Kaj se dogaja?! V hrvaškem morju iz globin prišla nenavadna in nevarna žival, katerih dotik je zelo boleč

24. 6. 2024
Deli
Kaj se dogaja?! V hrvaškem morju iz globin prišla nenavadna in nevarna žival, katerih dotik je zelo boleč (foto: Profimedia)
Profimedia

Če se odpravljaš na hrvaško obalo, bodi pozorna.  

Morja in oceani se zaradi podnebnih sprememb vedno bolj segrevajo, na površino pa zato prihajajo tudi nezaželeni prebivalci morskih globin. Med njimi je tudi ognjeni črv, ki po navadi prebiva v globinah morja, zdaj pa ga je vedno pogosteje mogoče opaziti tudi na površini. Zaradi njegovega pojavljanja so na Hrvaškem že izdali opozorilo, dodali pa so tudi, da se je potrebno izogniti stiku z njim. 

"Ko se temperature dvignejo, se poveča populacija, in potem pridemo pogosteje v stik s to vrsto, ki je ljudje ne poznajo, zato lahko pride do težav," je za HRT dejal Valter Kožul z Inštituta za morje in obalo Univerze v Dubrovniku. Nekatera ugibanja strokovnjakov pa trdijo, da ga morda na plitvino privablja tudi hrana. "Če vržeš v morje kakšno hrano, če so tam ostanki rib ali mreža z ribami, bo prišel," dodaja Kožul.

Profimedia

Ognjeni črv sicer ne predstavlja velike nevarnosti za kopalce, stik z njegovimi belimi čopki in ščetinami pa je lahko zelo boleč. Ob stiku s to vrsto morskih črvov se namreč sproščajo toksini, zaradi česar lahko ljudje utrpijo srbečico, dražeč občutek in otrplost na prizadetem mestu. V redkih primerih povzročijo tudi omotico ali slabost. Stik z njim pa je smrtno nevaren za alergike. Če ga opaziš je zato bolje, da se ga v širokem loku izogneš. Kot je za STA pojasnila znanstvena sodelavka Nacionalnega inštituta za biologijo Valentina Pitacco, ognjeni črv ni tujerodna vrsta in je prisotna v Sredozemskem morju. Običajno živi južneje, a se po vsej verjetnosti zaradi globalnega segrevanja seli proti severu. Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še ni, je zagotovila.

Ognjeni črvi (Hermodice carunculata) se pojavljajo na obali na trdem dnu, travnikih morske trave ali občasno v pesku, prisotni pa so tudi v morju. Med drugim se prehranjujejo z ribami in morskimi zvezdami. Sovražnikov nimajo, ob tem pa so sposobni samoregeneracije. Težave povzročajo zlasti ribičem, ki lahko najdejo velike množice črvov v svojih mrežah in na ribiškem orodju.

Profimedia

Zagotovo te bo zanimalo tudi: