Bi si rada kupila, kar ti srce poželi? Spoznaj top načela za ravnanje z denarjem!

27. 8. 2016
Bi si rada kupila, kar ti srce poželi? Spoznaj top načela za ravnanje z denarjem! (foto: Getty Images)
Getty Images

Obrni stikalo in začni živeti po načelih mojstrov za ravnanje z denarjem, kot je finančna coachinja Ana Vezovišek, certificirana inštruktorica finančne pismenosti. Osvoji naslednjih šest pravil.

 

1 Ko se odločaš za večje nakupe

Takrat si vzemi čas. Večji ko so nakupi, več časa potrebuješ. Zakaj? Da se prepričaš, ali je tisto, kar želiš kupiti, res tisto pravo, tisto, kar si resnično želiš ali potrebuješ, in da počakaš na posebno akcijo, s katero boš še kaj posebej prihranila.

2 Postavi si cilje

Cilji te bodo motivirali in ti kazali pot naprej. Brez njih boš sicer šla naprej, a ponavadi po daljši poti in z veliko več napora.

Cilji morajo biti merljivi, časovno opredeljeni in seveda realni. Na primer dopust na Jamajki. Kdaj? Prvega avgusta 2017. Budžet: 2000 evrov. Do takrat imaš še 12 mesecev, torej moraš dati 167 evrov mesečno na stran.

Po možnosti si nalepi še sliko, ki te motivira, in si potem vsak mesec beleži, kako blizu cilja si. Takrat, ko boš imela jasen cilj, in če si ga resnično želiš doseči, te bo težko kaj odvrnilo od tega in vse sile boš usmerila v to, da ga dosežeš.

3 Poimenuj svoj račun. Ja, izberi mu ime

Vsekakor je bolje, da ga poimenuješ, in ne samo to, da si ga še narišeš ali pa izbereš kakšno sliko, ki predstavlja tvoj cilj. To zelo dobro vpliva na podzavest in te bo neprestano opominjalo na to, kaj moraš narediti, da boš bliže temu cilju.

Če ne boš imela jasnega cilja, boš tudi težko karkoli privarčevala, saj ne boš imela razloga za to. Zakaj bi dajala na stran, ko pa sploh nimaš ideje, kaj bi potem s tem počela? Malo za šalo, ampak res tako delujemo.

Če se boš za nekaj resnično odločila, boš to tudi dosegla. Samo vprašati se moraš, kaj si resnično želiš, in že danes začeti delati prve korake v to smer. Brez izgovorov.

4 10 % + 10 % + 10 % + 10 % … se nabere

Prvo osnovno pravilo je, da bi morala od vsakega svojega prihodka najmanj 10 odstotkov prihodkov nameniti za svoje srednjeročne in dolgoročne cilje, kot so nakup avtomobila, stanovanja, upokojitev, šolanje otrok itd., drugih 10 odstotkov pa za svoje kratkoročne cilje, kot so dopust, plačilo zavarovanja avtomobila (kar pogosto pomeni večji enkratni zalogaj) in druge večje izdatke.

Teh sredstev nikakor nimaš v šparovčku, ker bi bila sredstva prehitro dostopna, ampak jih razporejaj glede na svoje cilje, ročnost itd. Začni z varčevalnim računom, tistim, na katerem sredstva niso vezana. So hitro dostopna, pa vendar ne tako hitro, da bi te zavedlo in bi jih nespametno porabila.

5 Ti ponujajo dopustniški kredit?

Vsi krediti razen stanovanjskega, s katerim rešuješ svoj bivanjski problem, so le ogledalo tvojega življenja – živiš prek meja svojih zmožnosti. Ali po domače – kupiš si tisto, česar si ta trenutek v resnici ne moreš privoščiti.

Enako velja za počitniške kredite.

Če boš vzela kredit za dopust, ti bo namesto lepega spomina ostalo še devet obrokov …Veliko bolje je dopust načrtovat vnaprej. Bolj se ga boš veselila, saj boš spremljala, kako budžet za počitnice raste, in tudi motiv bo vedno večji. Poleg tega boš tam porabila toliko, kolikor si privarčevala. 

6 Še zadnji klik za spremembe 

Spremeni miselnost in nehaj kupovati stvari na obroke. Prav nič drugače ni, če že prej poskrbiš za to. Mirneje boš spala, pa še ceneje bo. Plačevanje po obrokih je po navadi dražje, bolj nevarno in še težko se izvijemo iz tega.

Začni torej razmišljati vnaprej, postavi si cilje in jim sledi. Tako bo tudi tvoje življenje dobilo smisel. Najhujše je, ko delamo zato, da preživimo, namesto da bi delali zato, da živimo.

Preberi še: Na teh neobičajnih mestih po nepotrebnem zapraviš več denarja!

Besedilo: Petra Arula
Fotografija: Getty Images

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord