Prošnja za zaposlitev, ki bo vredna branja

16. 2. 2012
Prošnja za zaposlitev, ki bo vredna branja (foto: shutterstock)
shutterstock

Dobra prošnja je vstopnica za novo delovno mesto. Kako jo sestaviti, da bo res vredna branja?

Ker se na večino razpisanih delovnih mest prijavi veliko kandidatov, delovno mesto pa čaka samo enega, moraš poskrbeti za to, da boš iz množice izstopala – najlažje to storiš z odlično napisano prošnjo.

Ustvari željo po stiku

Prošnja mora biti napisana tako, da si te bo delodajalec želel spoznati – torej tako, da bodo izstopale tvoje sposobnosti, znanje in izkušnje, ki podjetju lahko koristijo.

Zahteve delodajalca

Da boš čim bolj ustrezala zahtevam delodajalca, moraš dobro preučiti oglas za delovno mesto oz. delo, ki ga od kandidata pričakujejo katera znanja so potrebna za obvladovanje delovnih nalog, ki ti jih bodo v primeru sprejetja naložili. Priporočamo ti tudi, da se pozanimaš o podjetju in njegovem poslovanju – preglej spletno stran podjetja, pozanimaj se, kaj o njem pišejo mediji in ali je bilo v preteklosti udeleženo v kakšni aferi. Šele nato se loti pisanja prošnje.

Preprosta struktura

Pisanje prošnje ni tako zahtevno, kot se sliši - držati se moraš le klasične strukture in sebe predstaviti kot nepogrešljiv člen v podjetju.

1. Glava s podatki

Na vidnem mestu - v levem zgornjem kotu . morajo biti tvoji osnovni podatki: ime in priimek, naslov, številka mobilnega telefona in elektronska pošta. Pod svojimi podatki navedi podatke (bodočega) delodajalca. V desni zgornji kot pa dodaj še kraj in datum.

2. Uvod z nagovorom

Poleg zadeve in uvodnega nagovora v enem stavku navedi, kje je bilo objavljeno razpisano delovno mesto, za katerega se prijavljaš.

3. Najpomembnejši osrednji del

Vsebinski del naj obsega kratek opis oz. navajanje dejstev, zakaj si ravno ti primerna za razpisano delovno mesto. Pri opisovanju bodi kratka in jedrnata – navedi samo svoja znanja, delovne sposobnosti in predhodne izkušnje.

4. Prijazen zaključek

V zaključku napiši, da se boš z veseljem odzvala vabilu na razgovor.

5. Čitljiv podpis

Če je tvoj podpis ena velika kraca, se spodobi, da v prošnji tiskano podpišeš svoje ime in priimek ter se zraven prostoročno podpišeš.

6. Priloge

Na koncu prošnje ne pozabi pripisati, kaj boš prošnji priložila. Predlagamo, da priložiš kratek in predvsem preprost življenjepis in dokazilo o stopnji izobrazbe. V kolikor bo delodajalec potreboval še kakšno dodatno dokumentacijo, te bo o tem zagotovo obvestil in izročila jo boš na prvem razgovoru.

Pa srečno!

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"