Podeljene so štipendije Za ženske v znanosti 2014

7. 3. 2014

Biologinja, mikrobiologinja in inženirka kemijske tehnologije so nove štipendistke nacionalnega programa Za ženske v znanosti.

8. generacija štipendistk odkriva načine za preprečevanje širjenja bolezni, išče ključ do razumevanja mehanizmov vezikulacije membran za  njihovo uporabo v diagnostiki in terapiji raka ter odkriva magnetne nanodelce za namene zdravljenja s pomočjo hipertermije.

Partnerji nacionalnega programa 'Za ženske v znanosti', L'Oréal Slovenija, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in Slovenska znanstvena fundacija, so na slovesnosti v atriju ZRC SAZU že osmič podelili štipendije v višini 5.000 evrovtrem mladim znanstvenicam.

Mikrobiologinja Barbara Hubad iz Kamnika, biologinja Eva Ogorevc iz Ljubljane in inženirka kemijske tehnologije Janja Stergar iz Sp. Voličine bodo denar lahko porabile v poljuben namen. Na prireditvi so zbrane nagovorilidr. Jernej Pikalo, minister za izobraževanje, znanost in šport,dr. Edvard Kobal, predsednik Nacionalnega odbora Za ženske v znanosti in predstavnik Slovenske znanstvene fundacije, Marjutka Hafner, generalna sekretarka Slovenske nacionalne komisije za UNESCO, in BrigitteStreller, generalna direktorica L'Oreala Slovenija.

V podporo mladim znanstvenicam!

31-letna Barbara Hubad, mikrobiologinja iz Kamnika, opravlja doktorski študij v laboratoriju za molekularno mikrobiologijo na Inštitutu za mikrobiološke znanosti in tehnologije, v okviru katerega raziskuje sposobnost aerosolizacije in načine preživetja bakterij v zraku. Prejem štipendije ji je v veliko čast. »Ker sedaj zaključujem eno obdobje v življenju, mi bo s štipendijo omogočen lažji prestop in nadaljnje šolanje, izobraževanje in seveda izvajanje raziskav,« pravi štipendistka. Razkrila je tudi, kako bo štipendijo porabila: »Del štipendije bo namenjen za mojo investicijo v prihodnost, tako da si bom odprla tudi nova vrata v raziskovalnem svetu.«

31-letna Eva Ogorevc, biologinja iz Ljubljane, je letos doktorirala (tik po prejemu štipendije »Za ženske v znanosti«) v okviru doktorskega študija nanoznanosti, ki je potekal v Laboratoriju za klinično biofiziko Zdravstvene fakultete, Laboratoriju za biofiziko Fakultete za elektrotehniko in na Inštitutu za biologijo celice Medicinske fakultete. Raziskovala je mehanizme vezikulacije membran za uporabo membranskih veziklov v diagnostiki in terapiji raka. Svoje strokovno znanje bo nadgrajevala kot postdoktorska raziskovalka na Univerzi v Ženevi. Ob prejetju nagrade je povedala: »Po eni strani je nagrada zame ogromna čast in seveda lepa finančna injekcija, po drugi strani, pa tudi odgovornost in z njo želja pokazati drugim mladim znanstvenikom, da situacija ni tako brezupna kot morda deluje.«

28-letna Janja Stergar iz Sp. Voličine je inženirka kemijske tehnologije. V okviru doktorskega študija, ki ga zaključuje na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru, proučuje magnetne nanodelce na osnovi zlitin niklja in bakra ter zlitin niklja in kroma za uporabo v samoregulativni magnetni hipertermiji.Ob prejetju nagrade je povedala: »Moram priznati, da sem bila zelo presenečena, ko so me obvestili, da sem ena od štipendistk. Ta štipendija mi pomeni priznanje za dobro delo in potrditev, da sem izbrala pravo pot, predstavlja pa mi tudi izzive za nadaljnje delo.«Kako bo porabila štipendijo se še ni odločila, sajše ne ve, ali bo takoj po zaključku študija dobila tudi zaposlitev.

Nacionalni program L'Oréal-UNESCO »Za ženske v znanosti« živi tudi na Facebook strani Za ženske v znanosti ter YouTube kanalu Za ženske v znanosti, kjer najdeš zanimive vsebine o tematiki.

Foto: Žare Modic

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord