Pravo razmerje

30. 5. 2007
Pravo razmerje

V vedno bolj norem ritmu življenja poišči ravnotežje med delom in prostim časom – čeprav se to včasih zdi zelo težko!

Vsi vemo, da službe danes niso več to, kar so nekoč bile. Časi, ko so ljudje delali od 6-h zjutraj do 2-h popoldne in imeli celo popoldne zase, so mimo! Danes že veliko služb zahteva od tebe 24-urno razpoložljivost in v zameno za to naloži na tvoja pleča še kup stresa.

Blagodejno brezdelje

Občutek, kako pozitivno lahko brezdelje vpliva na nas in naše življenje, se vedno bolj izgublja! A če je igra dobra za otroke, zakaj si je ne bi privoščil tudi odrasel človek?

Razigranost lahko prinese marsikaj dobrega tudi odraslemu človeku:

  • spodbuja ustvarjalnost,
  • sproža val navdušenja in zanosa,
  • spodbuja optimistično mišljenje,
  • nas dela srečne,
  • izboljšuje koncentracijo,
  • pomaga do zavedanja naših spretnosti,
  • prinaša razburjenje v vsakdanje življenje …

Takšne pozitivne koristi bi morala vključiti tudi v vsakdanje življenje in s tem spodbujati navdušenje nad nečim novim … Kreativna igra je namreč koristna za razvoj osebnosti – spodbuja doseganje ciljev in nagrajuje dosežke, povečuje samozavest in zavedanje o nadarjenosti.

Prepreči, preden bo prepozno

Če boš znala iz sebe skozi igro iztisniti najbolje, se bo to poznalo na službenem področju. Zato se kar igraj in ne dopusti, da bi delala preko 60 ur na teden ali imela delovne konce tednov, kajti to ima lahko resne posledice na kakovost tvojega zasebnega življenja.

Stran od skrbi: Poskusi si vzeti čas zase lahko tudi samo nekaj minut moliš noge v zrak. Vzemi si čas tudi za šport – redna telesna aktivnost lahko odpravlja stres. Naj bo vedno dovolj časa za hobije in rekreativne aktivnosti.

Odločen NE: Če ti bo kdo naložil dodatno delo v petek ob treh popoldne, ko je že čas, da se odpraviš domov, ga tako kot sodelavci, ki se že odpravljajo domov, brez slabe vesti zavrni! Nauči se reči NE!

Zaslužene minutke: Vzemi si odmor tudi v službi – če delaš za računalnikom, pojdi stran za nekaj minut na vsako uro zbranega dela.

Kaj boš počela danes: Naredi si načrt delovnih obveznosti za vsak dan – določi, kaj moraš narediti danes, katero delo ima prednost pred ostalimi nalogami in kaj lahko pustiš za jutri. Če ugotoviš, da imaš na dan preveč obveznosti, ki jih ne moreš kakovostno postoriti, se pogovori z nadrejenim in razloži, da bi ti zelo prav prišla pomoč.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"