Kako zahtevati povišico?

14. 12. 2007
Kako zahtevati povišico?

Kako šefa prepričati, da si zaslužiš večje plačilo za delo, ki ga opraviš na delovnem mestu?

Preden zahtevaš povišico, moraš narediti pregled nad svojimi dosežki in jih urediti na seznamu, ki ga boš pod nos pomolila svojemu nadrejenemu.

Zaslužiš si povišico, če:

  • ti je bila po določenem obdobju uvajanja na delovnem mestu povišica ponujena že pri dogovoru za delo in je uvajalno obdobje minilo.
  • si v zadnjem polletju sprejela nove zadolžitve in se ti ob tem plača ni povišala.
  • si vedno bolj uspešna na svojem področju in v imenu podjetja uspešno vodiš dobičkonosne posle.
  • si v prostem času hodila na dodatno izobraževanje za službo in boš v kratkem sprejela dodatne zadolžitve.
  • Nikar se ne boj zahtevati plačila za delo, ki ga opravljaš. Ceni svoje znanje in se zavedaj, da opravljeno delo mora biti pošteno plačano!

Kaj bo šefa prepričalo, da ti bo dal povišico?

Preden se podaš za pogajalsko mizo in zahtevaš plačilo za svoje delo, se dobro pripravi.

Sposobnosti: Svoje dosežke na lično urejenem listu nanizaj enega za drugim glede na čas – novejši naj bodo zgoraj.

Pomoč sodelavcem: Če pri delu pomagaš sodelavcem in hkrati brezhibno opravljaš svoje delo, to navedi v vednost šefu.

Pohvale: Ko od poslovnega partnerja dobiš elektronsko sporočilo s pohvalo za uspešno sodelovanje, si jo shrani. Prav tako si shranjuj diplome in potrdila za uspešno sodelovanje, ki jih prejmeš na službenih izobraževanjih.

Ne primerjaj se z drugimi: Če si na ušesa ujela, da je tvoja sodelavka dobila višjo plačo, se k šefu nikar ne odpravi s tem argumentom. Naj te ne zanimajo drugi, ampak le ti in tvoji dosežki. S takšnim pristopom boš delovala kot profesionalka.

Denarne zadeve: Znesek, za kolikor bi rada povišala svojo plačo, imej v mislih in ga tudi navedi. Argumentiraj, zakaj si zaslužiš več denarja.

Ne ciljaj previsoko: Nikar se ne preceni, ker te šef ne bo jemal resno tudi v prihodnje. Realno pomisli, koliko dodatnega denarja si zaslužiš in postavi še malce višjo številko, ki ti jo bo šef zagotovo zbijal.

Priliznjenka: Prijazne besede bodo pomagale, priliznjene pa ne, saj te bo šef hitro spregledal! Torej, ne glede na izid, se med pogajanjem za višjo plačo ne smeš prilizovati.

Grožnje, da odhajaš: Grožnje, da imaš že zagotovljeno delovno mesto drugje, ne bodo pomagale, če si si morda zamislila takšno taktiko. Šef se namreč dobro zaveda, da je vsak delavec tako ali drugače nadomestljiv. Zato ti ne bo oporekal, če boš zagrozila z odhodom.

Samomarketing: Poskrbi, da te bodo opazili kot marljivo in uspešno delavko – navsezadnje se dobro blago samo hvali!

Pripravljena na vse

Ko si pripravljena na soočenje z nadrejenim za višjo plačo, ga prosi za kratek sestanek. Na sestanku bodi pripravljena zagovarjati tudi kakšen spodrsljaj, ki si ga morda storila v času službovanja – a zagovarjaj se tako, da navajaš prednosti drugih uspehov, nikar za svoje spodrsljaje ne krivi drugih!

Kako naprej?

Super izid: Šef, ki je nagnjen k temu, da nagradi pridnega delavca, bo uslišal tvoje želje in ti dal stimulativno plačilo.

Dober izid: Če ti uspe dobiti povišico, a veliko manjšo, kot si pričakovala, sprejmi odločitev nadrejenega in poskusi spet čez čas, ko se bodo na tvojem seznamu znašli novi dosežki.

Slab izid: Če boš zavrnjena, prijazno zahtevaj pojasnilo, zakaj za enako plačilo delaš več, kot je bilo v pogodbi določeno.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord