Pitje kave velja za priljubljen običaj po različnih državah po svetu, med drugim tudi v Sloveniji. Po podatkih World of Statistics sodeč se je Slovenija na seznamu držav, kjer prebivalci letno popijejo največ kilogramov kave na prebivalca, uvrstila na peto mesto.
Kljub priljubljenosti pa se kreše veliko mnenj o prednostih in slabostih pitja kave. Katera pogosto povedana dejstva o uživanju kave so resnična in katera zgolj mit, sta za spletni portal CNBC Make it, razkrili dietetičarki Maddie Pasquariello in Roxano Ehsani.
Prvi mit: Kava škoduje
Prvi mit, ki sta ga ovrgli dietetičarki je, da kava škoduje. Kava je med drugim pravo hranilno bogastvo polifenolov, antioksidantov, ki preprečujejo razvoj nekaterih kroničnih bolezni, kot so bolezni srca in ožilja.
»Ena stvar, o kateri se v širšem smislu v svetu prehrane resnično strinjamo, je, da je kava zelo dobra za nas,« pravi Pasquariellova. »Poleg tega je kava naravni stimulans, ki vam lahko pomaga, da postanete bolj pozorni, poveča energijo, produktivnost in izboljša atletsko zmogljivost,« dodaja Ehsanijeva.
Ob tem pa obe dietičarki poudarjata, da se držite prehranskih smernic in dnevno ne zaužijete več kot 400 miligramov kofeina. To pomeni približno štiri skodelice kave na dan. Prav tako kava ne velja za zdravo, če se ji dodaja razne dodatke v obliki rafiniranega sladkorja, sirupov, smetane in podobno.
Drugi mit: Zjutraj se izogibajte pitju kave
Številni dietetiki, vključno s Pasquariellovo in Ehsanijevo, svojim strankam priporočajo, da kavo popijejo pred poldnevom, ker največji učinki kofeina v telesu moč ohranjajo do šest ur.
V kolikor imate težave z želodcem, refluks kisline ali kaj podobnega, pred kavo popijte kozarec vode in pojejte nekaj hrane. Tudi sicer dietetičarki pred zaužitjem kave priporočata, da se najprej popije kozarec vode.
Kava v drugem delu dneva je nekoliko bolj vprašljiva, saj lahko vpliva na večerne težave s spanjem. »Eden najpogostejših trenutkov, ko ljudje pretiravajo s kofeinom in mislijo, da so res utrujeni, je čas ob 14., 15. ali 16. uri,« poudarja Pasquariellova. Takrat priporoča, da namesto dodatne skodelice kave za dvig energije raje posežete po prigrizku z veliko zdravimi maščobami, beljakovinami in vlakninami.
Tretji mit: Več kot 2 skodelici kave na dan je preveč
Med nasveti glede pitja kave, ki jih lahko marsikdaj slišimo je tudi ta, da sta več kot dve skodelici kave na dan, preveč. »Pitje dveh do treh skodelic pred poldnevom je varno, dokler se ne preseže 400 miligramov kofeina, kar vključuje kofein v gaziranih pijačah, čajih, energijskih napitkih in čokoladi,« pravi Ehsanijeva.
Številni dietetiki prav tako priporočajo, da pred hladnim napitkom ali lattejem zaužijete hrano in vodo, saj kofein pripomore k zaviranju apetita. Prav tako bodite pozorni na to, da s kavo ne nadomeščate obrokov.