Imaš diplomo, a zaman iščeš službo?

5. 11. 2013
Imaš diplomo, a zaman iščeš službo? (foto: profimedia)
profimedia

S pojavom gospodarske krize je pot do prve službe postala še težja, kot je pred tem že bila. Diploma danes ne zagotavlja več službe.

Nekatere branže - npr. gradbeništvo, finance, tiskani mediji in podobno - so se skoraj povsem sesule, kar še dodatno zmanjšuje število prvih kariernih priložnosti za mlado generacijo, možnosti za pridobitev prve zaposlitve pa se tudi sicer zdijo vse bolj nične.

Še študiraš ali študij zase šele izbiraš? Potem verjetno že veš, da so družboslovci na trgu dela že nekaj časa v bistveno slabšem položaju kot naravoslovci in inženirji. Vendar pa, ali zares veš, katere so tiste panoge, ki so jim trendi sploh še naklonjeni?

Naj ti namignemo.

Trenutno so najbolj iskani naslednji profili:

  • informacijskih tehnologij, tehnike in naravoslovja, novih (zelenih) tehnologij,
  • zdravstva in zdravstvene nege ter farmacije,
  • trženja, financ in računovodstva,
  • in strokovnjaki, ki bodo zagotavljali različne svetovalne storitve.

Nič čudnega, da je v svojem blogu, ki ti ga na koncu prispevka toplo priporočamo v branje, Blaž Kos (iz iniciative Start:up Slovenija) zapisal naslednje:

  • "Če nisi rojen finančnik, prodajnik ali vodja, bo vedno manj poklicev, ki jih boš lahko opravljal kot družboslovec. Tudi fotokopirati kmalu ne bo več potrebno. Test, ali je prav, da si na družboslovnem študiju je preprost. Če ti gredo kocine pokonci, ko zagledaš tabelo s številkami, če si mojster investiranja denarja z dokazljivo zgodovino trgovanja in donosi, če bi z veseljem prodajal limonado na tržnici, če znaš ustvariti najbolj kreativno možne seksi oglase ali če si po naravi vodja (ne po samooceni, temveč da si že vodil ljudi, kot predsednik razreda, vodja projekta ipd.), potem boš imel verjetno svetlo prihodnost kot družboslovec. Če si se vpisal ali študiraš ekonomijo oziroma FDV, ker ne veš, kaj bi študiral drugega, boš zagotovo imel velike karierne probleme."

Da pa si ne bi kdo delal utvar, da je naravoslovje kakšna meka, v kateri se cedita le mleko in med, še dodal:

  • "Tudi v naravoslovju vse ne cveti. Obstajajo sektorji, ki prosperirajo in se jim tudi napoveduje nadaljnji razcvet ter obstajajo sektorji, ki stagnirajo. IKT, biotehnologija, alternativni viri energije, kreativne industrije ipd., to so vse panoge, kjer bo mnogo priložnosti za karierni razvoj. Seveda pa boš moral kot vsak študent 21. stoletja tekmovati na globalnem trgu, kar pomeni manj prostega časa in več dela, kot ga imaš sedaj."

Na naslednji spletni povezavi boš našla izčrpen mini priročnik idej, kako do prve ali sanjske službe.

Vabimo te, da klikneš na:

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ