V Ljubljano prihaja francoski pisatelj Michel Houellebecq

21. 3. 2014
V Ljubljano prihaja francoski pisatelj Michel Houellebecq (foto: profimedia)
profimedia

Kontroverzni francoski pisatelj Michel Houellebecq, ki je s svojim drugim romanom Osnovni delci (1998), dodobra razburil francoske kritiške in bralne javnosti, v Slovenijo prihaja na povabilo nedavno zaključenega festivala Literature sveta – Fabula 2014.

Kontroverzni francoski pisatelj Michel Houellebecq (1958), po poklicu inženir agronomije, je bil v Franciji relativno neznan avtor, dokler ni s svojim drugim romanom z naslovom Osnovni delci (1998), za katerega je dobil nagrado IMPAC, dodobra razburil kritiško in bralno javnost. Čeprav gre za avtorja izrazite avtofikcije, se v svojih romanesknih konstruktih ukvarja z ostrim in balzacovsko natančnim popisovanjem družbe in njenih gnojnih ran iztekajočega se dvajsetega in porajajojočega se enaindvajsetega stoletja.

Njegov zadnji roman, Možnost otoka (2005) je preveden v številne svetovne jezike in nagrajen z literarno nagrado Prix Interallé (2005).

Vabilo na srečanje s pisateljem!

Michel Houellebecq bo v Kinu Šiška nastopil v četrtek, 27. marca 2014, ob 20. uri.

Pogovor, ki bo simultano tolmačen v slovenščino, bo vodil Stojan Pelko, vstopnice za dogodek pa so že na voljo na vseh EVENTIMOVIH prodajnih mestih in na spletu.

  • Imaš kakšno vprašanje za Michela Houellebecqa?

Posreduješ ga lahko na info@zalozba.org ali pa pošlješ sporočilo preko Facebooka in morda bodo Michelu Houellebecqu na dogodku zastavili prav tvoje vprašanje. Avtor najboljšega in najbolj izvirnega vprašanja prejme tudi Beletrinino knjižno darilo.

Beseda ali dve o romanu

Možnost otoka

Možnost otokaRoman Michela Houellebecqa, Možnost otoka (2005), se navezuje na utopičen epilog Osnovnih delcev: le genetska mutacija, ki omogoči nastanek nove, boljše, nesmrtne človeške vrste, lahko človeštvo odreši fizičnega in duševnega trpljenja, staranja in umiranja.

Daniel, uspešen komik z razkošno vilo v Španiji in zavidljivim bančnim računom se prebija živi v histerični družbi neizprosnega seksualnega liberalizma, v kateri ni prostora za grde, revne, starajoče se, bolne in šibke. Po dveh neuspelih ljubezenskih zvezah najde novo upanje v sekti elohimistov - v njihovi obljubi večnega življenja in neskončni možnosti reproduciranja užitkov ...

Zgodba »našega časa« se prepleta s poglavji komentarjev dveh klonov, Daniela24 in Daniela25, dva tisoč let kasneje, ko začnejo neoljudje v želji po ustanovitvi nove človeške skupnosti, kjer bo telesni stik spet mogoč, zapuščati svoja varovana bivališča.

V nadaljevanju si za pokušino lahko prebereš še odlomek iz knjige Možnost otoka:

Intervju je potekal v moji garderobi, po predstavi, ki bi jo lahko označili za zmagoslavno. Isabelle je bila takrat glavna urednica Lolite, prej pa je dolgo delala za revijo 20 Ans. Najprej za ta intervju nisem bil prav zagret. Ko sem listal revijo, sem bil izredno presenečen zaradi neverjetne stopnje kurbarije, ki so jo ponujale revije za najstnice: par številk premajhne majčke, oprijete bele  vroče hlačke, tangice, ki lezejo iz vsepovsod, precejšnja uporaba lizik  Chupa-Chups ... vse kar  ti srce poželi. »To je res, vendar na trgu zavzema nenavadno pozicijo ...« je vztrajala predstavnica za stike z javnostjo.  »Poleg tega pride sama urednica, kar pomeni ...«

Nekateri ne verjamejo v ljubezen na prvi pogled; tudi če tega izraza ne jemljemo dobesedno, je jasno, da je obojestranska privlačnost vedno bliskovita; že po nekaj minutah srečanja z Isabelle sem vedel, da bova imela razmerje in da bo najina zveza trajala dolgo; vedel sem tudi, da se tega zaveda. Po nekaj uvodnih vprašanjih o tremi, načinu kako se priravljam za nastope ipd., je Isabelle umolknila. Ponovno sem prelistal časopis.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord