Kakšne infekcije prežijo v bazenu? Tako si lahko zaščitiš oči, želodec in intimne predele pred njimi

1. 8. 2024
Deli
Z upoštevanjem teh preprostih pravil lahko znatno zmanjšate tveganje za okužbe in poskrbite za prijetno in varno izkušnjo obiska bazena. (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Poletje prinaša vročino, ki nas pogosto zvabi na bazen, kjer se ohladimo in uživamo v vodi. Vendar pa so bazeni lahko tudi vir različnih okužb. Da bi se zaščitili in ohranili svoje zdravje, je pomembno, da smo pozorni na potencialna tveganja. Poglejmo si najpogostejše okužbe, ki prežijo v bazenu, ter kako se pred njimi učinkovito zaščititi.

Okužbe oči

Vročina in vlaga, ki vladata na bazenih, skupaj s klorom, ki se uporablja za higieno, predstavljajo različna zdravstvena tveganja. Pogosto se pojavljajo draženja oči, poleg tega pa se širijo tudi nekatere okužbe. Najpogostejši je konjunktivitis, lahko pa pride tudi do poškodb roženice. Simptomi vključujejo rdečico, solzenje in motni vid.

Draženje povzročajo snovi, ki se uporabljajo za dezinfekcijo vode, pa tudi snovi, kot so milo, šampon ali krema za sončenje, ki se lahko zmešajo v vodi. Več ljudi kot je v bazenu, večje je tveganje za onesnaženje vode.

Okužbe prebavnega sistema

Okužbe prebavnega sistema so prav tako pogoste in jih lahko povzročijo bakterije in virusi, kot so rotavirus, adenovirus, salmonela, šigela, virus hepatitisa A, enterovirus in E. coli. Te okužbe se običajno prenašajo z zaužitjem vode iz bazena in povzročajo simptome, kot so bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje in driska.

Okužbe sečil in genitalij

Ena od okužb, za katero obstaja največje tveganje za prenos iz slabo očiščenih bazenov z veliko ljudmi, so okužbe sečil in genitalij. Simptomi vključujejo pekoč občutek med uriniranjem, pogosto uriniranje, srbenje, izcedek in rdečico v vaginalnem predelu. Če bazeni niso dovolj čisti, lahko plavalci dobijo različne bakterijske in glivične okužbe kože, las in nohtov.

Kaj pa preventivni ukrepi?

Kopajte se v preverjenih bazenih

Izberite bazene, kjer se voda redno testira in dezinficira. Redna dezinfekcija vode z ustreznimi kemikalijami pomaga uničiti večino škodljivih bakterij in virusov, s čimer se zmanjša tveganje za okužbe.

Higiena pred kopanjem in po njem

Tuširanje pred kopanjem in po njem pomaga zmanjšati tveganje za okužbe. Tuširanje pred vstopom v bazen odstrani nečistoče in bakterije s kože, kar zmanjša tveganje za onesnaženje vode. Po kopanju je pomembno temeljito sprati klor in druge kemikalije s kože, da se izognete draženju in morebitnim alergijskim reakcijam.

Ločeni bazeni za otroke in odrasle

To pomaga zmanjšati tveganje za prenos okužb. Otroke pogosto težje nadzorujemo glede higiene in vedenja v bazenu, zato je ločevanje bazenov za otroke in odrasle učinkovit ukrep za zmanjšanje tveganja za okužbe. Poleg tega je pomembno, da otroke poučimo o pravilih obnašanja v bazenu, vključno s potrebo po uporabi stranišča in izogibanju pitju vode iz bazena.

Uporaba plavalnih očal in mask

Plavalna očala in maske zmanjšujejo stik oči z vodo, ki lahko vsebuje dražeče kemikalije in mikroorganizme. Če nosite kontaktne leče, jih odstranite pred vstopom v bazen, saj lahko leče povečajo tveganje za okužbe oči.

Pazite, da ne pogoltnete vode iz bazena

Tako se izognete okužbam prebavnega sistema. Poskušajte se izogniti temu, da bi med plavanjem in igro v bazenu pogoltnili vodo. Zaužitje onesnažene vode lahko privede do okužb prebavnega sistema, ki se kažejo v obliki bolečin v trebuhu, driske in drugih prebavnih težav.

Po kopanju si preoblecite kopalke

Redna menjava kopalk in spodnjega perila ter tuširanje pomagata preprečevati okužbe. Po kopanju se preoblecite v suha oblačila, saj mokre kopalke ustvarjajo idealne pogoje za rast glivic in bakterij. Prav tako se izogibajte sedenju v mokrih kopalkah dalj časa in poskrbite za redno menjavo spodnjega perila, da zmanjšate tveganje za okužbe sečil in genitalij.

Povzeto po Mondo.rs