Transcedentalna meditacija je bila za Beatlese darilo

12. 11. 2012
Transcedentalna meditacija je bila za Beatlese darilo (foto: shutterstock)
shutterstock

Aprila 2009 je Paul McCartney na tiskovni konferenci pred nastopom na dobrodelnem koncertu 'Change Begins Within' za fundacijo Davida Lyncha povedal, da je bilo srečanje s transcedentalno meditacijo za The Beatles darilo.

To darilo je prišlo prav v trenutku, ko je legendarna skupina iskala nekaj, kar bi jo povezalo in stabiliziralo.

George Harrison pa je dodal:

"Vem, da se je takrat govorilo, da je šlo nekaj zelo narobe, a dejstvo je, da temu ni bilo tako."

Ringo je spakiral že po 10 dneh

Beatli so spoznali maharišija Mahešija Jogija 24. avgusta 1967 v londonskem hotelu Hilton in se nato v Bangorju na severu Walesa udeležili konference njegove skupine za transcedentalno meditacijo. Navdušenje nad slišanim in videnim je botrovalo odločitvi, da za dalj časa odpotujejo za njim v Indijo, kar so uspeli uresničiti februarja 1968.

Nastanili so se v prestolnici joge Rišikešu, ob Gangesu v predgorju Himalaje.

Medtem ko sta Ringo in njegova žena že po desetih dneh imela dovolj duhovne avanture (Ringu naj bi takrat tudi zmanjkalo konzerv s pečenim fižolom), so se preostali trije Beatli z družicami bolje prilagodili hrani, podnebju, hipijevski atmosferi in duhovni indoktrinaciji.

V Indiji so ostali vse do aprila, nato pa so se prav na hitro poslovili.

John je ob odhodu povedal novinarjem le: "Naredili smo napako. To je vse."

Kasneje se je šušljalo, da je bil mahariši za duhovnega guruja kar malce preveč očitno zaljubljen v denar, dvoril pa naj bi celo mladim Američankam (med njimi naj bi bila tudi Mia Farow).Večina teh obtožb ni bila nikoli dokazana, Harrison pa se je že leta 1992 za njihovo takratno obnašanje maharišiju tudi opravičil.

Kakorkoli že, izkazalo se je, da je imelo njihovo bivanje v Rišikešu več dobrih plati.

Poleg srečanja z dobrobitmi transcedentalne meditacije sta bila John in Paul takrat v enem od svojih najbolj plodnih ustvarjalnih obdobij, med bivanjem v Indiji pa so Beatli živeli dokaj zdravo, opustili droge in precej časa preživeli na svežem zraku.

Jezus je v puščavi meditiral!

Za časa njihovega bivanja v Indiji je John Lennon med drugim napisal nadvse zanimivo pismo neznani ženski z imenom Beth, ki ga v nadaljevanju povzemamo:

"Draga Beth,

najlepša hvala za tvoje pismo in lepe misli. Ko si prebrala, da v Indiji 'iščemo' mir itd., ni bilo psoredi to, da nam manjka vere v Boga in Jezusa - globoko verjamemo vanju; to jezgolj tako, kot da bi ti za nekaj časa šla na obisk k Billyju Grahamu - le tako je naneslo, da je naš guru ('učitelj') pač Indijec - in kaj bi bilo bolj naravnega od tega, da smo šli k njemu v Indijo - kjer je doma. Poleg tega predava v Evropi in Ameriki - najbrž ga bomo šli poslušat tudi tja - da bi se učili in mu bili blizu.

Transcendentalna meditacija ni v navzkrižju z nobeno od ver - temelji na osnovnih resnicah vseh ver - na njihovem skupnem imenovalcu: Jezus je rekel: 'Nebeško kraljestvo se je približalo;' - ne v neki daljni prihodnosti - ali po smrti - temveč zdaj. Meditacija popelje duha na tisto raven zavesti, ki je Popolna blažensot (nebesa), in skozi nepretrgan stik s tem stanjem - 'mirom, ki presega vsak um' - se sčasoma utrdimo v njem, tudi ko ne meditiramo. Vse to nam omogoča dejansko izkusiti Boga - ne z umikom iz resničnosti ali odrekanjem - ko se je Jezus v puščavi 40 dni postil itd., je najbrž opravljal katero od oblik meditacije - ni le sedel na pesku in molil - čeprav je meditacija oblika molitve. Upam, da se ti to, kar sem napisal, zdi kolikor toliko smiselno - prepričan sem, da bi se pravemu kristjanu zdelo - to pa poskušam biti tudi sam, z vso iskrenostjo - kar mi ne brani, da bi priznal Budo - Mohameda - in vse velike božje preroke. Bog te blagoslovi - džaj guru dev

Z ljubeznijo

John Lennon"

  • Pismo: Beth, iz Rišikeša, 25. marec 1968

To pismo in kuverta sta danes last Marka Vaguerja, izdelovalca in popravljalca iz Springfielda, Georgia, ZDA.

Vir dotičnega prispevka je knjiga John Lennon - Pisma, Hunter Davies. Knjiga je v slovenščini izšla v založbi Modrijan.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord