Je tvoja koža pod stresom?

25. 9. 2008
Deli

Morda pa nastanek mozoljčka le ni takšno naključje, kot si mislila do zdaj. Izbrskali smo namreč nekaj novih izsledkov o tem, zakaj nastanejo in kaj lahko ti storiš proti temu. Tanja Kolenc

Kožni izbruhi znajo še kako zafrustrirati, zlasti takrat, ko ne poznamo vzroka za njihov nastanek. Vedno več dermatologov se strinja, da bi glavni krivec lahko bil stres. Ko si pod pritiskom, tvoje telo proizvaja hormone, ti pa včasih za seboj puščajo celo opustošenje. Kožne celice takrat izgubljajo vodo, kar pa slabi tvoj imunski sistem in hop – mozolji in izpuščaji so tukaj. Zunaj naših meja že obstajajo tako imenovani psihodermatologi (dermatologi, ki iščejo korenine kožnih obolenj v naši duševnosti), in ti so našli kar nekaj pametnih rešitev. Takole lahko pomiriš sebe in seveda tudi svojo kožo.

Mozoljčki

Poskusila si vse, mozolji pa so še tu.

Kaj se dogaja?

Vzrok za nastanek aken ni vedno isti. Če je kriva pretirano mastna koža, potem se mozoljčki po navadim pojavijo in izginejo v nekaj dneh. Trmasti mozoljčki pa so čisto nekaj drugega. Ko si razburjena, tvoje telo proizvaja nekatere nevropeptide (snovi, ki nastajajo pod vplivom naših čustev), ki so v majhnih količinah odlični borci proti bakterijam in virusom. Če pa razburjenje preide v stres, potem povzročajo vnetja, ki zapirajo pore in preprečujejo koži njeno naravno sposobnost luščenja odmrlih celic. In rezultat? Kožne težave, ki se jih tudi po več mesecih nikakor ne rešimo.

Pomoč za dušo

Najbrž si že stokrat slišala, pa vseeno ponovimo: rekreacija se obrestuje. Endorfini (tako imenovani hormoni sreče), ki se sproščajo ob vadbi, delujejo protivnetno in protistresno. (Po miganju bi bilo dobro, da očistiš kožo s tonikom – ta bo preprečil, da bi se zaradi potu pore zaprle.)

Če te mozolji poleg vsega še razjezijo, je zadeva toliko bolj zoprna, saj se zapleteš v začarani krog. Jeza je tipičen odziv na akne, izvira pa iz občutka nemoči nad aknami. Če si torej zaradi tega razjarjena, bo to še podkrepilo stres in s tem kožne izbruhe. Torej je zelo pomembno imeti občutek vpliva in nadzora nad svojo kožo. Tudi nered v službi ali doma povzroča stres, torej se znebi odvečne krame, kar te bo zagotovo sprostilo. Predvsem pa si izbori čas za skok med rjuhe. Seks je namreč odličen način sproščanja napetosti in bo radikalno vplival na tvoj videz in razpoloženje.

Pomoč za kožo

Če se pojavijo mozoljčki, je najbolje, da se najprej oglasiš v lekarni. “Danes so farmacevti na tem področju zelo dobro podkovani, zako bodo znali svetovati in ponuditi pravi izdelek za blage spremembe na koži,” pravi prim. Boris Kralj, dr. med., iz dermatološke ambulante v centru Murgle.

Poleg tega ti svetujemo čiščenje obraza s čistilnimi geli za obraz, včasih pa uporabi blage kreme s salicilno kislino ali drugimi učinkovinami, ki delujejo na bakterije, odmašijo pore in odluščijo odmrle celice. Naj­bolj primerni zate bi bili preparati za občutljivo ali nečisto kožo. Tudi izdelki z naravnimi sestavinami, kot sta aloe vera in kamilica, so lahko pravi balzam za ublažitev tvojih težav.

Če pa se kožni izbruhi kljub vsemu ne bodo umirili, je najbolje, da se obrneš na dermatologa, ki se bo odločil za zdravila, ki se dobijo le na recept. “Izbiramo med antibiotiki, hormonskimi sredstvi in zdravili iz skupine reti­noidov,” je povedal prim. Boris Kralj, dr. med.

Suhost

Ne glede na to, koliko losjona uporabljaš, je tvoja koža tako dehidrirana, da se lušči.

Kaj se dogaja?

Stres podre naravno zaporo kože, ki ji omogoča, da zadržuje vodo. To pa povzroča intenzivno suhost.

Pomoč za dušo

Če je tvoja koža suha kot Sahara, potem je pri zdravljenju spanje ključnega pomena. Med spančkanjem namreč tvoje telo odpravlja vsakodnevne poškodbe celic in jih regenerira, predvsem pa obnovi zalogo vode v njih. Najbolje je, da prosiš svojega fanta, naj ti z masažnim oljem zmasira hrbet, kar bo zagotovo odpravilo tudi skrbi iz tvoje glavice. Ali pa poskusi sledeče: ko ležiš v postelji, se obrni na hrbet, močno stisni in zatem sprosti vse mišice. To počni lepo po vrsti, vse od glave do pet. Odpravilo bo napetosti tudi v tistih mišicah, za katere ne bi niti pod razno mislila, da jih je prizadel stres.

Pomoč za kožo

Da bi v koži ostalo čim več naravnih kožnih maščob (kar pomaga pri vzdrževanju njene vlažnosti), uporabljaj hidratantno milo, ki na seznamu sestavin nima sulfatov (ti jo namreč izsušujejo). Čistilno sredstvo le nežno vtri s prsti, pri spiranju, pa uporabi krpico, s katero le popivnaš odvečno vodo.

Ko si pod prho, uporabi krtačo, s ka­tero si nežno poščetkaj celotno telo. To bo spodbudilo kožne receptorje in znižalo raven hormona stresa, imenovanega kortizol. Prhaj se le z mlačno vodo (vroča bo namreč znižala raven vlažnosti kože), takoj zatem pa nanesi mastno kremo – ta bo zadržala vlago v koži. Pomembno pa je, da poiščeš kakšen izdelek s ceramidi, ki pomagajo telesu, da vzpostavi svoj lasten zaščitni oklep.

Praske

Včasih se zalotiš pri praskanju kože … in zdaj se na obrazu poznajo majčkene brazgotinice.

Kaj se dogaja?

Praskanje je nervozna navada, in ko smo pod pritiskom, se po navadi še stopnjuje. Veliko ljudi to počne, da bi se tako otresli zaskrbljenosti.

Pomoč za dušo

Obvezno poišči zdrav način sproščanja stresa, kot je na primer športno udejstvovanje. Prisili te namreč, da svojo pozornost preusmeriš na nekaj prijetnejšega, kot pa je nenehno premlevanje problema, ki je vzrok stresa. Predvsem pa vrzi skozi okno povečevalna ogledala in zamenjaj premočno žarnico v kopalnici s tisto z manj vati – tako vsaj ne bo vidna vsaka najmanjša nepopolnost (tako ali tako pa je bolje nanašati ličila pri naravni svetlobi). Nauči se osredotočanja na sprostitev in preusmeri svojo nujo po praskanju v nežno božanje ličk.

Pomoč za kožo

Prekrij napakice s korektorjem – če jih ne boš videla, te ne bo moglo mikati, da bi jih praskala. Losjoni z izvlečkom sladkega korena pomagajo pri zmanjšanju brazgotinic. Če je stanje kože dokaj katastrofalno, pa lahko povprašaš kakšnega dermatologa o laserskem postopku.

Izpuščaji

Nekega lepega dne se na tvojem obra­zu ali telesu pojavijo rdečkasti, nagrbančeni, srbeči kožni izpuščaji.

Kaj se dogaja?

Nenehna zaskrbljenost lahko poruši zaščitni sistem tvoje kože in tako postaneš bolj dovzetnejša za snovi, ki dražijo. Le-te vdrejo v tvoje telo in izzovejo reakcijo.

Pomoč za dušo

Poizkusi z umirjajočo vizualizacijo. Ko na primer nanašaš žameten vlažilni losjon, poskusi to doživeti z vsemi čutili ali pa si predstavljaj, da plavaš v bistrem gorskem studencu. Tvoj um ti je namreč ‘pričaral’ te nadležne izpuščaje in ima torej tudi to moč, da jih ‘odčara’. Zelo primerna zate bi bila vadba joge ali pilatesa – globoko dihanje namreč zelo pomaga pri sproščanju.

Pomoč za kožo

Za pomiritev kože uporabi kakšen izdelek, ki vsebuje mimoso tenuifloro (poizkusi Natura House Hemogel). Potem pa se raje drži hipo­alergenskih ličil in čistilnih izdelkov. Predvsem pa se izogibaj grobih materialov in zelo toplih prostorov (toplota razširi žile in sprošča histaminike, kar pa pomeni bolj srbeče in še bolj rdečkaste izpuščaje, ki so zaradi tega tudi bolj zatečeni).

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc