Znanje tujih jezikov – pomemben dejavnik zaposlovanja?

23. 8. 2016
Znanje tujih jezikov – pomemben dejavnik zaposlovanja? (foto: Profimedia)
Profimedia

Svet je lep, ko se razumemo! Se strinjate?

"Le tako lahko zagotovimo, da je učenje tujega jezika zares investicija. Z učenjem tujih jezikov želimo izboljšati kakovost življenja vsakega našega tečajnika, saj z znanjem širimo duha, hkrati pa s tem pridobijo možnosti za boljše poslovne priložnosti v službi ali pri zaposlovanju," pravijo v jezikovnem centru Mint International House.

Pred kratkim so želeli zgornje trditve tudi praktično preveriti, zato so julija analizirali oglase za zaposlitev, ki so bili objavljeni na portalu mojazaposlitev.si. V tem obdobju je bilo na portalu objavljenih 2000 oglasov, ki so jih analizirali glede na kategorijo, v kateri so bili objavljeni, zahtevano stopnjo izobrazbe, zahtevano znanje tujih jezikov, regijo in državo, kjer bo delo potekalo ter vrsto zaposlitve (določen, nedoločen čas).

Rezultate analize najdete v spodnji infografiki, izpostavljamo pa le najpomembnejše ugotovitve:

  • Če iščete zaposlitev, je najbolje, če govorite nemški jezik, saj je to najpogosteje zahtevan tuj jezik, ki omogoča prijavo na zaposlitev pri kar 36 % oglasov. Gre za presenetljivi podatek, pomeni pa, da se moramo veliko bolj posvetiti učenju nemščine, s čimer bomo povečali možnost zaposlitve.
  • Vsak 5. oglas (torej skupno 400 oglasov) zahteva znanje vsaj dveh ali več tujih jezikov, kar jasno kaže, da se ne smemo zadovoljiti z znanjem le enega tujega jezika, saj tako zamudimo priložnost pri 20 % zaposlovalcev.
  • Italijansko ne govorijo le na Primorskem, saj obstaja več oglasov, ki zahtevajo znanje (tudi) italijanskega jezika v Osrednjeslovenski in Savinjski regiji. Vidimo, da klasični pogledi na to, da se na Štajerskem splača učiti nemščino, na Primorskem pa italijanščino, enostavno ne veljajo več, ampak se moramo posvetiti vsem jezikom v vseh delih Slovenije.
  • Analiza je pokazala nizko število oglasov, kjer vam znanje francoščine, ruščine, hrvaščine, srbščine ali španščine odpre vrata za prijavo, kljub temu pa so avtorji raziskave prepričani, da so ta znanja močno cenjena pri zaposlovalcih, saj kažejo tako na interes po osebnem razvoju, kot tudi širino duha, ki je izredno cenjena lastnost. Zato se ne ustavljajte, ampak se naučite jezika, ki vam je pri srcu.
  • Kar vsak tretji oglas za zaposlitev v kategoriji znanost, tehnologije, raziskave in razvoj zahteva znanje kar treh jezikov in vsak peti, ki bo zaposlen kot komercialist/ka ali v trženju, bo moral znati tri jezike. Skoraj vsak drug kadrovik pa bo moral govoriti vsaj dva tuja jezika.

Infografika

Preberite še: 8 razlogov, zakaj se lahko še kako veseliš jeseni

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"