Zamujanje? Nič takšnega, če ne postane navada!

28. 5. 2013
Zamujanje? Nič takšnega, če ne postane navada! (foto: shutterstock)
shutterstock

Če se ti zgodi, da enkrat zamudiš na srečanje, je to sprejemljivo, seveda, če imaš tehten razlog. Če pa se ti dogaja, da zamujaš redno, je to grdo in nespoštljivo!

Zamujanje v šolo, na delo ali poslovne sestanke, na prvi ali deseti zmenek je neodgovorno!

Če zamudiš na srečanje:

  • 5 minut – sprejemljivo z dobrim izgovorom
  • 10 minut – čakajoči ti lahko upravičeno zameri
  • 20 minut – naravnost nezaslišano, tudi če se opravičiš

Potuhnjen pomočnik

Vedno znova se zanašaš na svojega malega pomočnika, ki pridno čaka v torbici, da ga uporabiš – govorimo o tvojem mobilnem telefonu, ki te v primeru zamujanja vedno reši iz stiske, a kljub temu, da čakajočemu sporočiš, da boš zamudila … nespoštovanje do njega ostaja!

Po nepotrebnem na slabem glasu

Ljudje si lahko na osnovi tvoje grde navade ustvarijo vtis, da si:

1. neprofesionalna

Zamujanje na delo, poslovne sestanke ali prekoračitev dogovorjenih rokov za izdelavo projekta se označuje kot neprofesionalno – slej ko prej te bo to udarilo po denarnici ali pa boš zaradi tega celo ostala brez zaposlitve.

2. neodgovorna

Zamujanje izpostavlja tvojo neodgovornost in nezmožnost, da bi svoj razpoložljivi čas organizirala tako, da bi pravočasno prišla v šolo, na delo ali v restavracijo, kjer te čaka družba poslovnih partnerjev.

3. nespoštljiva

Z zamujanjem pokažeš, da ti za drugo osebo ni mar, kajti zaradi tebe zapravljajo svoj dragoceni čas. Še več: ljudi lahko spraviš celo ob živce. Če zamudiš na srečanje s potencialnim partnerjem, verjemi, da se vajinemu morebitnemu razmerju ne obeta svetla prihodnost.

4. napeta

Zamujanje ustvarja nepotrebno napetost – živčno pogledovanje na uro, prestopanje na mestu, preklinjanje okolice, ko gre vse narobe … Tako se vsa živčna pojaviš pred čakajočim, se vsa zadihana začneš opravičevati – prvi vtis: ni perfekten, kajne?

5. nepremišljena

Zaradi zamujanja lahko hitro narediš kakšno neumnost, ki te lahko stane 'življenja':

zaradi hitre vožnje narediš prekršek na cesti; zaradi lovljenja avtobusa prečkaš cesto pri rdeči luči; zaradi hitenja spregledaš kolesarja, ki pravilno vozi po kolesarski stezi; ali pa še kaj hujšega …

V težavah si, če je tvoje zamujanje KRONIČNO!

Kako ga odpraviti?

Da ne boš zamujala, predvidi, kaj vse se ti lahko zgodi:

  • če je treba, budilko nastavi pol ure prej kot običajno
  • glede na uro srečanja predvidi gnečo na cesti in pojdi od doma toliko prej
  • glede na kraj srečanja predvidi težavnost parkiranja ali dostopa z drugimi prevoznimi sredstvi, upoštevaj, da boš morda morala del poti prehoditi peš, kar lahko traja
  • dvig denarja na bankomatu opravi dan prej, da ga ne boš v zadnjem trenutku mrzlično iskala ali celo preklela, da vanj niso napolnili bankovcev za 10 evrov
  • za poslovni sestanek se pripravi že nekaj ur prej ali pa kar prejšnji dan, morda se ti bo ponoči utrnila še kakšna dobra ideja
  • urejanje nohtov, umivanje las in podobna lepotna opravila za prvi zmenek opravi že kakšen dan prej, za konec naj ti ostane le še tuširanje in ličenje

Če samodisciplina v tvojem primeru ne zaleže, še skrajni ukrep: prestavi vse ure, ki jih imaš, za 10 minut naprej – tako boš zagotovo vedno prišla na srečanje kakšno minuto prej.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"