Ne bo ti treba v spovednico, ker grešimo tudi mi in vemo, s kakšnimi peklenskimi razvadami imamo opravka. Pa vseeno, poskušaj grešiti čim redkeje.
1. Grizenje obnohtne kožice
Najpomembnejša pri odpravi te grde navade je vztrajnost!
Zakaj je to slaba razvada? Raztrgana kožica lahko povzroči vrasel noht ali okužbo.
Odrešitev: Koža okrog nohta naj bo dobro navlažena. Tako boš imela manj štrlečih ostankov suhe kože, ki te pravzaprav tako slastno vabijo v grizenje. Vsak dan jo namaži s posebno kremo, ki poveča elastičnost kože, npr. Essence Soft Cuticle Oils. Roke neguj z dobro kremo (L’Occitane Kremo za roke s karitejevim maslom), ki se v kožo vpije takoj. Enkrat tedensko roke zmasiraj s pilingom (poskusi Alessandro Hands Up Losjon za umivanje in piling rok). Po prhanju, ko je kožica na nohtih mehka, jo z brisačo ali leseno paličico potisni nazaj proti rastišču, da ti ne bo razpokala zaradi rasti nohta.
2. Pod odejo brez čiščenja obraza
Tudi me bi včasih po dolgi zabavi najraje popadale v posteljo skupaj z večerno toaleto in make-upom, vendar tega ne naredimo!
Zakaj je to slaba razvada? Spanje z maskaro in senčili lahko povzroči vnetje oči, zagotovo pa zabuhlost. Plasti pudrov, korektorja in rdečila kožo dušijo in preprečujejo, da bi vsaj ponoči zadihala čist, nezakajen zrak. Tako se pore zamašijo, koža pa postane siva in pusta, pojavijo se ogrci ali mozolji. In tudi če čez dan nisi bila naličena, je zvečer dneva koža prav tako umazana, saj so se na njej nabrali loj in druge nečistoče.
Odrešitev: Zraven postelje si pripravi paket robčkov za odstranjevanje make-upa. Tako lahko kožo očistiš v sekundi, ne glede na to, kako utrujena ali neprisebna boš. Nam so všeč Bebe robčki za odstranjevanje ličil.
3. Pogosto menjavanje barve las
Med snemanjem modne zgodbe v Parizu smo občudovale sijoče lase Parižank. A frizer Domen iz salona Mare Dresura Frizure je takoj opazil, kako malo je nenaravnih blondink oziroma barvanih las.
Zakaj je to slaba razvada? Prepogosto menjavanje barve las oslabi lase, lahko pa tudi tvojo samozavest oziroma identiteto, kar vodi v željo po novi in novi spremembi. Če se zgleduješ po holivudčankah, vedi, da si lase barvajo zaradi vlog v različnih filmih in da imajo pri tem najboljšo ekipo, barve in 24-urno nego.
Odrešitev: Najprej željo po spremembi videza zadosti z novim make-upom namesto z novo barvo las. Veliko lažje in bolje je vsak teden preizkusiti na primer novo barvo šminke. Le ko moraš lase res pobarvati (ampak res!), to prepusti strokovnjakom, ki pravijo: “Bodi pametna blondinka.” Belilo ali ‘blanž’ je za lase najbolj škodljivo, ker jih popolnoma izsuši. Uporabljaj ga le za razbarvanje narastka in ne pogosteje kot vsakih šest tednov. Če pa bi si rada posvetlila lase v celoti ali se na primer iz čokoladne rjavolaske spremenila v platinasto blondinko, to prepusti frizerju.
Bolj zdravo je lase potemniti, ker jim ne odvzameš naravnih pigmentov, temveč le dodaš nekaj umetnih. Obstojno barvo lahko naneseš vsake štiri tedne.
Navadi se na intenzivno nego. Maska z globinskim delovanjem naj bo na tvojih laseh enkrat tedensko. Poskusi Joico K-Pak. Ne bo odveč, če lasem privoščiš tudi intenzivno nego v frizerskem salonu.
4. ‘Nabiranje’ barve solariju
Nič hudega, če se greš v solarij ‘pogreti’ petkrat na leto. A če si vse leto videti, kot bi pravkar priletela iz tropov, razmisli o resnih posledicah, ki ti jih takšno sončenje lahko ‘pripeče’.
Zakaj je to slaba razvada? Ultravijolični žarki (takšni, ki jih izločajo žarnice v solarijih) se ne imenujejo zastonj žarki staranja; prodirajo v vezno tkivo kože, kjer povzročijo prezgodnje staranje in povečanje prostih radikalov. UV-žarke povezujejo tudi z rakom kože.
Odrešitev: Popolnoma preprosto je zdravo in naravno polt ustvariti z novejšimi losijoni za telo, ki dodajo le kanček samoporjavitve. Za razliko od običajnega losijona za telo moraš ta izdelek nanesti na popolnoma suho kožo, sicer lahko ostanki vode, na primer kapljice po prhanju, povzročijo neenakomerno obarvanje kože. Nanesi ga vsak dan (po 24 urah bo imela koža le bolj topel, zlat ton), dokler ne dobiš želenega odtenka, nato pa po potrebi, na primer vsake tri dni. Dober je Dove Body Cream Glow.
5. Mučenje las s toploto
Vse hrepenimo po tistem, česar nimamo: skodrane po gladkih laseh, tiste z naravno zlikanimi pa po valovitih. In če nekaj želimo imeti, to dosežemo za vsako ceno, kajne?! Zakaj za vraga se ne bi sprijaznile s svojimi, najlepšimi lasmi?!
Zakaj je to slaba razvada? Pogosta uporaba sušilnika za lase, kodralnika ali likalnika (še huje pa kombinacija vseh) lase izsuši in jih naredi puhaste, šibke in puste.
Odrešitev: Preden se nad lase spraviš s toplotno obdelavo, jih zaščiti z izdelkom za zaščito las pred vročim oblikovanjem, kot je Tigi Catwalk Fashionista Spritz&Shine. Med sušenjem aparat nastavi na srednjo temperaturo in hitro sušenje. Nos sušilnika drži vsaj 20 cm od las. Ko uporabljaš likalnik, ga od korena do konic povleci z enim potegom, ne da bi se pri tem na kakšnem mestu zadržala dlje, sicer boš naredila zarezo in boš morala likanje ponoviti. Če lase kodraš, kodralnik izmakni po petih sekundah. Za nego uporabljaj šampon in balzam, ki lasem povrneta vlago.
6. Beljenje zob
Barva zob je odvisna predvsem od dednih dejavnikov. In čeprav vsi želimo imeti snežne, naj ne bi bili bolj beli od beločnice.
Zakaj je to slaba razvada? Tudi če prodajalci preparatov obljubljajo, da je beljenje z njihovim proizvodom neškodljivo, ni tako. Beljenje zob tanjša sklenino, kar povzroča občutljivost in krhkost zob ter umika dlesni.
Odrešitev: Obarvanost zaradi kave ali hrane lahko odpraviš že s preprosto navado: po jedi ali kavi spij kozarec vode z limono. Dobro lahko takšne obloge odstraniš tudi z električno zobno krtačko ali odstranitvijo zobnega kamna in poliranjem zob pri zobozdravniku. Če so tvoji zobje močno rumeni, ti pa se zaradi tega ne smejiš več, naj zobozdravnik presodi, ali je beljenje upravičeno. Ocenil bo stanje in zobe pobelil strokovno, da bosta tveganje in škodljivost minimalna. Na voljo so različni postopki, od encimskega beljenja do laserskega postopka. Vsem je skupno, da bodo tvoji zobje bolj beli na račun tanjše sklenine.
7. Preizkušanje testerjev
Preden pomočiš prst v nov izdelek, še enkrat premisli: boš to storila, ker resnično izbiraš novo ličilo, ali si le tako družabna, da želiš šminko in bakterije na njej deliti še s tisočimi drugimi uporabnicami?
Zakaj je to slaba razvada? Verjetnost je majhna, a vseeno se lahko zgodi, da boš prek že uporabljenih ličil dobila herpes ali vnetje očesne veznice.
Odrešitev: Izdelke preskušaj v boljših trgovinah, ki imajo za nanos kreme ali ličil posebno plastično paličico, ki jo po vsaki uporabi razkužijo. Veliko primernejši za testiranje so izdelki, shranjeni v tubi ali steklenički s črpalkico. Predvsem pa poskrbi, da ne tiščiš prstov v vsak izdelek, ki se ti sveti s police. In ne pozabi, ko gre za pomemben nakup, pri katerem se boš odločala med številnimi izdelki, s seboj vzemi svoj čopič, vatirano paličico in robček, namočen v alkohol.
8. Stiskanje mozoljev
Priznaj, da se sploh ne zavedaš več, kdaj se spraviš nad mozolje. In če dobro premisliš, se začne z enim ogrcem, po dobrem ‘pokolu’ pa mozolje le še stežka prešteješ.
Zakaj je to slaba razvada? Največ boš ob prihodu mozolja naredila, če ga preprosto ignoriraš. Roke stran, saj se umazanija in bakterije na prstih lahko prenesejo na kožo in povzročijo vnetje pore. Za motivacijo preberi tole: ‘operiranje’ z mozoljem lahko njegovo prisotnost od običajnih treh dni poveča na sedem do deset.
Odrešitev: Zadrži se in mozolj uniči le z izdelkom, v katerem je salicilna kislina. Uporabi ga dvakrat na dan in v treh dneh boš rdečega vražička pregnala. Poskusi Manhattan Clearface Cover. Med- tem ga poskusi utopiti s kapljicami, ki pomirijo rdeče oči (barvo odvzamejo tudi mozolju), nato pa ga prekrij s korektorjem.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc