Očiščenje: Ko vlada za 12 ur dovoli vse zločine

3. 8. 2013
Ethan Hawke v vlogi premožnega Jamesa.

Si predstavljaš 12-urno obdobje v katerem so zakoniti vsi zločini – vključno z umorom?

Ker Ameriko vse pogosteje pretresajo zločini in ker so zapori prenapolnjeni, se je vlada odločila, da bo uzakonila 12-urno obdobje, v katerem so zakoniti vsi zločini – vključno z umorom.

Policije v tem času ni mogoče priklicati. V bolnišnice se ni mogoče zateči po pomoč. To je noč, v kateri se smejo državljani brez strahu pred posledicami obrniti drug proti drugemu.

In je noč, ki postavi družino premožnega Jamesa na preizkušnjo.

Premožni James se skupaj z družino v tem času zapre v dobro varovano hišo, toda ko pade tema, se Jamesov sin usmili preganjanega neznanca in ga spusti v njihov dom.

Skupina, ki lovi ubežnika, ne namerava odnehati, temveč Jamesu zagrozijo, naj žrtev preda, sicer bo na seznamu za odstrel pristala celotna družina. Med obleganjem hiše poskuša James obvarovati družino pred zunanjimi in notranjimi sovražniki.

Začnejo se odvijati dogodki, ki grozijo, da bodo vnesli razdor v njuno družino. Zdaj morajo James, Mary in njuna otroka Charlie in Zoey preživeti noč, ne da bi se spremenili v pošasti.

Razsvetljenje po nesreči

Veterana pisanja brezkompromisnih scenarijev, kakršna sta bila The Negotiator in Assault on Precint 13, Jamesa DeMonaca je za pisanje Očiščenja navdihnilo nekaj nepričakovanih dogodkov, ki so sprožili njegov ustvarjalni proces.

Še najbolj je k oblikovanju zamisli o rojstvu nove Amerike prispevala avtomobilska nesreča, v kateri bi nepreviden voznik skoraj ubil Jamesa in njegovo ženo. Nekaj let zatem ga je med gledanjem televizijskih poročil prešinilo, da novinarji poročajo predvsem o nasilnih dogodkih v ZDA.

Radovedno se je začel spraševati, ali je v tem Amerika nekaj posebnega ali pa je ves svet obseden s tovrstnimi novicami.

Misli so se zavrtele in nastala je zgodba o tem, kakšna bi lahko postala naša družba, če nam ne bi bilo treba misliti na posledice. Sam pravi, da je želel po vsej državi spodbuditi pogovore o nasilju.

S produkcijskim partnerjem Sebastienom Lemercierjem sta scenarij razvijala približno tri leta. Zgodbo sta želela oblikovati tako, da bo bolj podobna moralni drami, postavljeni v bližnjo prihodnost, kakor znanstveni fantastiki.

DeMonaco je pisal o novi Ameriki, v kateri je po letih in letih socialnih nemirov nezaposlenost končno padla na en odstotek, stopnja revščine pa se giblje pod petimi odstotki. Vlada, kakršno poznamo danes, v tistem času ne obstaja več, režim ustanoviteljev nove Amerike pa je skrb vzbujajoče obravnavanje nasilnežev in brezpravnih rešil tako, da je za eno noč na leto uzakonil vse mogoče zločine, ne da bi kdo pri tem trpel posledice.

Vsako leto v noči z 21. na 22. marec vlada kaos in državljani se očistijo.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord