Tudi v službi lahko rečeš NE!

29. 4. 2014
Tudi v službi lahko rečeš NE!

Čarobna beseda se glasi: Doslednost! In to pomeni, da zavrneš vse, kar bi te po nepotrebnem preobremenilo ali oviralo pri lastnem delu.

Mi lahko, prosim, pomagaš?

Največkrat gre za nepredvidene nadure, prošnje kolegov ali pa za želje strank – v službenem okolju je vse več trenutkov, v katerih si rečemo:

“Tega pa zdaj ne zmorem (nočem).”

Hkrati pa se seveda tudi vprašamo: ali naj to kljub temu naredim? Moram privoliti ali pa si morda lahko privoščim, da rečem NE?

Postavljanje meja

Če dobro premisliš, ljudje, ki to znajo, niso strahopetni, ampak zelo pametni. Pri postavljanju meja veljajo sicer v poklicnem okolju povsem drugačna pravila kot v domačem okolju, vendar pa je prav zaradi tega odločilno, da pri zavrnitvah ostaneš korektna in da zaradi tega ne trpita niti tvoje nadaljnje sodelovanje niti tvoja poklicna prihodnost.

Presodi prošnje

Kdor nekoga prosi za pomoč, lahko to počne tudi iz lastne muhavosti ali pa zaradi lenobe. Za tovrstnimi prošnjami se večinoma skrivajo zgaranost, negotovost ali pa pomanjkanje časa. Mirno lahko izraziš svoje razumevanje – a kljub temu reci NE.

Izrazi obžalovanje

Rada bi pomagala, a na žalost ne gre. Lahko, da sama nimaš časa ali pa si opazila, da moraš malce varčevati tudi z lastnimi močmi. Zavrnitev bo veliko bolj znosna, če boš rekla: “Resnično mi je žal, a preprosto ne gre.”

Manj opravičevanja

Ker nam je pogosto težko reči NE, se potem radi na dolgo in široko opravičujemo. Navajamo argument za argumentom – in tako slabimo svoj položaj, saj bo naš sogovornik verjetno poskušal najti protiargumente. Gotovo bo tudi začutil, da nisi najbolj prepričana o tem, kar govoriš.

Ponudi alternative

Nadrejenemu seveda ne moreš reči: “Tega ne bom naredila.” Lahko pa se pametno pogajaš – to pomeni, da daješ predloge. “Danes ne gre, toda če mi bo pomagala še ga. Novak, bom to brez težav naredila do jutri.”

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"