Se zavedaš nevarnosti 'tekstanja' med vožnjo?

2. 2. 2016
Se zavedaš nevarnosti 'tekstanja' med vožnjo? (foto: Profimedia)
Profimedia

Spoznaj invalida s tragično osebno zgodbo, ki je posledica prometne nezgode.

Zavod Vozim, nosilec gibanja "Še vedno vozim – vendar ne hodim", s posebno ozaveščevalno akcijo predvsem mlade opozarja na nevarnosti uporabe mobilnega telefona in pisanja sporočil (»tekstanja«) med vožnjo.

Na platformi Prevoz.org, prek katere se dnevno prepelje na tisoče mladih, so se vmešali med običajne ponudnike prevozov na najbolj frekventnih relacijah in v avtomobilu, opremljenim s skritimi kamerami, potnike vpletli v nepričakovano izkušnjo, kjer se jim je kot sopotnik pridružil invalid s tragično osebno zgodbo, ki je posledica prometne nezgode.

invalid

Po kratki SMS korespondenci s potnikom presenečenja, ki jo je spodbudil profesionalni voznik in predal mobilnik v roke sopotnika, so mladi čez nekaj kilometrov postali del osebne zgodbe, katere namen je mlade v prihodnje odvračati od "tekstanja" med vožnjo.

Oglej si video:

Ob prihodu na točko prevzema so vidno presenečeni ugotovili, da je zadnji potnik invalid, mu pomagali v vozilo in nadaljevali pot, na kateri je slednji z udeleženci prevoza delil svojo osebno izkušnjo z nesrečo in posledicami le-te.

Po izmenjavi izkušenj in prihodu na cilj sta voznik in invalid Zavoda Vozim potnikom razkrila, da gre za družbeno odgovorno kampanjo, pokazala skrite kamere v vozilu in jih povabila, da običajno plačilo stroška prevoza, v obliki donacije namenijo gibanju "Še vedno vozim – vendar ne hodim" za izvedbo preventivnih delavnic za mladostnike (v primeru, da ne bi želeli donirati, bi bil prevoz v celoti brezplačen, a takšnega primera ni bilo).

Se zavedaš, da je telefoniranje med vožnjo enako, kot če bi imeli v krvi 0,8 promila alkohola (kar je enako kot če bi popili 3 – 5 dcl vina)?

Med pisanjem SMS sporočila voznik na vozišče gleda kar 4-krat manj časa kot pri normalni vožnji. Govorjenje ali branje oziroma pisanje SMS sporočil ali elektronske pošte voznika povsem okupira, zmanjša se njegova pozornost in podaljša se reakcijski čas, kar pomeni 23-krat večjo možnost za povzročitev prometne nesreče.

#NeTekstamKoVozim

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"