Je tudi tebe pritegnila množica blagovnik znamk, ki oglašujejo, da so njihovi izdelki narejeni iz naravnih sestavin? Potem beri dalje ...
"V zadnjih letih je beseda naravno postala trendi. Vsi bi imeli naravne šampone, naravne kreme, naravne losijone, naravne kreme za sončenje …" pravi Melita Ivana Lazar, priljubljena slovenska blogerka, ki jo dekleta obožujejo zaradi njene neposrednosti in prizemljenosti.
"Ko v trgovini stojimo pred izdelki in se odločamo, katerega bi izbrali, smo bombandirani z besedami kot so 'naravno', 'organsko', 'zeleno', 'cruelty free' in tako dalje. A koliko teh izdelkov je dejansko naravnih in kako izločiti tiste, ki to niso?"
Če se tudi tebi ob kozmetičnih izdelkih raznih blagovnik znamk, ki zadnja leta množično prihajajo na trg, poraja to vprašanje, beri naprej.
Kaj v Sloveniji velja za naravno?
"V Sloveniji lahko kot naravne ali organske oglašuje vse izdelke, ki vsebujejo vsaj 2% naravnih sestavin.
Čeprav je ostalih 98% samo kemija bo na lepi zeleni embalaži lahko pisalo 'Naravno in organsko'.
Zato nam napis na embalaži ponavadi ne pove prav ničesar. A ker velika večina ljudi tega ne ve, znamke to s pridom izkoriščajo," pravi Melita Ivana.
Si že slišala za izraz 'Green washing'?
"Ker se znamke zavedajo, kako popularni so trenutno naravni izdelki, nas zavajajo, da mislimo, da so naravni tudi njihovi izdelki, čeprav to niso. Pri embalaži uporabljajo sveže, zelene barve, naravne motive, lahko celo ne uporabljajo embalaže ali je ta papirnata, kar nam podzavestno da misliti, da je izdelek tudi naraven.
Uporabljajo tudi besede kot so naravno, narava, organsko, sveže, vegansko, cruelty free … Ko kupujete izdelke se pravi ni dovolj le napis na embalaži, lahko pa preverimo sestavine ali se zanesemo na certifikate."
Kateri certifikati garantirajo, da so izdelki popolnoma naravni?
Ti certifikati so Demeter, Natrue in NCS organic quality (95% naravnih sestavin). "Če izdelek nima certifikatov ali pa jih ne poznamo, pa lahko preverimo sestavine," pravi blogerka, ki tudi sama že lep čas prisega na kakovostne naravne izdelke.
Katerim sestavinam se je bolje izogniti in zakaj?
Kot navaja Melita, se je najbolje v velikem loku izogniti:
- parabenom/parabens (parabeni so konzervansi, ki so hormonski motilci ter povzročajo hormonske motnje in celo raka)
- umetnim dišavam/parfume/artificial fragnance (ker zakonodaja ne zahteva, da med sestavinami pišejo, kaj točno dišava vsebuje, je velika verjetnost, da vsebuje zelo škodljive snovi)
- sodium lauryl sulfate/sodium laureth sulfate (lahko izsušijo kožo, jo dražijo in povzročajo alergije, so pa tudi kancerogeni)
- toluene (tej sestavini se je še posebej pomembno izogibati v nosečnosti, saj povzroča nepravilnosti pri rasti ploda)
- phthalate (prav tako kot parabeni so hormonski motilci)
- PEG (prav tako kancerogen)
- formaldehid (raziskave so dokazale povezavo z astmo, zastojem rasti ploda pri nosečnicah in rakom)
Na katere (preverjeno) naravne izdelke prisega Melita Ivana, si lahko prebereš na tej povezavi.
Spremljaš jo lahko tudi na njenem Instagram profilu, kjer s svojimi sledilci vsakodnevno deli uporabne nasvete in trike, pa tudi motivacijske objave, ki te ne bodo samo spodbudile k temu, da bolj paziš, kaj daš nase (in vase), ampak tudi temu, da se sprejmeš takšno, kot si. 💗
View this post on Instagram
Čudovita je, kajne? 😍
Za splet uredila: N. Š.
Preberi še: Na TOLE poletno sladico prisega Indira Ekić (brez peke in slabe vesti!)
Priporočamo tudi: To je NAJ barva letošnjega poletja, in tako jo stilira Ajda Sitar (zagotovo jo imaš v omari!)
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih