Piling je eden tistih lepotnih korakov, ki lahko tvojo kožo dvigne na povsem nov nivo, če ga uporabljaš pravilno. Pomaga odstraniti odmrle celice, osveži ten, zmanjša zamašene pore in celo izboljša učinkovitost tvoje običajne nege. A ko pride do izbire pilinga, se marsikdo znajde pred vprašanjem: "kemični ali mehanski? Kateri piling je pravi zame?"
Tokrat ti razkrijemo odgovor na tvoje vprašanje:
Mehanski piling: Klasična izbira s teksturo
Mehanski oz. fizični piling vsebuje drobne delce, ki mehansko odstranjujejo odmrlo kožo, ko jih vmasiramo. Ti pilingi so običajno v obliki gelov ali krem z mikrodelci, kot so sladkor, sol, zmleti oreščki, semena ali sintetične kroglice.
Primeren je za tiste z normalno do mastno kožo, za tiste, ki imate rade takojšen občutek gladkosti in čee nimaš občutljive kože ter ne trpiš za aknami ali srbečico. Prednosti so zato hitri rezultati, enostavna uporaba (tak pilinglahko enostavno uporabljaš doma) in pa občutek resnične čistobe na koži. Seveda pa ne smemo pozabiti opooriti na slabosti, ki pa so, da je piling lahko pregrob za kožo, če ne nanašaš enakomirno lahko na tvoji koži nastanejo mikro poškodbe in pa če si podležena aknam lahko tak piling razširi bakterije.
Preberi še:
- Znana slovenska igralka predstavlja svojo znamko lasne kozmetike (navdušeni smo!)
- Obožuješ ‘glazed skin’? Počakaj, da spoznaš njeno ‘cloudy’ sestro
View this post on Instagram
Kemični piling: Nežen, a učinkovit na celični ravni
Kemični pilingi uporabljajo kisline ali encime, ki raztopijo vezi med odmrlimi celicami kože. Najpogostejši so AHA kisline (npr. glikolna, mlečna) za suho, utrujeno kožo, BHA kisline (npr. salicilna) za mastno, aknasto kožo in Encimski pilingi (iz sadja), ki so zelo nežna alternativa.
Primeren je za tiste z občutljivo ali suho kožo in za tiste z mozolji, pigmentacijami ali gubicami. Če si želiš bolj enakomeren ten brez mehanskega drgnjenja je ta piling zate. Nekaj prednosti, ki so pomembne so to, da ne draži kože mehansko, lahko cilja na specifične težave (akne, gube, hiperpigmentacija) in pa daje dolgoročne rezultate. Zelo pomembno pa je, da nujno potrebuješ UV zaščito saj je koža bolj občutljiva na sonce in pa, da ni primeren za vsakdanjo uporabo.
View this post on Instagram
Ne gre za boj, ampak za izbiro pravega zaveznika
Ključ je, da poslušaš svojo kožo če je razdražena, pusti piling za nekaj dni. Če pa iščeš dolgotrajne rezultate in bolj zdrav sijaj, izberi piling, ki deluje globlje a nežno. Pomembno je, da poznaš svojo kožo in na podlagi tega prilagajaš svojo lepotno rutino in tretmaje.