš pred tem, da nežno očistiš predel in preprečiš vnos bakterij v kožo.

4. Nadaljuj z ustrezno naknadno nego

Strokovnjak ugotavlja, da vsakič, ko izločiš vsebino aken, "nastane odprta rana, in ko narediš rano, se mora ta pravilno zaceliti".

Tukaj ima nadaljnja oskrba pomembno vlogo.

Uporaba katere koli aktivne sestavine, kot je benzoil peroksid, salicilna kislina ali retinoidi, je slaba ideja, saj bodo te sestavine povzročile močno draženje, rdečico in povečale tveganje za hiperpigmentacijo.

Te sestavine lahko nadaljuješ uporabljati, ko se mozolj zaceli.

Namesto tega zdravnik priporoča uporabo hidrokoloidnih obližev ali obližev za mozolje, da preprečiš vstop bakterij v kožo in pomagaš pri tem, da se madež hitreje zaceli ter potencialno zmanjša tveganje za brazgotinjenje in hiperpigmentacijo.

Preberi še: Kaj podariti lepotnim navdušencem? To je TOP 5 kozmetičnih izdelkov, s katerimi ne boš zgrešila

Priporočamo tudi: Več je razlogov, zakaj nas je tako navdušila prav ta krema proti staranju kože

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"