(Iz revije) Nives Orešnik odgovarja: Kako se po brezskrbnem poletju vrniti v športno rutino?

6. 10. 2024
Deli
(Iz revije) Nives Orešnik odgovarja: Kako se po brezskrbnem poletju vrniti v športno rutino? (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

Nives je izkušena osebna trenerka, ki jo na Planet TV spremljamo v šovu Življenje na tehtnici. Prevzela je vlogo desne roke vseh tekmovalcev, ki si želijo spremeniti življenjski slog. Z nasveti bo tokrat pomagala tudi tebi.

Poletje je za nami in priznajmo si – med nami so ženske, ki so svojo športno rutino, pa naj bodo to sprehodi, fitnes, pilates, tek, joga ali drugo, malce opustile. Ne skrbi, nisi sama. Poletje je čas sproščenosti in dolgih dni, zato bi bil greh, če bi takšne priložnosti izpustile. Hitro se nam je zgodilo, da smo jutranji tek premaknile na večer, nato pa se s prijateljico dogovorile za kozarec vina in kar naenkrat pozabile na tisti tek. Kateri so pomembni koraki, ki se jih moramo držati, ko želimo to rutino znova vzpostaviti? ”Glede na odsotnost športne aktivnosti med poletjem se moramo k aktivnostim vrniti postopoma in upoštevati svojo športno pripravljenost. Načrtujmo svojo vadbeno rutino. Najbolje je, da športne aktivnosti umestimo v svoj urnik,” pravi Nives. To pomeni, da se v športno rutino ne smeš vrniti s polno paro, ampak si vzemi nekaj dni ter rutino postopoma prilagajaj. Postavi si prioritete, saj boš le tako vedela, na kaj si osredotočena in kaj ti je najpomembnejše.

Ali je moj napredek v celoti izginil, če nekaj časa nisem telovadila?

”Napredek pri gibanju ne izgine v celoti. Sicer se nam ob vračanju nazaj k vadbeni rutini pogosto zdi, kot da je vse šlo v nič ali da začenjamo znova, vendar to ne sme vplivati na našo motivacijo. Telo se hitro ponovno vrne v formo, vse znanje, kondicija in moč pa kljub odsotnosti gibanja med dopustom ne izginejo. Mogoče bomo začutila upad tonusa oziroma čvrstosti telesa, kar je spet popolnoma normalno. Ko se bomo začele gibati, se bo tonus hitro povrnil,” pojasnjuje Nives in dodala, da če se nismo gibale mesec ali dva, je treba začeti postopoma.

Nives Orešnik
Osebni arhiv

Motivacija, kje si?

Velikokrat slišiš, kako pomembna je motivacija, ampak naj ti povemo, da ni vse v njej. “Motivacija nam bo lahko pomagala v začetni fazi. Mogoče v obliki vpisa v fitnes, načrtovanja vadbe skupaj s prijateljicami ali preizkušanje kakšnega novega športa, vendar pomembnejša kot motivacija bo disciplina. Motivacija žal ni stalna in zanašanje samo na motivacijo in konstantna potreba po njej je, ko govorimo o zdravem življenjskem slogu, bolj ovira kot prednost. Bolje je, da se osredotočimo na dolgoročne cilje in sprejmemo aktiven življenjski slog kot pomemben del življenja, ki je na neki način nuja, po drugi strani pa nega telesa,” je prepričana Nives in tiste, ki ste v svojo rutino vpete že dlje časa, se zavedate, kako zelo pomembna je disciplina. Vsak enkrat doseže točko, ko motivacija izgine in šele takrat vidiš, kako samodisciplinirana si.

Telovadba že gre ... kaj pa prehrana?

Med poletjem si v veliki večini privoščimo hrano, ki je sicer ni na našem jedilniku. Počasi se oddaljimo od zdravih navad, pa na to nismo niti pozorne. Ob večernih druženjih večkrat kaj prigriznemo, čeprav tega običajno ne počnemo. Kako se spet vrniti na stare tirnice? Nives predlaga: “Menim, da nas bo že sama sprememba urnika - vrnitev v delovno rutino, odhod v službo, šolo - popeljala k spremembi prehranskih navad. Priporočam načrtovanje obrokov vnaprej in premišljeno nakupovanje živil.”

Vsi govorijo o tem, da naj poslušam svoje telo. Kaj pa, če tega ne znam?

V današnjem času veliko strokovnjakov govori o tem, kako zelo pomembno je, da poslušamo svoje telo. Veliko žensk se ne zna povezati s svojim telesom ali pa določene stvari dela le zato, ker to vidi pri drugih. “Vzpostaviti stik s svojim telesom je težko, če nimamo osnovnega znanja o njegovem delovanju in ne razumemo, kaj telo zares potrebuje. Hitro nas lahko vodijo želje, prepričanja, ki smo jih tisočkrat slišali na televiziji, prebrali na spletu in jih mogoče začutimo kot “naše” želje ali potrebe, vendar to niso. Najprej je treba vzpostaviti zdravo ravnovesje, potem pa le tega povezati z občutki svojega telesa,” predlaga Nives.

Nives Orešnik
Osebni arhiv

Kaj je zdrav življenjski slog?

Tudi tukaj se lovimo. Kaj sploh je zdrav življenjski slog? Nives ga opisuje v grobem: “Zdrav življenjski slog je uravnoteženo zdravo prehranjevanje in zagotavljanje osnovnih hranil - danes pogosto razumemo zdrav način prehranjevanja kot ‘’dietiranje’’ in ‘”odrekanje”, ker živimo v preobilju, možnostih nezdravih izbir, ki jih povezujemo s srečo in zadovoljstvom, ter mislimo, da jih potrebujemo. Nekatere stvari so kulturno pogojene, nekatere družinsko, spet tretje so vsiljene skozi reklame in marketing. Redno gibanje, kar pomeni gibanje za srce - aerobne aktivnosti in vadba za moč, vsaj 2- do 3-krat tedensko, 7 do 9 ur spanja in skrb za mentalno zdravje, hobije ter zdrave medsebojne odnose.”

Šov Življenje na tehtnici - Nives odgovarja:

Zakaj si se odločila, da sodeluješ kot trenerka?

Sprejela sem povabilo. Sodelovanje je zame predstavljalo velik izziv in vidim ga kot nadaljnji korak v trenerski karieri. Kot trener potrebujem izzive, izkušnje, želim se stalno učiti, kar mi ta projekt tudi omogoča.

Si že od nekdaj oseba, ki rada pomaga drugim?

Trenerski poklic sem izbrala, ker rada pomagam drugim. Tudi v vsakdanjem življenju bom z veseljem nekaj naredila za nekoga drugega, če bom le lahko. Po naravi nisem sebična in menim, da bi morali ljudje bolj medsebojno sodelovati in delovati kot skupnost.

Cilj šova je sprememba življenjskega sloga. Kako dolgo potrebujemo, da spremembo ponotranjimo?

To je zelo odvisno od posameznika. Najbolj močni in odločni, motivirani (lahko pozitivno - na primer želja po spremembi ali negativno - na primer soočanje z boleznijo) lahko spremembe ustvarijo hitro, spet drugi zanje potrebujejo veliko dalj časa. Pomembno je, da imamo močno željo, hkrati pa smo se pripravljeni soočiti tudi sami s sabo, sprejeti svoje napake, se postaviti pred dejstva in biti odprti ter zaupati v proces.

Nives Orešnik
Osebni arhiv

Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc