Zagotovo nisi pomislila, da je to razlog za pordelo kožo na obrazu! 🤔
Ah, spet ta nadležna rdečica!
Pordelost obraza se pojavi, ko se krvne žile razširijo in tvoj obraz začasno postane rdeč. V primerjavi z kratkotrajnim zardevanjem je pordelost obraza veliko intenzivnejša in je pogosto posledica čustvenih stresorjev, kot sta tesnoba ali zadrega. Lahko ga sprožijo tudi zdravstvene težave, vključno z visoko vročino ali rozaceo. Kaj točno torej povzroča rdečico obraza?
1. Čustveni odzivi
Eden najpogostejših razlogov za rdečico obraza je odziv našega telesa na čustva. Ne glede na to, ali gre za zadrego, jezo, tesnobo ali veselje, se krvne žile na obrazu razširijo, kar povzroči povečan pretok krvi in rdečkast odtenek. Ta naravni odziv se pogosto imenuje zardevanje in je dokaz medsebojne povezanosti naših čustev in fizičnih reakcij.
2. Akne
Še ena težava, ki koži povzroča neprijetno rdečico na obrazu so akne. Pri aknasti koži, kjer so prisotni mozolji ali celo vnetne akne, kjer so vidne velike rdeče bunčice na koži, hkrati pa je pordela tudi vsa ostala koža na obrazu, se pogosto pojavijo problemi.
Marsikdo se ne zaveda, da je v resnici aknasta koža tudi zelo občutljiva, zlasti na kakršno koli mehansko draženje, tako da je treba biti še posebej pozoren. Recimo, pri umivanju obraza je potrebno biti previden, da kože ne drgneš, zlasti ne z grobo brisačo, temveč z brisačko z mehkimi ščetinami nežno popivnamo moker obraz.
3. Alergijske reakcije
Alergije se lahko kažejo na različne načine, vključno z rdečico obraza. Izpostavljenost alergenom, bodisi prek izdelkov za nego kože, hrane ali okoljskih sprožilcev, lahko povzroči vnetni odziv, ki povzroči rdečico, srbenje in otekanje. Za obvladovanje teh reakcij je ključnega pomena prepoznavanje in izogibanje alergenom.
Pogosti alergeni, ki sprožijo rdečico obraza, so izdelki za nego kože, nekatera živila in okoljski dejavniki. Alergije na nego kože se lahko kažejo kot rdečica, srbenje ali oteklina, kar poudarja pomen testiranja novih izdelkov pred uporabo na celotnem obrazu.
4. Genetski dejavniki
Nekateri posamezniki so lahko genetsko nagnjeni k pojavu rdečice obraza kot odziv na posebne sprožilce. Podedujemo lahko namreč genetsko nagnjenost, zaradi katere so krvne žile bolj reaktivne, kar povzroči zardevanje ali dolgotrajno rdečico. Medtem ko genetika lahko vpliva na tvojo dovzetnost, je dejavnike življenjskega sloga in okoljske sprožilce še vedno mogoče spremeniti, da zmanjšaš rdečico.
Razumevanje lastne genetske zasnove in potencialnih predispozicij pa ti lahko zagotovi dragocen vpogled v obvladovanje in preprečevanje rdečice.
5. Rozacea
Določene kožne bolezni, kot je rozacea, lahko povzročijo dolgotrajno rdečico obraza. Rozacea je kronična vnetna kožna bolezen, ki pogosto prizadene obraz, kar povzroči rdečico, vidne krvne žile in včasih razvoj majhnih rdečih izboklin.
Rozacea je pogosto v središču razprav o dolgotrajni rdečici obraza. Čeprav natančen vzrok rozacee ostaja nejasen, lahko sprožilci, kot so izpostavljenost soncu, začinjena hrana in alkohol, poslabšajo simptome.
Iskanje strokovnega dermatološkega vodenja je zato bistvenega pomena za diagnosticiranje in učinkovito zdravljenje rozacee.
Pomembno je, da rozaceo začneš zdraviti čim prej, ko se bolezen pojavi. S tem boš namreč preprečila njeno napredovanje. Terapija lahko obsega lokalno in sistemsko zdravljenje. Lokalno zdravljenje zajema uporabo antibiotičnih gelov in krem, sistemska terapija pa vključuje uporabo tetraciklinskih antibiotikov in retinoidov v obliki tablet ali kapsul, ki se dobijo v lekarni na zdravniški recept.
Rozaceo pa lahko zdravimo tudi z laserjem.
6. Dermatitis
Dermatitis je druga beseda za ekcem. Rdečica je pogosta težava pri bolnikih z ekcemom. Lahko se pojavi suha koža, srbenje in pigmentacija. Včasih se rdečica pojavi v madežih, včasih pa lahko prekrije celoten obraz. Prizadetost je lahko različna, od majhnih predelov kože do celotnega telesa.
Če pri sebi opaziš, katerega koli izmed teh simptomov nujno obišči zdravnika, ki ti bo predpisal primerno zdravljenje!
Seboroični dermatitis lahko prizadene čelo, obrvi in gube nasmeha. Atopijski dermatitis pa lahko prizadene katerikoli del obraza. Običajno pravi vzrok dermatitisa ostane nepojasnjen. Najverjetneje je v številnih primerih dermatitis posledica kombinacije draženja, alergije in zastoja krvi v venah.
Atopijski dermatitis se običajno zdravi z vlažilnimi in steroidnimi kremami. Če so prisotni znaki okužbe, je včasih potrebno zdravljenje z antibiotiki. Pri seboroičnemu dermatitisu pa je pomembno izogibanje alergenom oziroma dražilnim snovem. Antihistaminiki ublažijo srbenje in so lahko v pomoč zlasti za boljši spanec, saj pomagajo zmanjšati nočno praskanje.
Če povzamemo, razumevanje dejavnikov, ki prispevajo k pordelosti obraza, vključno z alergijami, kroničnimi kožnimi boleznimi, kot je rozacea, in genetskimi predispozicijami, daje posameznikom moč, da sprejmejo proaktivne ukrepe.
Bodisi z izogibanjem določenim sprožilcem, sprejetjem prilagojene rutine nege kože ali iskanjem strokovnega svetovanja, obravnava temeljnih vzrokov izboljša sposobnost učinkovitega obvladovanja in ublažitve rdečice obraza.
Imaš jeseni vedno suho lasišče? Našle smo trike, kako to rešiti (tvoji lasje bodo čudoviti)
Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024