Razkrivamo 10 skrivnosti ličenja

8. 8. 2014
Razkrivamo 10 skrivnosti ličenja (foto: Profimedia)
Profimedia

V uredništvo dobimo vsak dan nova pisma z vašimi vprašanji, ki se vam porajajo v zvezi z lepoto. Izbrskali smo najpogostejša in skušali nanje odgovoriti. Upamo, da bomo razjasnili mnogo dilem in vam povedali kaj novega.

Ali lahko uporabljam čopiče, ki sodijo k senčilom za lica in oči? Bi morala kupiti posebne?

Pri čopičih sta najpomembnejša oblika in material, iz katerega so izdelani. Naravna ščetina (veveričja ali iz soboljevine) je najmehkejša in zaradi naravne razcepljenosti omogoča natančnejši in enakomernejši nanos ličil. To je pomembno predvsem za ličila v prahu, pri šminki, ki je mastna, pa naravna ščetina ne igra velike vloge, zato pa je toliko pomembnejša oblika.

Za oblikovanje ust mora biti čopič malo trši, konica pa v obliki črke a in rahlo stanjšana. Za oblikovanje obrvi je lahko oblika enaka ali pa je konica odrezana pod kotom. Pahljačasta oblika je najprimernejša za čiščenje okoli oči, ščetina pa naj bo iz dihurjeve dlake. Vsekakor profesionalni vizažisti delajo iz tega cele študije in v njihovem kompletu je najmanj dvajset čopičev različnih oblik in debelin.

Zelo težko pa boš našla v njihovi zbirki aplikatorje iz lateksa, ki jih dobiš kot dodatek za nanašanje senčila. Laže zabrišeš senčilo z navadno vatirano paličico za čiščenje ušes. Pri čopičih, ki so že v paketih, pogosto opazimo, da so “razcveteni”, kar pomeni, da vsaka dlaka štrli v svojo smer. Verjetno mi daš prav, da s takim čopičem še tak strokovnjak zares težko nariše lepo črto s tušem.

Ker je pri nas velik problem s čopiči, je poleg nakupa v tujini alternativna možnost, da si jih priskrbiš v trgovinah s slikarskim materialom, kjer so na voljo takšni iz naravnih materialov. Seveda pa ti ne bodo mogli pomagati pri izbiri, saj niso navajeni nasvetov za “malanje” obrazov.

Ali moram zjutraj ponoviti postopek čiščenja obraza, čeprav sem to storila tik pred spanjem?

Seveda. In zakaj? Zvečer si s kože odstranila morebitno umazanijo, ki se je čez dan nabirala na koži, še posebno, če živiš v katerem izmed prijetno onesnaženih mest, ali pa si se lotila čiščenja zgolj zaradi ostankov ličil. Da ne bo dvomov, postopek mora biti vedno dvostopenjski.

Odstranjevanje s primernim sredstvom glede na potrebe (v gelu, milu, mleku, tekočini za čiščenje okoli oči …), na koncu pa ne pozabi na obvezno uporabo tonika, ki ga je treba pazljivo izbrati v skladu s tipom kože. Na splošno je poraba tonika, na primer v primerjavi s čistilnim mlekom, dvakrat manjša, saj obstaja zakoreninjeno mnenje, da toniki kožo dražijo. Toda resnica je ravno nasprotna, saj kožo pomirjajo, kajti toniki z alkoholom so bolj ali manj zgodovina.

Zjutraj je koža sicer čista, vendar če si uporabila nočno kremo in je zato ostala koža nekoliko bolj mastna, jo je treba očistiti vsaj s tonikom. Sicer pa je jutranja uporaba tonika pomembna za vzpostavitev naravne kislosti kože in uravnavanje delovanja lojnic (pri mastni koži). Če tonik hraniš v hladilniku, ti bo pomagal pregnati jutranjo zabuhlost.

Ali moram zarisati črto okoli celotnega očesa ali samo na zunanjem delu?

To vprašanje zajema dejansko celotno poglavje o oblikovanju oči, vendar ti bom poskušala odgovoriti čim bolj praktično. Obroba okoli oči je velikokrat pomembna pri korekciji očesa in od njegove oblike je odvisno, kje in kako dolgo jo boste zarisale. Pri majhnih in zaprtih očeh je bolje, da je le na zadnji tretjini očesa in tik ob trepalnicah, sicer bi oko delovalo še bolj zaprto.

Ravno nasprotno pa pri okroglih očeh in velikih očeh lahko zarišemo črto okoli celotnega očesa, kotičke pa potegnemo navzven, da dobimo pravilno, mandljasto obliko oči. Pri tej obliki je dovoljena tudi notranja črta, saj optično nekoliko zmanjša pogled.

Pravila pri šminkanju sicer so, vendar jih v praksi včasih tudi kršimo. Predlagam ti: svinčnik v roke in poskusi vse možne variante. Tako boš sama videla, kdaj tvoj pogled resnično zasije.

Bi moral biti svinčnik za obrobo ust temnejši ali enak barvi šminke?

Pri današnji kakovosti šmink je svinčnik obvezen le za tiste, ki se jim šminka rada nabira v gube, ali če želiš usta oblikovati drugače od naravne linije. Modne smernice že dolgo narekujejo uporabo bolj transparentne in bleščeče šminke, ne več težkih polnih barv.

No, vrnimo se k vprašanju. Obroba, če že mora biti, naj bo nevidna, tako da jo rahlo zabrišeš in ustnice premažeš z bleščilom. Tako bodo videti popolnoma naravne, pa vendar sveže in lepo oblikovane.

Je res, da dlake, ki jih obrijemo, zrastejo trše in temnejše, z uporabo voska pa rastejo počasneje?

Vsaka stvar je za nekaj dobra, tako je za dlake pod pazduho in morda tudi na intimnih delih res najbolj praktično uporabljati britvico. Če drugega ne, je z voskanjem doma precej dela, poleg tega je, če pustiš preveč “šavja”, tudi najmanj boleče. Dlake, ki jih brijemo, rastejo hitreje samo zato, ker jih odrežemo ob koži, z voskom pa izpulimo kakšne tri milimetre pod njo, zato potrebujejo nekoliko več časa, da se pokažejo na površju.

Res je tudi, da pri voskanju kakšno izpulimo s korenino vred in jih počasi redčimo. Vsakodnevno britje pa krepi dlake in postajajo s tem temnejše in močnejše.

Saj se spomniš kakšnega puhastega sošolca iz osnovne šole, ki se je pridno bril, da bi čim prej postal pravi moški.

Se lahko zgodi, da obrvi, ki sem jih populila, ne zrastejo več?

Na žalost je vedno tako: medtem ko se borimo z vsemi nemogočimi dlakami in dlačicami in jih je vedno več, lahko samo en spodrsljaj pri oblikovanju obrvi pusti trajne posledice. Koža pod obrvmi je napeta čez kost in tam je navadno najtanjša, zato tudi hitro pridemo do korenin obrvi in s puljenjem se hitro zgodi, da gre ven tudi korenina.

Britvice za oblikovanje obrvi so včasih uporabljale frizerke, vendar je nevarno, da se urežemo in s tem velika verjetnost, da na mestu ureznine dlake ne bodo več rasle oziroma bo vidna brazgotina. Če pa se ji že izognemo, je najbrž res prenaporno, da bi si obrvi brila vsak dan, in skrajno grdo, če pustiš črne pikice novih dlak, ki lezejo na plano kot pomladanski zvončki.

Lahko pa si obrvi pred puljenjem pristrižeš in s tem stanjšaš debelino oziroma košatost. Postopek je povsem preprost, venar ga težko narediš sama. Obrvi počešeš navzgor, jih utrdiš s prozorno maskaro in postrižeš le toliko, kolikor jih gleda čez naravno linijo. Priporočam ti, da ti prvič oblikuje obrvi strokovnjak, potem pa si sama puliš tiste, ki prilezejo na plano, in vzdržuješ obliko.

Potrebuje mastna koža dodatno vlago? Olje in voda ni isto, kajne?

Pogosto se zgodi, da je mastna koža izsušena na povrhnjici. Še posebno previdna moraš biti pri uporabi čistilnih sredstev, ki so velikokrat preveč agresivna, zlasti za mlado in zato bolj nežno kožo. Predvsem se je treba izogibati predela okoli oči, saj je tam koža suha in tanka.

Mastna koža ni nagnjena h gubam, toda pri nepravilni uporabi premočnih sredstev se bodo gubice hitro pokazale.

Posebne vlažilne emulzije so namenjene prav za negovanje mastne kože, hkrati pa vlažijo in uravnavajo mastnost kože. Za prekrivanje nepravilnosti pa so na razpolago antiseptični pudri z mat učinkom in naravnim videzom.

Ali korektor uporabljamo nad ali pod tekočim pudrom?

Najprej vprašanje: Koliko odtenkov korektorjev izdelujejo? Dva ali tri. Že tako je težko ujeti pravilno barvo pudra, kako naj bi se borila šele s korektorjem, če bi bil nanesen na površju. Vendar obstaja nekaj izjem. Če se odločiš za korekture mozoljčkov in rdečih predelov, potem ga uporabljaj pod podlago.

To so navadno kremni, zelo gosti korektorji, včasih tudi z antiseptičnim učinkom in dajejo precej težak videz in obvezno jih moramo utrditi. Pri uporabi tekočega korektorja pa lahko pri odpravljanju senc (sivih) in podočnjakov zamenjaš vrstni red ali ga celo uporabljaš brez tekočega pudra. Nekateri ga imenujejo tudi osvetljevalec (highligter). Praktičen je predvsem, če korekture delaš večkrat na dan, saj jih zaradi teksture ni nujno utrditi.

Je bolje, če sušim lase z glavo obrnjeno navzdol?

Vse je odvisno od tega, kakšno obliko želiš. Za gladke lase z malo privihanimi konicami in brez posebnega volumna se skoraj nima smisla postavljati na glavo. Ravno nasprotno velja za dolge kodraste lase.

Če hočeš volumen in lepe svedrčke, glavo obrni navzdol, si do lasišča utri za kakšno pest pene za volumen in lase posuši z difuzerjem, ki ga pritrdiš na sušilnik in da tvojim kodrom obliko, pričeski pa poudari polnost.

Kam se nanese rdečilo za lica? Pod ali nad lično kost?

V štiridesetih letih so bile v modi bolj močne ženske (Ingrid Bergman) in s tem je bilo povezano tudi ličenje pod lično kostjo, kar je poudarilo ženstvenost in rahlo izostrilo poteze. Danes je popolnoma drugače, v modi so mehko oblikovane ličnice, ki včasih segajo še čez nos in dajejo vtis nežne zagorelosti.

Za to potrebuješ kar nekaj spretnosti, velik čopič in nevtralno barvo breskve.

Če pustimo modo ob strani, pa ličnice oblikujemo glede na fizionomijo vsake posameznice. Dolge in ozke obraze ličimo vodoravno s širšim delom proti sredini obraza in okrogle pod lično kostjo, da obrazu dodamo dolžino, bolj zapleteno pa je to pri vmesnih fazah.

Najpreprosteje je, da s prsti določiš izbočen del obraza in ta del zasenčiš. S tem zmehčaš in skriješ štrline, ki naredijo obraz oster in s tem tudi starejši. Zato so tudi najbolj moderne manekenke najstnice, ker imajo še vedno tako lepo zaokrožen obraz.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"