V kino prihaja film po resnični zgodbi: Dirka življenja

7. 10. 2013

Dvakratni oskarjevec Ron Howard spet sodeluje z za oskarja dvakrat nominiranim scenaristom Petrom Morganom pri spektakularni oživitvi neizprosnega in legendarnega rivalstva med angleškim plejbojem Jamesom Huntom (Chris Hemswort) in njegovim discipliniranim avstrijskim tekmecem Nikijem Laudo (Dainel Brühl).

Dirka življenja se odvija med čutno zlato dobo avtomobilskih dirk in prinaša razburljivo resnično zgodbo o karizmatičnem Huntu in sijajno metodičnem Laudi, dveh največjih tekmecih, kar jih je bilo v svetu športa.

Popelje nas v njuni zasebni življenji in v njune spopade tako na dirkalni stezi Grand Prixa kot zunaj nje in beleži, kako sta se gnala prek meja lastnih fizičnih in psihičnih zmogljivosti v športu, ki ne pozna bližnjic do zmage in v katerem ni prostora za napake.

V vlogah njunih ljubezni Suzy Miller in Marlene Lauda igrata Olivia Wilde in Alexandra Maria Lara. Film, ki so ga posneli v Veliki Britaniji, Avstriji in Nemčiji, so producirali Andrew Eaton, Eric Fellner, Brian Oliver, Brian Grazer, Morgan in Howard. Izvršni producentje so bili Guy East, Nigel Sinclair, Tobin Armbrust, Tim Bevan, Tyler Thompson in Todd Hallowell, za kamero pa so sodelovali še direktor fotografije Anthony Dod Mantle, scenograf Mark Digby, z oskarjem nagrajena montažerja Dan Hanley in Mike Hill, kostumograf Julian Day in skladatelj Hans Zimmer.

Leta 1975 se je avstrijski dirkač Niki Lauda v Ferrarijevem avtu popeljal do naslova prvaka v Formuli 1 in tako končal sedemletno vladavino Forda. Njegov vzpon na vrh je podlaga dramatične sezone 1976, in britanski scenarist in dramatik Peter Morgan je prepričan, da so rivalstvo med Laudo in Huntom in njuni spopadi med to sezono zgodba, ki je prerasla strani športnih novic.

Morgan slovi kot mojster scenarijev o sodobni zgodovini; za filme The Last King of Scotland, The Queen, Frost/Nixon, The Deal in The Special Relationship je zajel utrinke iz življenj ugandskega diktatorja Idija Amina, kraljice Elizabete II., novinarja Davida Frosta in predsednika Richarda Nixona, britanskega ministrskega predsednika Tonyja Blaira in ameriškega predsednika Billa Clintona.

»Odraščal sem v Angliji in sem o Jamesu Huntu vedel domala vse,« pravi.

»Nikijeve plati zgodbe nisem poznal.«

Ker živi na Dunaju (poročen je namreč z Avstrijko), je sam stopil v stik z Nikijem Laudo z zamislijo o filmu o viharni dirkalni sezoni, in Lauda je med snovanjem scenarija prispeval neprecenljiv vpogled.

»Veliko sva razglabljala o hollywoodskem filmu in resničnosti,« se spominja Lauda. »In vedno sem ga povlekel nazaj v resničnosti.«

Strasti, značaji in tekmovalne skrajnosti obeh likov – in navsezadnje sodelovanje z Morganom že pri filmu Frost/Nixon – so k projektu pritegnile režiserja Rona Howarda:

»Peter zna orisati like; pri resničnih zgodbah fantastično zapazi, kaj jih žene, kaj jih podžiga v dobrem ali slabem smislu, in kako okoli tega zgraditi prizore. Nekateri prizori so nadvse dejanski, nekateri bolj dramatizirane ilustracije, a vsi služijo zamisli, ki si jo je bil zastavil. Tako je rezultat, če že ne tisočodstotno avtentičen, vedno iskren.«

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ