Naša lepotna urednica (z noro lepimi lasmi) razkriva, kaj počne (nasveti, ki res delujejo)

17. 12. 2021
Deli
Naša lepotna urednica (z noro lepimi lasmi) razkriva, kaj počne (nasveti, ki res delujejo) (foto: Aleksandra Saša Prelesnik / AML; obdelava: Nina Skok)
Aleksandra Saša Prelesnik / AML; obdelava: Nina Skok

Kako zelo si želiš osupljivo lepih las? 😉

Če imamo ženske in mišičasti biblijski junak Samson karkoli skupnega, imamo to, da vsi črpamo moč iz svojih las. In to trditev je možno tudi ...

... znanstveno dokazati.

Priljubljena blagovna znamka kozmetičnih pripomočkov za lase Pantene se je namreč s pomočjo priznane profesorice psihologije dr. Marianne La France, ki se je specializirala tudi na področju študija žensk in spolov nasploh, dokopala do spoznanja, da so lasje ključni element za našo samozavest in samoizražanje, ne glede na starost ali narodnost.

Raziskava je pokazala tudi, da se na dan, ko je naša pričeska videti izjemno, počutimo veliko bolj produktivno, manj občutimo stres, naša samozavest v medosebnih odnosih zraste v nebo in počutimo se, kot da zmoremo prav vse (in še več). Žal je s svojimi lasmi vsak dan popolnoma zadovoljnih zgolj 10 odstotkov vprašanih, zato 'bad hair day' nikakor ni mit ali obrabljena fraza Instagrama. A ne skrbi, to z lahkoto spremenimo.

Cilj: Popraviti poškodovane lase

Zdravi lasje so sinonim za lepe lase. Tako preprosto je.

Kljub gori (velikokrat zelo dragih) izdelkov pa se zdi, da karkoli narediš za njihovo zdravje, je njihov videz vedno slabši. "Zavedati se moramo, da na zdravje tvojih las vpliva veliko dejavnikov; kemični, med katere spadata beljenje in barvanje, ter tudi mehanski, kot je pretirano krtačenje, drgnjenje z ovratnikom jakne, uporabna veliko pretežkih modnih sponk in podobno.

Prav tako pa ne smemo pozabiti na okoljske vplive, kot so UV-žarki, klor, slana voda, onesnaženost, prosti radikali, ki vodijo do nehvaležne oksidacije barv, in seveda dandanes usodne hitre spremembe življenjskega sloga, ki še kako zelo vplivajo tudi na naše grivice," pojasnjuje Moreno Bianchini, priznani specialist za lase in predstavnik priljubljene znamke Olaplex.

Kaj torej lahko storimo, da lasem čisto zares povrnemo moč ali ohranimo njihovo težko prigarano zdravje?

Nič kaj preveč zakompliciranega, zahvaljujoč lasnim bogovom! Obstaja namreč nekaj majhnih, a vedno delujočih dnevnih trikov, ki ti omogočajo, da omejiš (že nastalo) škodo. Investicija v kakovostno krtačo za lase je ključnega pomena za dober rezultat, prav tako pa te bo pri tem rešila tudi redna uporaba termične zaščite pred oblikovanjem pričeske. Omisli si tudi svileno prevleko za lase, ki bo ponoči delala namesto tebe, nikar pa ne pozabi tudi na redno uporabo mask za lase (in ne, zanje ti ni treba zapraviti celega premoženja).

Cilj: Levja griva

Ni pomembno, koliko las imaš na glavi - če so ravni, tanki in brez oblike, se boš s spuščenimi vedno počutila, kot da nimaš dovolj volumna. Frizerski mojstri ti polagajo na srce, da je uporaba blagega šampona in lesenega glavnika osnova, s katero moraš začeti, preden jih sploh lahko izpostaviš težjim tretmajem, prav tako pa se izogibaj pretesnemu zavezovanju v konjski rep, saj jih bo to le še dodatno poškodovalo in jim še zmanjšalo volumen.

Poleg vseh že omenjenih previdnostnih ukrepov so ti danes na voljo še številni profesionalnih tretmaji, obvezno pa se posvetuj tudi s svojim frizerjem, ki ti bo zagotovo znal predlagati, kako čim bolj naravno (in lasem prijazno) priti do čudovite levje grive.

Ena od hitrih rešitev za goste in dolge lase so še vedno podaljški, pred odločitvijo zanje pa se res dobro prepričaj, da ti jih bo delala strokovna roka, ki prisega le na tiste najkakovostnejše. Če se soočaš s pretiranim izpadanjem las, ki traja več kot tri mesece, pa le hitro ukrepaj, saj bodo za to težavico potrebne podrobne preiskave in zdravljenja. Nagajivih hormonov še tako dober šampon namreč ne bo ustavil.

Cilj: Kodri brez muhavosti

Joj, ti kodri. So dnevi, ko ponosno blestijo v svoji popolni obliki, očarajo z najbolj elegantnim padcem in definiranim videzom, potem pa se dobesedno čez noč prav uporniško spremenijo v nejasno gmoto las, ki jo je nemogoče razčesati in razvozlati.

Dejavnikov, ki skrbijo za stopnjo muhavosti tvoje kodraste grivice, je (kot si lahko misliš) veliko. Najpogostejše napake pri obvladovanju kodrastih las so prehitro sušenje, neustrezni izdelki in obdelava s prevročim zrakom, posledica pa so žimasti kodri, ki so na pogled zelo poškodovani in naravnost zdolgočaseni. Pri sušenju kodrolaskam tako ne uide uporaba difuzorja, saj ta lasem onemogoči neposredni stik z zrakom in jih enakomerno osuši zgolj s toploto, kar jih naredi bolj gladke, prispeva pa tudi k njihovemu bogatemu volumnu. Frizerski mojstri opozarjajo tudi na pasti prepogostega umivanja (njihova priporočila pravijo, da ga lasem privošči na vsake tri ali štiri dni), brez dvoma pa je s kodri treba ravnati s posebno pozornostjo, saj imajo zaradi svoje specifične oblike bolj porozno površino kot ravni lasje ter so veliko bolj občutljivi za delovanje zunanjih dejavnikov, kot so vlaga, toplota in smog. Redna uporaba maske in balzama za lase ter aktivacijskih tekočin ti torej res ne uide.

Cilj: Vedno blesteča barva

Kolikokrat si že izjemno zadovoljna odšla od frizerskega mojstra, si novo barvo las ogledovala v vsaki odsevni površini, ki ti je prišla na pot, čez nekaj časa pa se ti je na glavi znašel nerazločljiv barvni odtenek, ki ga niti največji poznavalci barvnih palet ne bi znali opisati?

Pozorna skrb je namreč ključnega pomena prav v tisti fazi po barvanju, saj se na tej točki zgodi največ napak. Uporaba toplotne zaščite je nujna, saj v nasprotnem primeru barva izgubi lesk in svoj prvotni odtenek, tvoje konice postanejo tanjše, posledica tega pa je lahko lomljenje in cepljenje las. Ko pride do vprašanja domačega ali frizerskega barvanje, je tako vedno bolje, da to prepustimo strokovnjakom, saj obstaja velika nevarnost, da pri domačih mojstrovinah pride do alergijske reakcije in hudih poškodb kože, rezultat pa lahko vodi v dobesedno katastrofo (priznajmo, prav vse smo že bile kdaj v točno tej situaciji, kajne?). Drogerijske barve so namreč velikokrat (pre)obremenjene s pigmenti, če se barva ne nanese enakomerno, pa obstaja možnost, da si poleg poškodb in srbečih reakcij 'pribarvaš' še madeže, ki bodo na tvojih laseh videti smešno (pa tudi malce žalostno). Prava frizerska nočna mora, torej.

Cilj: Zdravo lasišče

Zdaj smo prispeli do morda najtežje dosegljivega cilja na misiji, saj je korenina (v pravem pomenu besede) vzroka za nezdravo lasišče lahko v določenih primerih tudi malce pregloboka. Dejstvo je, da je zdravje lasišča bistvenega pomena za rast las, njegova prekomerna izsušenost, ki se pozimi le še poslabša, pa je lahko posledica preveč invazivnih kemičnih tretmajev ali dermatoloških težav (kot sta na primeri seboroični dermatitis in luskavica), v primeru katerih se je treba zateči po nasvet k dermatologu.

Če je tvoja edina težava lasišča prhljaj (oh, ti srečnica), je ta veliko lažje rešljiva kot zgoraj omenjeni dermatološki nadlogi, saj je v tem primeru običajno dovolj že to, da zamenjaš šampon, suhe luske, ki ob tem nastanejo, pa se na srečo zlahka odstranijo tudi s pomočjo nežne masaže lasišča. Svoje lasišče torej najprej res dobro spoznaj, šele nato ustrezno ukrepaj in se prilagodi njegovim potrebam. V vsakem primeru pa smo se zdaj za vedno naučile pomembne lekcije; izdelke za nego in obdelavo las moramo izbirati kar se da previdno ter ne nasedati vsem trendom, ki jih obljublja lepotna industrija, samo zato, ker nanje prisega pol Instagrama. Predvsem pa, zaupanje strokovnjakov je ključno (beri: če svojemu frizerju ne zaupaš, ga menjaj danes). Če boš upoštevala vse to, je 'bad hair day' zate preteklost.

Častna Cosmo beseda!

Fotografije: Profimedia, GIPHY

Preberi še: H&M: Je to res najlepša seksi obleka ta hip? Instagram pravi, da je (se strinjaš?)

Priporočamo tudi: Tako sta se zaljubila sanjska Ane Pusovnik in njen uspešen poslovnež (moški, zapišite si tole)

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc