Ljubezen do sebe ni izraz tvoje samovšečnosti, narcisizma, prepotentnosti, arogance ali sebičnosti, ljubezen do sebe je naravno občutje, za katerega si ustvarjena.
"Čutiti ljubezen do sebe ne pomeni, da mislite, da ste najlepša ali najboljša oseba na svetu, temveč samo, da občutite svojo lepoto in da zaradi tega ljubite sebe," piše Bruno Šimleša v svoji knjigi Šola življenja - Dobrodošli pri pouku veščina življenja!
V resnici že si bitje, ki je ustvarjeno, da čuti ljubezen do sebe. Vse v tebi je zasnovano tako, da lahko uživaš v sebi:
"Ljubezen do sebe je naše naravno občutje, vtkano je v vsako celico našega ljubezenskega telesa in zagotovo ne ustvarja občutka prevlade ali večvrednosti, temveč ravno nasprotno; ko ljubimo sebe, se čutimo povezane z drugimi, čutimo povezanost in enakost s svojo duhovno družino - človeštvom!"
Zdi se nekako samoumevno, da je ljubezen do sebe eden od kronskih življenjskih vrhuncev, toda nihče nam ni dal navodil, kako to doseči. Ali pač?
"... ljubezni do sebe ne boste dosegli s papagajskim vsakodnevnim samoprepričevanjem, da ste vi 'oseba, ki je prepolna ljubezni in ki občuti popolno blaženost in mir'. Takšne metode površnega samopotrjevanja so bile precejšnja novost v osemdesetih in absolutna uspešnica v devetdesetih, ko pa se je potrdila njihova nekoristnost, jih vsi modri ljudje, ki človeka ne doživljajo kot robota, opuščajo. Bilo bi preprosto, če bi delovali kot roboti, v katere samo vtipkate ukaz, ki se potem samodejno obdela."
Bruno Šimleša tako zavrne pop-psihološka učenja, ki so jih sicer polni (zdaj že očitno zastareli) 'novodobni' učbeniki magije pozitivnega mišljenja in avtosugestij.
A če nismo ne papagaj in ne stroj, kako torej v sebi prebuditi sposobnost, da vendarle pričnemo uživati v svojem ljubezenstvu (t.j. ljubezni do sebe)?
"... morda bi morali spoštovati dejstvo, da ste v enaki meri čustveno kakor tudi razumsko bitje! Če zanemarite katerikoli vidik svojega bogastva, vam ne bo uspelo uživati v celovitosti svoje lepote," dodaja Bruno Šimleša.
Da bi se naučili občutiti ljubezen do sebe, moramo enostavno:
- prevzgojiti svoj razum:
... kar dejansko sploh ni pretirano težko. Za ta podvig se je potrebno odpovedati zmoti, da je ljubezen nekaj, kar moraš dobiti od drugih ljudi. ideja, da ti mora nekdo najprej pokazati ljubezen, da bi vedela, da si vredna ljubezni, je zmotna in nadvse rušilna. Ne rabiš čakati na nič in nikogar, ljubezen si lahko daš sama že danes - tukaj in zdaj.
- in prevzgojiti svoje srce.
... enostavno se boš morala očarati, in to s seboj! Uspelo ti bo s hvaležnostjo, občudovanjem in uživanjem! Hvaležnost ti bo pomagala, da se boš osredotočila na to, kar že imaš, v nasprotju s kroničnim hrepenenjem po tistem, česar nimaš. Z občudovanjem boš očarala svoje srce. Obdaj se z ljudmi, ki jih občuduješ, ukvarjaj se s stvarmi, ki so ti všeč, in uživaj v slikah ali skladbah, ki te pomirjajo. In nato je tu še uživanje. To bo lepilo, ki bo hvaležnosti in občudovanju omogočilo, da se globlje in močneje zakoreninita v tebi.
Za več poglobljenega branja na temo 'kako ljubiti sebe in ustvarjati pristno srečo' priporočamo knjigo Šola življenja Bruna Šimleša, ki je pred dnevi v slovenščini izšla pri Mladinski knjigi.
O avtorju!
Bruno Šimleša je hrvaški pisec duhovne literature, ki je doslej objavil že pet knjig. Med njimi je v slovenščino prevedena tudi Ljubeznoslovje. Poleg tega, da piše, zadnjih deset let prireja delavnice, na katerih tečajnike uči zdravega pristopa do sebe in življenja na splošno. Je urednik duhovne literature v založniški hiši, piše tedensko kolumno za časopis Jutarnji list in je reden gost na hrvaških televizijskih in radijskih postajah.
Njegovo knjigo Šola življenja boš tako kot Ljubeznoslovje našla na emka.si.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih