V poplavi kozmetičnih izdelkov in viralnih lepotnih trendov je enostavno podleči skušnjavi, da bi preizkusili vse naenkrat. Toda pri negi kože ne gre za kvantiteto, temveč za premišljenost. Nekatere sestavine preprosto ne delujejo dobro skupaj, ne zato, ker bi bile slabe, ampak zato, ker se ‘ne razumejo’ in lahko povzročijo draženje, neučinkovitost ali celo poslabšanje stanja kože.
V nadaljevanju ti razkrivamo, katere so te ‘nezdružljive’ kombinacije in zakaj se jim je bolje izogniti:
Retinol + Vitamin C (askorbinska kislina)
Obe sestavini sta močna antioksidanta z odličnimi učinki. Retinol deluje proti gubam in aknam, vitamin C pa posvetli kožo in deluje proti pigmentnim madežem. Težava pa je v njuni razliki v pH vrednosti. Retinol potrebuje višji (bolj nevtralen) pH. Vitamin C (v obliki L-askorbinske kisline) pa niha pri nizkem (bolj kislem) pH. Če ju naneseš skupaj, se lahko nevtralizirata in zmanjšata učinek drug drugega. Poleg tega lahko kombinacija povzroči draženje, zlasti pri občutljivi koži. Rešitev? Vitamin C zjutraj, retinol zvečer.
View this post on Instagram
Preberi še:
- 'Skin Cycling' je nova joga za tvojo kožo in tvoje mentalno zdravje - si že v trendu?
- Obožuješ ‘glazed skin’? Počakaj, da spoznaš njeno ‘cloudy’ sestro
Niacinamid + Vitamin C (askorbinska kislina)
To je še ena priljubljena, a problematična kombinacija. Čeprav novejše raziskave kažejo, da niacinamid in vitamin C lahko sobivata v določenih formulacijah, se pri slojenju dveh različnih izdelkov pogosto pojavijo težave. Lahko pride do rdečice, srbenja ali toplih občutkov na koži. Niacinamid lahko zmanjša učinkovitost vitamina C. Rešitev? Če želiš uporabljati oba, naj bo med njima nekaj ur razmika npr. eden zjutraj, drugi zvečer.
AHA/BHA kisline + Retinol
To je ena najpogostejših kombinacij, ki vodi v pretirano luščenje, rdečico in občutljivost. AHA/BHA kisline (npr. glikolna, mlečna, salicilna) odstranjujejo odmrle celice s kože. Retinol spodbuja obnavljanje celic in je sam po sebi lahko dražeč. Skupaj pa lahko povzročita preobremenitev kože, še posebej, če imaš suho, občutljivo ali aknasto kožo. Rešitev? Uporabljaj jih izmenično en večer kisline, naslednji večer retinol.
View this post on Instagram
Peptidi + Kisline (AHA, BHA, vitamin C)
Peptidi so občutljive molekule, ki pomagajo pri obnavljanju kože in spodbujajo tvorbo kolagena. Kadar jih kombiniraš z močnimi kislinami, lahko kisline razgradijo peptide in tako zmanjšaš njihov učinek. Rešitev? Peptide uporabljaš ob drugem času dneva ali v dneh, ko ne uporabljaš kislin.
Zakaj torej mešanje škodi?
Koža ima svoj naravni zaščitni sloj (bariero), ki jo agresivne kombinacije lahko poškodujejo. Posledice so suhost in luščenje, rdečica in srbečica, povečana občutljivost, izbruhi aken ali rozaceje. Poleg tega, če mešaš preveč sestavin, ne veš, katera ti dejansko koristi ali škoduje.
View this post on Instagram
Kako torej pravilno sestaviti rutino?
Zapomni si, da manj je več. Začni s preprostimi koraki in postopoma dodajaj nove izdelke. Spoznaj svojo kožo npr. če je občutljiva, bodi še posebej previdna. Zjutraj uporabi antioksidante (npr. vitamin C), zvečer regenerativne sestavine (npr. retinol). Če pa si v dvomih se posvetuj z dermatologom ali strokovnjakom za nego kože.