Imaš tudi ti neverjetno suho kožo? Zmanjšaj uporabo mila, namesto raje uporabi to (+8 super nasvetov)

30. 1. 2022
Deli
Imaš tudi ti neverjetno suho kožo? Zmanjšaj uporabo mila, namesto raje uporabi to (+8 super nasvetov) (foto: Profimedia)
Profimedia

Če se tudi ti pozimi srečuješ s suuuper suho kožo, ti bodo ti nasveti to zimo prišli še kako prav. :)

Suha koža se pojavi takrat, ko koža ne zadrži dovolj vlage. To pa ja lahko posledica pogostega kopanja, uporabe grobih mil, staranja ali nekaterih zdravstvenih stanj. Za tiste, ki živimo v hladnejših podnebjih pa lahko izvira iz hladnega, suhega zimskega zraka.

V zimskih mesecih na severni polobli koža lahko postane rdeča, hrapava in srbeča. Do tega pride zato, ker hladen zimski zrak pravzaprav pomeni nizko vlažnost, tako na prostem kot tudi v zaprtih prostorih. Vsebnost vode v povrhnjici (najbolj zunanji sloj kože) pa odraža raven vlažnosti okoli nje.

Obožuješ naraven videz las? Letošnja naj pričeska leta je 100% zate (+navdih, ki ga lahko neseš k frizerju)

Na srečo obstaja veliko preprostih in poceni stvari, ki jih lahko narediš za lajšanje zimske suhe kože, znane tudi kot zimska srbečica ali zimska kseroza.

Ohranjaj vlago v svoji koži

Vlažilne kreme kože, ki rehidrirajo zgornjo plast kožnih celic in zaprejo vlago, so prvi korak v boju proti suhi koži. Vsebujejo namreč tri glavne in pomembne vrste sestavin. Humektante, ki pomagajo pri privabljanju vlage in vključujejo ceramide, glicerin, sorbitol, hialuronsko kislino in lecitin. Drugi sklop sestavin - na primer vazelin (vazelin), silikon, lanolin in mineralno olje - pomaga zapreti to vlago v koži. Mehčala, kot so linolna, linolenska in lavrinska kislina, pa gladijo kožo tako, da zapolnijo prostore med kožnimi celicami.

Ste se znašli v razmerju z narcisom? Psihologinja predstavila prepoznavne znake

Na splošno velja, da debelejša in bolj mastna, kot je vlažilna krema, bolj učinkovita bo. Nekateri najučinkovitejši (in najcenejši) so vazelin in vlažilna olja (npr. mineralno olje). Ker ne vsebujejo vode, jih je najbolje uporabiti, ko je koža še vlažna od kopanja, da tako učinkovito zaprejo vlago. Druga vlažilna sredstva pa vsebujejo vodo in olje v različnih razmerjih. Ti so manj mastni in so lahko kozmetično bolj privlačni kot vazelin ali olja.

TI kozmetični izdelki so za kožo BOLJ strupeni kot cigareti (razkrivajo strokovnjaki!)

Kaj pa še lahko storiš poleg tega?

Tukaj je še nekaj načinov za boj proti suhi koži, ki so učinkoviti, če jih izvajaš dosledno:

1. Pozimi uporabljaj vlažilec zraka. Nastavi ga na približno 60%, to je raven, ki bi morala zadostovati za napolnitev zgornje plasti kože.

2. Omeji se na eno 5- do 10-minutno kopanje ali prhanje na dan. Če se kopaš več kot toliko časa, lahko odstraniš večino mastne plasti kože in povzročiš, da izgubi vlago. Uporabi mlačno in ne vročo vodo, ki lahko spere naravna olja.

3. Zmanjšaj uporabo mila; po potrebi izberi vlažilne pripravke, kot so Dove, Olay in Basis, ali pa razmisli o čistilih brez mila, kot so Cetaphil, Oilatum-AD in Aquanil. Izogibaj se dezodorantnim milom, parfumiranim milom in alkoholnim izdelkom, ki lahko odstranijo naravna olja.

4. Da se izogneš poškodbam kože, se izogibaj kopalnim gobicam, ščetkam in umivalnikom. Če se jim ne želi povsem odpovedati, se prepričaj, da z njimi nežno drgneš po koži. Iz istega razloga obriši (ne drgni) kožo, ko jo z brisačo posušiš.

5. Takoj po kopanju ali umivanju rok nanesi vlažilno kremo. To pomaga zamašiti prostore med tvojimi kožnimi celicami in zapre vlago, medtem ko je tvoja koža še vlažna.

6. Za zmanjšanje mastnega občutka vazelina in gostih krem, si vtri majhno količino v roke in jo nato vtri po prizadetih predelih, dokler niti tvoje roke niti prizadeta območja niso več mastne.

7. Nikoli, ampak res nikoli ne praskaj razdraženih mest!! Večino časa lahko vlažilec nadzoruje srbenje. Za lajšanje srbečih mest pa lahko uporabiš tudi hladen obkladek ali obkladek.

8. Uporabljaj detergente za pranje perila brez dišav in se izogibaj mehčalcem perila.

9. Izogibaj se nošenju volne in drugih tkanin, ki lahko dražijo kožo.

Kako vemo, ali smo okuženi z omikronom?

Vir: Harvard Health Publishing

Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024