Svet lutk in vraževerja

17. 4. 2013

Imaš rada lutke? Že kot otroci smo se z njimi radi igrali in pogovarjali. Kljub temu pa morda nisi vedela, da ima lutka v kulturah nekaterih narodov prav posebno mesto.

V starih časih to ni bila le igračka, temveč tudi zaščitnik ter varuh in je ljudi varovala pred zlimi vplivi in življenjskimi neprijetnostmi.

Zgodovina izdelovanja lutk sega v daljno preteklost.

Od nekdaj med nami

Natančnih podatkov o tem, kdaj je bila narejena prva lutka na svetu, ni.

Strokovnjaki sklepajo, da je najstarejša med njimi figurica iz mamutove kosti, ki so jo našli na ozemlju današnje Češke republike na enem izmed pokopališč v Brnu. Po približnih ocenah naj bi imela okrog 36 tisoč let! Med najstarejše prištevajo tudi lutke, ki so jih našli v Rusiji na območju arheoloških izkopanin starodavnega mesta Radonež ter v okolici Kolomna in Moskve.

Znana je tudi kolekcija lutk slavne egipčanske kraljice Kleopatre, ki je ob različnih slavnostnih obredih zahtevala, da ji naredijo kopije oblačil, ki so jih na sebi imele njene lutke. Prva umetniška lutka je postala Petite danseuse slikarja Edgarja Degasa.

Lutke brez obraza

V starodavnih časih so ljudje verjeli, da so lutke obdarjene s skritimi močmi, s katerimi so sposobne varovati človeka pred zlimi uroki in življenjskimi neprijetnostmi. Večina starodavnih lutk oziroma varuhov ima brezobličen obraz, na katerem ni nosu, ust in oči.

Menili so, da se zli duhovi ne morejo naseliti v figuro, ki nima človeške podobe. Lutke so izdelovali na različnih območjih in iz povsem različnih materialov. V Egiptu so bile na primer zelo razširjene lesene lutke (izdelane so bile s posebno pozornostjo, saj so jim dodali celo prstke z vsemi potrebnimi podrobnostmi), v Grčiji in Italiji so jih izdelovali predvsem iz voska in gline, v Rusiji iz trave in tkanine (najpogostejše so bile tiste iz lana), na območju današnjega Tadžikistana pa je bila priljubljena lutka, bolj znana kot varuh Luhtak. Izdelovali so jo samo za določene posameznike, svojega gospodarja pa je zaščitila predvsem pred revščino.

Zvesti spremljevalci

Pri starih narodih je bilo v navadi, da so pravkar poročenim ženam, torej mladim gospodinjam, darovali posebne lutke, ki naj bi v njihov dom prinašale srečo in bogastvo. Že takrat so se ljudje najbolj navduševali nad lutkami, ki so jim prinašale dolgo in srečno ljubezen. Različni uroki, ki so pospremili ljubezenske želje mladih deklet, so bili seveda obvezni.

Če bi si rada tudi sama izdelala lutko, ki bi ti v življenju prinesla srečo v ljubezni, jo lahko brez posebnih težav narediš takole:

  • Vzemi vato, klobčič rdečega sukanca in rdečo tkanino.
  • Iz vate oblikujte kroglico, jo namesti na sredino tkanine, zavij in ovij s sukancem. Dobila boš glavo lutke.
  • Ovijaj tkanino s sukancem in lutki naredi še telo, noge in roke. Pri delu ne smeš uporabljati šivanke in škarij. Tkanino moraš trgati in vezati. Naredi dve figurici. Zveži ju tako, da bo videti, kot da se držita za roke.

Azijska vraževerja

Azija je znana po drobnih figurah, pri katerih so se njihovi izdelovalci osredotočali na vse podrobnosti izdelave. Na Japonskem so na primer imeli prve lutke že v 3. stoletju pred našim štetjem. Z njimi so izvajali posebne magične rituale. Najbolj znan je bil ritual tretjega dne tretjega luninega meseca, ki ke simboliziral upanje v ozdravitev in končanje bolezni.

  • 3. marca na Japonskem praznujejo praznik lutk, ki se imenuje hina macuri. Prikupne lutke, imenovane ninige, postavijo k domačim vhodnim vratom in jih vsak dan lepo oblečejo. Ljudje verjamejo, da mora čim več moških videti pred domačimi vrati postavljeno lutko, saj bo toliko več ženinov imelo dekle, ki živi v hiši. Čez teden dni je treba lutke umakniti, saj se sicer dekle dolgo ne bo poročilo.

Skandinavski troli

V Skandinaviji še danes vlada prepričanje, da na našem planetu živijo škrati, imenovani troli. Njihovo prebivališče je globoko pod zemljo, njihova naloga pa naj bi bila, da ščitijo zemljo in njene prebivalce. Na območju današnje Norveške so arheologi odkrili figurice teh priljubljenih škratov, ki jih lahko turisti kupijo v vsaki tamkajšnji trgovini s spominki, medtem ko mnogim prebivalcem severnih dežel doma služijo kot zaščita pred zlimi silami.

  • Če boš hotela kupiti trola, ki bo zaščitil tvoj dom, si ga izberi intuitivno. Tisti, ki te bo pritegnil s svojo pozitivno energijo, bo prava izbira. Če boš zaslutila, da ti je pomežiknil, je to gotovo znamenje, da bi se tudi on rad naselil pri tebi.

Poslaniki bogov

V Indiji so kathputle oziroma marionete imeli za posebne poslanike bogov. Ko je lutka postala neuporabna, so jo z molitvijo sežgali v ognju. Verjeli so, da se vrača domov v nebo k svojim bogovom.

  • Sčasoma so indijske marionete zamenjale lesene figurice bogov, ki jih lahko kupite tudi v naših trgovinah z azijskimi izdelki. V Indiji na primer ob polni luni redno izvajajo obred ob kipu boginje blaginje in razcveta Lakšmi. Po neki legendi Lakšmi obišče samo tiste domove, v katerih vladata red in čistoča in kjer gorijo rdeče sveče. Okoli figurice boginje Lakšmi ljudje prižgejo sedem sveč, gledajo v ogenj in jo v mislih prosijo za pomoč.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"