8 lepotnih prepričanj, ki v resnici sploh ne držijo

14. 1. 2017
Deli
8 lepotnih prepričanj, ki v resnici sploh ne držijo (foto: Profimedia)
Profimedia

Načeloma takoj spregledaš, ko gre za nakladanje, kajne? Ko pa je govora o lepoti, kroži okrog še veliko neresnic, ki jim tako rada verjameš. No, zdaj boš tudi na tem področju pridobila nekaj modrosti.

Mit št. 1: Kozmetični izdelek bo hitreje deloval, če ga boš uporabljala v večjih količinah.

Pretiravanje z lepotilnim proizvodom te bo kvečjemu hitreje pripeljalo v dermatološko ordinacijo. Izdelek, ki vsebuje aktivne sestavine, lahko namreč razdraži kožo, če pretiravaš z uporabo. Najbolj pogoste aktivne sestavine so vitamin C, retinol in AHA-kisline (alfa hidroksi kisline, kot je na primer glikolna kislina). Te kožo gladijo in zmanjšujejo gubice.

Beta-hidroksi kislina (salicilna kislina) in benzoil peroksid pa izboljšujeta nečisto kožo. Če uporabljaš kakšen izdelek s katero od naštetih sestavin, ga nanašaj le v tanki plasti. Še predvsem pa to velja za kreme z retinolom, za učinkovanje bo namreč zadostovala že količina v velikosti grahka.

Mit št. 2: Dlake zaradi britja postanejo debelejše in temnejše.

Dlaka, ki še ni bila obrita, ima svojo naravno obliko, kar pomeni, da je debelejša ob korenini in tanjša na koncu. Ko dlako pobrijemo, postane vrh top in zaradi tega imamo občutek, da je postala debelejša. Vendar je dlaka vedno enako debela in enako temna, le da pri vrhu ni več tako tanka, kot je bila pred britjem, zaradi česar je bila vi­deti tudi bolj svetla.

Vseeno pa ravno zato raje uporabljaj epilacijo, saj na mestu izpuljene dlake zraste nova, ki ima konico ravno tako tanko in zaradi tega svetlo, da na novo izrasle dlake le ne bodo tako hitro vidne in moteče, kot so pri depilaciji ‘po moško’.

Mit št. 3: Več proizvodov z zaščitnim faktorjem pomeni boljšo zaščito pred sončnimi žarki.

Uporabljaš vlažilni losjon z ZF 30, podlago z ZF 15 in puder z ZF 10 in po vsem tem pričakuješ, da se je tvoja zaščita proti soncu povzpela na faktor 55, kajne? Napačno. Sicer bi se pri matematiki več kot odlično izkazala, a se na žalost zaščitni faktorji ne morejo seštevati. To pomeni naslednje: če upo­rabljaš proizvode, ki imajo različne ZF-je, je tvoja zaščita takšna, kot jo ima izdelek z najvišjim faktorjem. Torej je 30 plus 15 plus 10 enako … 30.

Mit št. 4: Koža ustnic lahko postane odvisna od tvojega najljubšega balzama za ustnice.

Teorija zarote: balzami za ustnice naj bi vsebovali nekakšne dodatke, ki hkrati tudi osušujejo ustnice (zaradi česar jih potem bolj pogosto uporabljamo in zato pogosteje kupujemo). Vendar pa za tem ni nikakršne osnove. Zaradi balzama so ustnice videti in občutiti mehkejše, zato ga vedno znova nanašamo.

Za fizično odvi­snost pa ni čisto nobene verjetnosti. Je pa nanašanje balzama velikokrat povezano z nenehnim lizanjem ustnic. To nenehno vlaženje (in zatem ponovna izsušitev) pa postane navada, kar je resnični razlog za izsušitev ustnic.

V tem primeru ti bo v pomoč naslednje: en teden na ustnice nanašaj vlažilno kremo in čez njo običajen vazelin, ki je v osnovi fiziološko nevtralen. Potem pa si priskrbi izdelek, ki vsebuje vazelin, glicerin ali mineralno olje. Tak balzam se namreč ne bo tako hitro izbrisal in posledično razdražil ustnic (poizkusi Rosal Sensitive Lip Balm).

Šminka

Mit št. 5: Čokolada in mastna hrana povzročata izbruhe mozoljčkov.

Brez skrbi, kar privošči si ju. V čokoladki ali pici ni ničesar, kar bi lahko povzročilo nenaden izbruh mozoljev, razen če se boš s pico podrgnila po obrazu (verjetno pa ne boš čutila te potrebe). Edina hrana, ki bi lahko poslabšala stanje tvoje kože, so suši, školjke in sojina omaka. Vse to namreč vsebuje visoke količine joda, ki ga povezujejo s kožnimi vnetji in izbruhi mozoljčkov. Pa še to je redkost, saj so težave s kožo velikokrat po­sledica kakšnega bolj kompleksnega dogajanja v telesu.

Mit št. 6: Gube nastanejo zaradi izsušene kože.

Ali ne bi bilo fantastično, če bi nas že vlažilni losjon obvaroval pred gubami? Na žalost pa temu ni tako. Vlažilni losjoni sicer izboljšajo videz, a le zato, ker začasno navlažijo izsušeno kožo okrog njih ali pa zgla­dijo le tiste drobne reze, ki so res posledica izsušenosti kože. Sicer pa je vzrok za večje gube v propadanju kolagena in ceramidov, ki so zaslužni za vezavo vode v koži. Največji krivec za propad kolagena pa je sonce, zato bo najboljši losjon tisti z zaščitnim faktorjem in antioksidantom (na primer vitaminom C, ki je odličen bojevnik proti staranju).

Mit št. 7: Pogosto česanje povzroča izpadanje in cepljenje las.

S česanjem kvečjemu izčešemo že odpadle lase in verjetno imamo zaradi tega občutek, da nam bolj izpadajo. Priporočamo ti, da jih počešeš trikrat na dan. Seveda pa je za konice pomembna kakovost krtače, ki jo uporabljamo, za vsako vrsto las pa obstajajo različne krtače. Izogni se raje običajnemu glavniku in pa grobi plastični krtači, ki poškodujeta predvsem konice. Poleg rednega česanja pa v svoj jedilnik vključi še več sadja in zelenjave, ker sta bogata z vitamini in minerali.

Mit št. 8: Če ne boš uporabljala celotne linije proizvodov določene znamke, ne bo nobenega učinka.

To ti je zagotovo povedala gospa za prodajnim pultom, preden je prosila za tvojo plačilno kartico. V resnici pa boš svoji koži naredila veliko večjo uslugo, če boš izbirala izdelke različnih proizvajalcev in njihovih različnih linij. Na trgu je ogromno odličnih kozmetičnih znamk, vendar pa nobena ni najboljša.

Neko podjetje izdeluje dober vlažilni losjon, drugo pa odlično čistilno mleko. Na tebi pa je, da najdeš tisto pravo kombinacijo zase. Zato povprašaj po vzorčnih pakiranjih in preizkusi dva ali tri podobne izdelke, da boš našla tistega pravega (v marsikateri trgovini je mogoče dobili vzorčna pakiranja za enkratno uporabo).

Mit št. 9: Poleg kreme za obraz moraš obvezno imeti še kremo za kožo okrog oči.

Od vse kože na tvojem telesu je koža okoli oči daleč najbolj tanka. Ravno zato ji moraš privoščiti več pozornosti in nege. Vendar pa to ne pomeni, da moraš zapraviti celotno bogastvo za majčken lonček kreme. Če uporabljaš zelo kvalitetno vlažilno kremo za obraz, jo lahko brez pomislekov uporabljaš tudi za predel okrog oči in ti ni treba posebej kupovati še izdelkov za nego tega področja.

Da pa bi se izognila kakršnim koli možnim težavam, se vseeno rajši prepričaj, da tvoja vlažilna krema ni parfumirana. Ravno to je namreč vzrok številka ena za draženje kože (zelo dobra izbira: Dr. Hauschka Quince Day Creme). Če krema vsebuje zaščito proti soncu (dnevna bi obvezno tudi morala), so mineralni filtri oz. fizični odbojniki sončnih žarkov (cinkov oksid in titanov dioksid) zagotovo bolj prijazni do oči kot pa kemični (avobenzone in oksibenzone). In še to: če na obraz nanašaš kremo dokaj nepazljivo, jo pod oči in na veke nanesi s prstancem, pa še to le z nežnim tapkanjem (da ne bi razvlekla nežne kože).

Maskara

Mit št. 10: Maskara lahko postane neuporabna, kreme pa so nepokvarljive.

Ne, takšne sreče nimamo. Nočna krema, ki je na tvoji nočni omarici že dve leti? Danes tvoji koži verjetno ne koristi več kaj dosti. Ko izdelku poteče rok, sestavine v kozmetičnem produktu izhlapijo ali pa se razgradijo, in zato nimajo več pravega učinka. Če je izdelek že tako star, da so se prezervativi v njem izrabijo, postane občutljiv celo za bakterije.

Najbolj enostavno pravilo za vsak izdelek za nego kože je: po enem letu ga vrzi v smeti. Toliko dolgo naj bi namreč prezervativi delovali. Zdaj je na vsakem izdelku tudi naveden podatek, koliko časa je proizvod uporaben (šest, 12, 15 mesecev) od tistega dne, ko si ga odprla. Kako pa naj si pri vseh obveznostih zapomniš še to? Enostavno: datum si z alkoholnim flomastrom zapiši na dno posodice.

Preveri še: 3 resnice o carskem rezu, ki bi jih morali vsi poznati in Moški pravijo, da je ta del ženskega telesa daleč najbolj privlačen ...

Priporočamo tudi: Poglej, kaj se zgodi, če nariban ingver enakomerno razporediš po obrazu!

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere