Popoldanski počitek lahko pomembno vplivaja na kakovost spanja ponoči.
Spanje je bistvenega pomena za pomoč telesu, da si opomore od fizične in psihične utrujenosti. Na spanje in stopnjo budnosti čez dan vpliva cirkadiani ritem. Eden od poznanih značilnosti tega ritma je nagnjenost k občutku zaspanosti in motnji pozornosti med 14. in 16. uro. Ta premor po obroku pogosto vodi v popoldanski počitek.
V študiji, ki so jo opravili Liang in drugi, je bil izveden poskus, da bi preučili učinke popoldanskega počitka na kakovost nočnega spanja in raven izločenega imunoglobulina E (S-IgE) v slini (specifičnega protitelesa proti nekaterim virusnim ali parazitskim okužbam). Udeleženci so bili razdeljeni na tiste, ki so imeli popoldanski počitek in tiste, ki so spali samo ponoči. Med poskusom so raziskovalci neprekinjeno beležili trajanje vseh treh ravni spanja (rahlega, globokega in REM spanca).
Popoldanski počitkek prinaša tako koristi kot tudi slabosti
Študija je pokazala, da je popoldanski počitek pomembno vplival na kakovost nočnega spanca, ki je sledil. Zmanjšal je količino časa, preživetega v globokem spanju in fazi REM ter povečal količino časa, preživetega v rahlem spancu. Globok spanec je potreben za sproščanje številnih hormonov, ki so bistveni za dobro funkcioniranje telesa, zdravljenje in razvoj, medtem ko je REM spanje bistvenega pomena za duševno zdravje in utrjevanje spomina. Torej, ker so imeli udeleženci, ki popoldne niso počivali, več REM spanca, je bila njihova kognitivna uspešnost in stopnja duševne sprostitve naslednji dan boljša kot pri drugi skupini.
Kljub tem kvantitativnim spremembam nočnega spanca pa so udeleženci, ki so si popoldne vzeli počitek, izrazili precej pozitivne subjektivne ocene glede kakovosti nočnega spanca. Po ugotovitvah raziskovalcev je imela ta skupina višjo koncentracijo izločenega imunoglobulina E kot osebe, ki počitka niso imele. Ti rezultati kažejo, da dremež pomembno vpliva na imuniteto dihal.
Kaj pojasnjuje učinek popoldanskega učinka?
Raziskovalci so zaključili, da dnevni spanec spremeni našo nočno termoregulacijo in upočasni začetek nočnega spanca ter lahko moti normalen vzorec spanja (manj REM in globokega spanca). Osebe, ki so si vzele popoldanski počitek, so imele višjo temperaturo v jedru telesa, kar je zmanjšalo njihovo sposobnost hitrega prehoda v spanec. Višja temperatura jedra je lahko tudi podlaga za višjo koncentracijo imunoglobina E, ki je pri zdravih ljudeh pokazatelj imunosti in lahko pomeni zaščito pred okužbami dihalnih poti.
S tem lahko zaključimo, da občasen popoldanski počitek ni škodljiv, ni pa najbolje, če dremate vsak dan, saj lahko to zmanjša kakovost vašega spanca ponoči, kar lahko nato poslabša vaše dnevno kognitivno delovanje.
Vir: psychologytoday.com