Simptomi, ki so za mnoge še vedno tabu tema, so v resnici resno opozorilo.
Boleča zaprtost in vodena driska sta dva različna simptoma pomanjkanja vlaknin v telesu. Zahvaljujoč sodobni medicini in raznovrstni ponudbi živil, lahko pomanjkanje tega pomembnega hranila nadomestimo s prehranskimi dopolnili in prehrano.
Glavni simptomi pomanjkanja vlaknin - ko telo kliče na pomoč
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča uživanje 25 gramov vlaknin dnevno. Kljub temu mnogi strokovnjaki menijo, da bi moral biti ta odmerek višji, in sicer bi morali odrasli zaužiti od 30 do celo 35 gramov dnevno.
Skozi evolucijo se je človeško telo naučilo jasno nakazati pomanjkanje vlaknin. Najpogostejši simptomi so: zaprtje in boleče odvajanje, vodena driska, velika nihanja ravni sladkorja v krvi, utrujenost, pridobivanje telesne teže in pogosta lakota.
Vrste vlaknin, ki jih uživamo
Vlaknine, ki jih zaužijemo, delimo na dve vrsti: topne in netopne. Topne vlaknine absorbirajo vodo in tvorijo nekakšen "gel" v prebavnem traktu. Netopne vlaknine ne absorbirajo vode, ampak povečujejo količino blata.
Kje najdete vlaknine?
Vlaknine se naravno nahajajo v rastlinskih živilih, kot so polnozrnata žita, stročnice, zelenjava, sadje, oreščki in semena. V kolikor kljub ustrezni prehrani ne dobite dovolj vlaknin, je smiselna uporaba prehranskih dodatkov, a se pred tem posvetujte s strokovnjakom.
Vir: mondo.rs