Najboljše univerze v Evropi

20. 12. 2010
Najboljše univerze v Evropi (foto: shutterstock)
shutterstock

Te mika študij v tujini? Preden sprejmeš dokončno odločitev, kam v svet bi se podala, predlagamo, da najprej temeljito proučiš, za katero fakulteto bi se odločila.

Na vseh fakultetah, navedenih v nadaljevanju, je mogoče izbirati med raznovrstnimi dodiplomskimi in podiplomskimi študiji ter možnostmi vseživljenjskega izobraževanja.

Za te fakultete je značilna tudi pestra mednarodna sestava študentov, tako da poleg domačih študentov zagotovo ne boš edina tujka. To tudi pomeni, da boš lahko študirala ali v jeziku države, kjer boš študirala, ali v angleščini, če jezika države študija ne obvladaš najbolje.

Vse te fakultete se ponašajo z odlično in zelo dolgo tradicijo močno razvejanega univerzitetnega življenja s kolidži, fakultetami, šolami in drugimi izobraževalnimi organi, spadajo med najstarejše univerze na svetu, kar pa ne pomeni, da so zastarele, to le še dodaja žlahtnost njihovi akademskosti.

Poleg stroškov vpisnine in šolnine upoštevaj še stroške bivanja v državi, kjer bi želela študirati, torej vključno z najemnino za stanovanje in drugimi življenjskimi stroški. Stroška vpisnine in šolnine se razlikujeta od fakultete do fakultete, tudi za posamezne programe na izbrani fakulteti: na primer za dodiplomske in podiplomske programe.

Razlike so tudi med temi programi: na primer za bolj in manj obiskane oziroma za programe, za katere je več ali manj zanimanja. Vsekakor pa je šolnina pogosto nekaj tisočakov evrov za letnik študija.

Najboljše po Forbesu

Po Forbesovi lestvici najboljših univerz v Evropi na prvem mestu vodita britanski univerzi v Cambridgeu in Oxfordu, obe s sedežem v Angliji.

Na tretjem mestu je angleška Imperial College v Londonu. Deluje že od davnega leta 1907, tako kot druge podobne fakultete pa ima zelo visoke zahteve za vpis, predvsem kar se tiče uspeha, s katerim novi študenti poskušajo svoje možnosti za vpis.

Šele na četrtem mestu najboljših evropskih fakultet je prva neangleška, in sicer švicarska fakulteta Swiss Federal Institute of Technology v Zürichu. Njena žlahtna tradicija se nadaljuje že od leta 1855 in velja za eno vodilnih mednarodnih univerz za tehnološke in naravoslovne študije.

Na petem mestu se znova vračamo v Anglijo, in sicer na University College v Londonu. Na šestem mestu pa je še ena neangleška fakulteta: francoska École Polytechnique v Parizu. Nismo dolgo ostali zunaj otoka, vračamo se na sever Velike Britanije, na Škotsko, kjer svojo žlahtno tradicijo nadaljuje univerza v Edinburgu.

Na osmem mestu lestvice je znova francoska fakulteta: École Normale Supérieure v Parizu.

Kot da so britanske univerze povedale svoje, nadaljujemo zunaj otoka, tokrat v Nemčiji in na Švedskem, saj si deveto mesto delita univerza v Göttingenu in Karolinska Institute v Stockholmu.

P.S.

Če bi želela študirati na kateri izmed fakultet v tujini, prav očasno preveri pogoje vpisa , na nekaterih pa lahko pričakuješ tudi za naše razmere kar drago šolnino. Na nekaterih fakultetah pa so za domače študente in študente iz Evropske unije sorazmerno ugodni pogoji študija, tudi s finančne ga vidika.

Vir: svetovalnica.net

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja