Dermatologi opozarjajo na tri nove tipe aken, zaradi katerih bi se morali odpovedati marsikateri nam tako dragi razvadi. A brez skrbi, našli smo odlične kompromise.
Mobilni mozolji
Če se ti mozolji pojavljajo na licih oz. na eni strani obraza, na bradi in čisto ob ali celo na ušesih, so vzrok za to najbrž tvoji telefoni in podobne igračke. Mobilni telefoni in večje slušalke so kot nepomita posoda – prekriti z bakterijami z naših rok in iz torbic, ki končajo na koži.
Kompromis:
Pred spanjem kožo očisti, nato predele, kjer se ti pojavljajo mozolji, natri z vatico, pomočeno v tonik proti nečisti koži, kot je Clinique Clarifying Lotion tip 4, ki vsebuje učinkovine proti bakterijam, kot sta alkohol in salicilna kislina. Prav tako poskrbi za svoje napravice – vsaj enkrat tedensko jih očisti z alkoholom. Če se težave nadaljujejo, si lahko alergična na kovino v telefonu (pogosto vsebuje nikel, znan povzročitelj kožnih alergij). Pomagajo lahko slušalke, ki jih potisneš v uho, a tudi te moraš redno čistiti.
Seks mozolji
Če sta s tvojim dragim redno aktivna med rjuhami, to lahko pripomore k bolj sijoči koži, lahko pa tudi k mozoljčkom, predvsem na ličkih. Samo ena noč, ki jo prespiš z ličili, potom in oljem na obrazu je lahko dovolj za izbruh mozoljev. Razlog številka dve: drgnjenje z ličkom ob njegove prsi, roke ali hrbet povzroči, da se olje z njegove kože prenese na tvoj obraz, toplota vajinih vročih teles pa ga potisne le še globe v pore.
Kompromis:
Robčke za čiščenje obraza (prav proti mozoljem in ogrcem so Neutrogena Oil-Free Acne Wash Cleansing Cloths) imej vedno pri sebi – v torbici ali na nočni omarici. Tako si lahko ne glede na uro in situacijo, v kateri si se znašla, hitro očistiš obraz, preden mu padeš v objem ali preden zaspiš. In če te namesto vzglavnika v sen zaziblje njegovo telo, zjutraj obraz temeljito očisti z milom, ki vsebuje salicilno kislino. Odličen je Neutrogena Visibly Clear Oil-Free Facial Wash.
'Junk food' mozolji
Skleda testenin je hitro pripravljena večerja, a če je na tvojem jedilniku pogosta, lahko zanetiš nastanek mozoljev. Škrobna (kot tudi sladka) hrana pogosto povzroči upad stopnje inzulina. To spodbudi proizvodnjo maščobe ter ustvari vnetje in blokado por. Mnogo dermatologov trdi, da obstaja tudi povezava med mozoljavostjo in mlečno hrano zaradi povečanega deleža hormonov v mleku (androgen in oblike testosterona), ki spodbudijo oljne žleze.
Kompromis:
Ko si boš prihodnjič pripravljala obrok, imej v mislih tole: Kdor sledi dieti z nizkim glikemičnim indeksom, bogati s proteini, polnozrnatimi žiti, oreški in svežo zelenjavo, po treh mesecih opazi 51-odstotno izboljšanje čistosti kože. Prav tako razmisli o dodatkih k prehrani: Taki, ki vsebujejo protivnetne učinkovine (zeleni čaj, cink, ribje olje), pomagajo pri lajšanju in zdravljenju vnetij por. Če misliš, da je hrana edini vzrok za tvojo mozoljavost, preklopi na organsko oz. takšno, ki ne vsebuje hormonov.
Močno orodje
Zadnji nasvet dermatologov je: učinkovita vsakodnevna jutranja in večerna nega naj se začne s tremi koraki čiščenja!
- Očisti
Z milom, ki ne izsušuje, s kože odstrani ličila, nesnago iz ozračja in odvečni loj. Občutek kože po tem koraku mora biti ugodje, ne pa zategnjenost.
- Olušči
Z nežnim pilingom (ne z zrnci, temveč s salicilno kislino) odlušči oz. raztopi odmrle celice, ki lahko zamašijo pore in tako zablokirajo izločeni loj. Piling nakapaj na vatico in z nežnimi potegi (ne drgni) obriši obraz.
- Navlaži
Kožo navlaži (z izdelkom, ki ne vsebuje maščob), da omogočiš njeno optimalno delovanje in okrepiš obrambne funkcije.
Preizkusile smo na lastni koži
Da ne boš mislila, da je Cosmo uredništvo imuno proti mozoljem. Zaupamo ti kako se mi lotevamo te nadležne težave.
"Žal sem ena izmed tistih, ki se od težav s kožo ni poslovila ob koncu pubertete, ampak me mozolji in mozoljčki spremljajo, čeprav sem stara že več kot trideset. Preizkusila sem že veliko različnih izdelkov, ki sicer pomagajo, ampak samo do te mere, da je koža kljub nečistočam negovana. Poznam pa dva super trika, ki preverjeno učinkujeta: 1. nosečnost in dojenje – moja koža je bila vsaj v tem obdobju kot dojenčkova ritka. 2. Reden obisk izkušene kozmetičarke. Pomembno se mi zdi, da salon obiščeš vsak mesec – tudi če se ti zdi, da niti ni tako zelo potrebno. Ključno je tudi, da hodiš vedno k isti kozmetičarki, ki že dobro pozna tvojo kožo in ve, kako bo ta reagirala. Priporočam Darinko v Salonu Ana in tudi salon Milene Lorger v Murglah." Tina D.
"Priporočam masko iz čiste bele gline, saj iz kože kar vleče nečistoče in strupe. Z leti sem ugotovila, da je moja koža zadovoljna, kadar drži ta enačba: lepa koža = minus suha salama in sekiranje, plus glina ter veliko navadne vode in dobre volje." Tina T.
"Z mozolji nimam težav, jih ima pa moj fant, in to na hrbtu. Kozmetičarka pravi, da to sploh ni nič čudnega, saj je toplo in vlažno okolje idealno za razvoj bakterij. Na hrbtu je namreč več lojnic kot na obrazu, koža pa ne diha, ker je ves dan pokrita z oblačili. Odkar zjutraj uporablja pršilo proti aknam Murad Clarifying Body Spray (vsebuje salicilno kislino in retinol, ki čisti pore), je stanje veliko boljše. Pa še to: po prhanju se dobro obriše z brisačo, da odstrani vlago in hkrati naredi rahel piling." Nuša
"Dve uri savnanja – malo finske, malo turške in malo infrardeče (ne nujno v tem vrstnem redu) – je najboljša nega za lenuha, kot sem jaz. Para odpre pore in ogrci me prostovoljno brez stiskanja zapustijo po hitrem postopku. Savna kožo očisti in ji povrne zdravo barvo. Krema ali olje, ki si ga nanesem na obraz in telo po švicanju, deluje dvojno, in to za ves teden, ko spet ponovim postopek. In da ne govorim o lepotnem spancu, ki me zadene po večerni savni. Zbudila me ne bi niti bomba." Alja
''Rdečega napihnjenega mozolja se znebim, če z vatirano paličico, ki sem jo segrela pod vročo vodo, pridržim na mozolju. Vročina privleče bakterije na površino in zmehča pore. Naslednji korak je zdravljenje – mozolj uničim s salicilno kislino v Vichy Normaderm Aktivnem koncentratu proti mozoljem, ki lahko prodre globoko in uniči bakterije. Nazadnje ga prekrijem s korektorjem s salicilno kislino in pomirjajočo kamilico Eucerin DermoPurifyer Prekrivni stik." Anja
"Redko imam mozolje, ima pa zato moja mešana koža suho povrhnjico ter razširjene in z ogrci zapolnjene pore. Pred kratkim sem odkrila v kozmetičnem salonu Moments postopek JetPeel, po katerem je moja koža res popolna – zdravo sijoča, z ozkimi porami in globinsko očiščena. S kisikom (koža se ga končno nadiha) pod visokim pritiskom brizgajo na povrhnjico mikrokapljice fiziološke raztopine, ki nežno luščijo odmrle celice in hkrati vlažijo. Pri tem se temperatura kože zniža za 8 stopinj Celzija, kar močno spodbudi mikrocirkulacijo – to začutiš pol ure po tretmaju, ko obraz zažari od znotraj. S posebnim držalom nato posesajo ogrce in druge nečistoče, na koncu pa jo obogatijo še z vitaminom C. Res priporočam!" Nika
Lepota je ravnovesje
Najpogostejši vzrok za nečistoče je še vedno motnja naravne funkcije kože. Čezmerna tvorba loja in zamašene pore ustvarjajo pogoje, ugodne za razvoj bakterij in vnetne procese – mozolje, ogrce in boleče ognojke.
Salicilna kislina
Je ena najpomembnejših sestavin v izdelkih za čistejšo kožo. Ime je dobila po vrbi (lat. Salix), saj so jo za zdravilne namene, lajšanje bolečin, sprva (že pred dva tisoč leti) pridobivali iz njenega lubja. V kozmetične izdelke jo je prvi vključil Clinique, ker je nealergena učinkovina za luščenje kože in topi maščobo v porah.
Pripravila: Nika Veger, fotografije: All-about-fashion, promocijski material
Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024