Mesec januar je za študente še posebej naporen, saj je napolnjen s študijskimi obveznostmi. Da bi jih čim bolje opravila, morajo tvoji možgančki delovati kot za stavo! Pri tem pa ti lahko pomaga prav ustrezna prehrana.
Možgani za svoje delovanje potrebujejo gorivo, ki ga lahko dobiš z uživanjem ustrezne hrane in tako njihovo moč še izboljšaš. Preberi si, katera je tista, ki ti bo pri tem najbolj pomagala.
- Sadje in zelenjava sta polna antioksidantov, ki ščitijo možganske celice pred poškodbami. Obenem pa pripomorejo tudi k lažjemu razmišljanju in pomnjenju. Naj se zato na tvojem jedilniku pogosteje znajdejo brokoli, cvetača, korenček in stročnice; pa tudi sadje kot so borovnice, jagode, robide in maline, jabolka in še kaj.
- Če želiš, da je tvoj um oster in jasen ter da boš imela dovolj energije, potem posezi po kompleksnih ogljikovih hidratov. Najbolje, da si jih privoščiš že za zajtrk, saj bosta z njimi tvoje telo kot tudi možgani že od jutra imela dovolj goriva za delovanje. Poskusi ovsene kosmiče, rjavi riž, žitarice, lečo ali fižol.
- Ogljikove hidrate je sicer dobro kombinirati z beljakovinami, kot so ribe, perutnina, jajca ali pa skuta in grški jogurt. Tako si boš namreč zagotovila sitost za dlje časa, hkrati pa boš bolj budna in pozorna, kar ti bo olajšalo sedenje za knjigami.
- Tudi maščobe prispevajo k optimalnemu delovanju telesa in možganov, a uživati moraš tiste bolj zdrave. Še posebej dober vir maščob so omega-3 maščobne kisline, ki se nahajajo v ribah (sardine, losos), saj pripomorejo k boljšemu razpoloženju, koncentraciji in pozornosti. Priporočljive za uživanje pa so tudi mono in polinasičene maščobe, ki se nahajajo v olivnem in konopljinem olju, oreščkih, semenih ter avokadu.
- Nenazadnje je za ustrezno delovanje možganov pomembna tudi tekočina. Študija, ki so jo izvedli na ameriški univerzi v Ohiu je pokazala, da so ljudje, ki so bili ustrezno hidrirani, dosegali boljše rezultate na testih merjena moči možganov kot tisti, ki so spili premalo tekočine.