Je zloglasni PMS zgolj neke vrste nocebo?

22. 6. 2014
Je zloglasni PMS zgolj neke vrste nocebo? (foto: profimedia)
profimedia

V neki študiji žensk, ki so bile naravnost izčrpane zaradi znakov PMS, je strokovnjake zanimalo, ali morda te ženske niso zgolj žrtve neke vrste učinka noceba. Izsledki so bili navkljub odsotnosti kontrolnih študij, ki bi učinek potrdile, zanimivi.

Naj najprej razčistimo, kaj je 'nocebo':

  • Učinek noceba, kar latinsko pomeni 'škodil bom', je diametralno nasproten od veliko bolj znanega učinka placeba, kar pomeni 'koristil bom' in pri katerem gre predvsem za to, da lahko prepričanost o zdravilni moči zdravila in vero v avtoriteto zdravnika ali zdravilca že samo po sebi zdravi in lajša bolečino. In tako, kot je učinek placeba naravnost navdušujoče čudežen, lahko nocebo dejansko povzroči bolezen in celo smrt, če bolnik pričakuje takšen izid.

Bi torej lahko držali pomisleki nekaterih, da so tudi ženske s hudim predmenstrualnim sindromom (PMS) le žrtve takšnega nocebo učinka?

Strokovnjaki neke študije so zasnovali načrt in ženske preslepili tako, da so jim dali zdravilo brez učinkovin (torej placebo) in jim rekli, da bo to spremenilo čas, ko navadno pričakujejo menstruacijo. Tako so na primer ženski, ki je perilo navadno dobivala sredi meseca in tri dni pred njegovim začetkom trpela zaradi znakov PMS, rekli, da bo začela krvaveti prvi dan v mesecu.

Kaj se je zgodilo?

Čeprav se čas nastopa menstruacije v resnici ni spremenil, je v tistem mesecu predmenstrualne znake čutila prej, ker je v to verjela.

Omenjena študija zaenkrat ne more obveljati kot dokaz, da je PMS sindrom zgolj nocebo sindrom, saj je nocebo (ki praviloma škodi) zaradi etičnih pomislekov vse premalo raziskan.

Vir: povzeto po knjigi dr. Lisse Rankin, Z umom nad medicino, fotografija: profimedia

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"