Čas je za slovo: TO so naši nasveti, kako očistiti svojo lepotno poličko in se posloviti od starih izdelkov

Tukaj je Cosmo lepotni priročnik 101: Kako očistiti svojo lepotno poličko.

10. 4. 2025
Deli
Čas je za slovo: TO so naši nasveti, kako očistiti svojo lepotno poličko in se posloviti od starih izdelkov (foto: Cosmopolitan US)
Cosmopolitan US

Brez zamere, ampak skrajni čas je že, da se posloviš od svoje dve leti stare suhe maskare.

Pred kratkim mi je sodelavka med kosilom priznala, da že šest let uporablja svoj najbolj zanesljivi čopič za puder in da ga v vsem tem času ni še nikoli oprala. Ja, skoraj sem se zadušila s sendvičem.

Nisem vedela, ali naj se smejim ali jočem, zato sem po prvotnem šoku videla le eno rešitev, ki bi bila dovolj zadovoljiva: napisati moram podroben vodnik o tem, kako in zakaj bi morale čistiti svojo zbirko lepotnih izdelkov. In ne nazadnje, kdaj je boljši čas za to kot v začetku pomladi, ko se tudi na preostalih področjih življenja pripravljamo na spomladansko čiščenje?

Poslovi se od fosilov

Tako kot hrana so tudi naši izdelki za ličenje, nego las in kože pokvarljivi. Za kozmetične izdelke v EU obstajajo smernice, ki ti pomagajo razumeti, kako dolgo lahko uporabljaš svoje lepotne izdelke, podobno kot datum na embalaži poleg napisa “najbolje porabiti do”. Za prepoznavanje trenutka, kdaj je čas, da v koš zavihtiš stare izdelke, imajo izdelki na zadnji strani embalaže simbol “obdobje po odprtju.”

Dež še ni rekel zadnje: kako bo za veliko noč?

Zakaj je tako pomembno, da se držimo teh smernic? Dermatologi pojasnjujejo, da lahko uporaba starega ali pretečenega ličila negativno vpliva na kožo. “Konzervansi v kozmetičnih izdelkih imajo določen rok trajanja, po določenem času pa se lahko razgradijo, kar omogoča rast bakterij. Te bakterije lahko povzročijo draženje kože, akne, izpuščaje in celo okužbe,” je za Cosmopolitan povedala Radmila Lukian.

Očisti svoje pripomočke

Čiščenje lepotnih pripomočkov in redno pranje vsakodnevnih čopičev za ličenje se morda zdi kot nadležno opravilo, a preden se zaveš, mine šest dolgih let ... Dr. Lukian dodaja: “Praviloma je priporočljivo, da čopiče za ličenje operete vsaj enkrat na teden. To se lahko razlikuje glede na pogostost uporabe vsakega pripomočka, vendar pa redno čiščenje pomaga preprečiti izbruhe aken in ohranja njihovo kakovost ter čistočo. Naj vam razložim tako: negovalnih izdelkov si ne bi nanašali brez predhodnega umivanja rok, zato poskusite enako razmišljati tudi o čopičih.”

Ampak pazi: to velja tudi za druga lepotna orodja - lepota se namreč ne konča pri obrazu. “Za gobice za prhanje in krtače je priporočljivo, da jih opereš vsaj enkrat na teden,” pravi dr. Lukian. Opereš jih lahko s svežo toplo vodo in običajnim čistilom za telo. Kar se tiče zamenjave teh orodij pa dr. Lukian priporoča, da jih zamenjaš vsake tri do štiri tedne, da ohraniš njihovo učinkovitost in higieno.

Preberi še: Kako najbolje očistimo čopiče za ličenje?

Čas je za slovo: TO so naši nasveti, kako očistiti svojo lepotno poličko in se posloviti od starih izdelkov

Kako varno zavreči stare lepotne izdelke?

Zdaj, ko veš, k(d)aj oprati, kaj je poteklo in kaj je še vedno uporabno, je dobro vedeti tudi, kako se na najboljši (in trajnostni) način znebiš starih lepotnih izdelkov. Razen če je formula izdelka popolnoma naravna, nikoli ne splakuj ali zlivaj ličil in toaletnih izdelkov direktno v odtok. Da bi se izognila onesnaževanju vode, je najboljša praksa, da odvečne in pretečene izdelke preliješ v posodo za enkratno uporabo in jo odložiš v običajen smetnjak.

Embalaža pa je povsem druga zgodba. Tako kot pri večkrat uporabljenih stekleničkah za vodo jo poskusi ponovno uporabiti ali pa preoblikovati v nekaj drugega. Elementi, kot so pumpice za tekoči puder ter magneti in ogledala v paletah ličil, naj gredo v smeti. Če pa imaš prazne steklene kozarčke ali posodice, jih lahko preoblikuješ v estetske pripomočke za shranjevanje vate, lasnih sponk ali sveže opranih čopičev za ličenje.

Tako, tvoja kopalniška polička je zdaj posodobljena, bleščeče čista in pripravljena na nove lepotne favorite!

Če na izdelku ne najdeš roka trajanja, naj bodo ti roki tvoj okviren vodnik. Ko izdelku preteče datum, bo zmanjšana tudi njegova učinkovitost.

Maskara in drugi izdelki za oči: 3 meseci

Tekoča podlaga in korektor: 12 do 18 mesecev

Šamponi, balzami in drugi izdelki za nego las: 12 do 18 mesecev

Kreme in serumi: 12 do 18 mesecev

Šminke in glosi: 12 do 24 mesecev

Izdelki v prahu: 18 do 24 mesecev

Dišave: 2 do 3 leta

Spreji: Brez uradnega roka trajanja

Čas je za slovo: TO so naši nasveti, kako očistiti svojo lepotno poličko in se posloviti od starih izdelkov

Po predlogi LIE MAPPOURA prevedla in priredila NATAŠA MERNIK, fotografiji: Profimedia, Cosmopolitan US