Aktualno Promocijsko sporočilo

Zdravo lokalno zelenjavo lahko kupiš tudi na Mercatorjevi tržnici

21. 6. 2013

Na njej boš našla ogromno raznovrstne zelenjave, iz katere lahko ustvariš nešteto okusnih in predvsem zdravih jedi. Mi ti ponujamo recept za Bučkine pogačice.

Mercator letos sodeluje s približno 100 lokalnimi pridelovalci in več kot 12 kmetijskimi zadrugami, ki tržnice Iz domačih krajev zalagajo z lokalnim, domačim, sveže pridelanim sadjem in zelenjavo. Veliko število lokalnih dobaviteljev zagotavlja sveže lokalne pridelke na posebnih stojnicah v Mercatorju, namenjenih le ponudbi iz domačih krajev.

Na Mercatorjevih tržnicah Iz domačih krajev boš letos našla: temne bučke, buče, cvetačo, čebulo, česen, stročji fižol, jajčevce, nadzemno in rumeno kolerabo, korenček, mladi in pozni krompir, kumare, ohrovt, različne vrste paprike, paradižnik, rdečo peso, korenine in liste peteršilja, por, rabarbaro, rdeč radič in radič štrucar, črno redkev, solate kristalko, rdečo kristalko, endivjo, mehko solato in ledenko, gomolje zelene, mlado in pozno zelje, kitajsko zelje, rdeče zelje, jagode in melone.

Lokalno je okusno!

Za okusne in dobre jedi je najboljše izbrati sveže domače lokalno pridelane sestavine. Zato ni naključje, da Valentini Smej Novak radi prisluhnemo, ko poudarja, kako pomembno je, kaj damo v lonec in nato na mizo. Valentina rada kuha domače in izbira tam, kjer poznajo njene želje. Vrsta receptov iz zelenjave in sadja Iz domačih krajev, preizkušenih z Valentino, bo na voljo tudi na spletnih straneh in v posebnih prilogah, v katerih bo razkrivala kulinarične spretnosti, ki jih omogočajo poletne sezonske sestavine.

Sama pravi: "To kar jemo, to vlagamo vase in to je naša najbolj dolgoročna naložba. Mislim, da je prav, da jemo domače, kljub temu pa lahko kuhamo globalno, vendar uporabimo sestavine, ki so zrasle čim bliže našega doma, saj je okus pri sadju in zelenjavi, ki nista potovala tisoče in stotine kilometrov, popolnoma drugačen. Najboljše je tisto, kar je sveže, kar je zraslo čim bliže nam in po možnosti iz domačega semena. Pri hrani ne gre zgolj za kemične vrednosti, temveč gre za energijo in ljubezen. Ne nazadnje pa tudi za spoštovanje kmetovega dela. In tudi o tem moramo razmišljati, ko izbiramo hrano."

Bučkine pogačice

Ko so bučke sveže, bi jih lahko jedli tudi surove, saj so prijetno čvrste in sladkega okusa. Tudi pri kuhanju jih zato obdelajmo na kratko, da ohranijo čvrstost in hrustljavost. Te pogačice se bodo obnesle tudi pri tistih jedcih, ki sicer niso preveč prehransko "zeleni", poskusite.

Za 8 pogačic potrebuješ

  • 2 čvrsti bučki (500 g)
  • 1 mlado čebulo
  • pest nastrganega sira ( ementalca)
  • 1 krogla mocarele ( 100g)
  • 1 jajce
  • nekaj lističev sveže bazilike ali mete
  • sol in poper
  • kislo smetano, ko postrežemo
  • oljčno olje za popekanje

Bučki operemo in grobo nastrgamo. Solimo in stresemo na cedilo. Pustimo, da vse skupaj postoji pol ure, da spusti vodo. Ožamemo in stresemo v skledo. Dodamo nasekljano mlado čebulo z zelenim delom vred, nastrgan sir, jajce, mocarelo, ki jo naceframo na drobne koščke in na trakce nasekljano baziliko ali meto (nekaj lističev prihranimo za konec). Popramo in temeljito premešamo.

Razgrejemo ponev, v katero smo kanili tanko plast oljčnega olja,  še lepše pa se pogačice spečejo na plošči kuhinjskega električnega žara. Na razgreto ploščo položimo kupček mase, ki jo razpotegnemo v obliki pogačice. Na zmerni temperaturi pečemo toliko časa, da zakrkne in se po eni strani zapeče: brez panike, sprva bo videti tekoče, vendar bodo sir in jajca pripomogli, da bo jed zakrknila v ljubke pogačice. Ko so po eni strani zapečene (3 -4 minute)  jih obrnemo in popečemo še po drugi strani. Postrežemo z žlico kisle smetane, svežo baziliko za povrh in veliko skledo zelene solate.

Dober tek!