Nevladne organizacije z odločnim NE sežigu odpadkov

11. 4. 2012

Nevladne okoljske organizacije, organizirane v pobudo »Recimo NE sežigu odpadkov«, so na novinarski konferenci predstavile dejstva, s katerimi izražajo izrazito nasprotovanje gradnji sežigalnic in sežigu odpadkov v že obstoječih pečeh v Sloveniji.

Povod za pobudo je predlog Odbora za kmetijstvo in okolje DZ, ki je bil konec marca posredovan Ministrstvu za kmetijstvo in okolje, da pospeši aktivnosti za umestitev objektov za sežig komunalnih odpadkov. Nevladne okoljske organizacije menijo, da je to v nasprotju z interesi Slovenije. Za gradnjo sežigalnic so potrebne velike naložbe, objekti pa za obratovanje potrebujejo stalen dotok odpadkov, s čimer tekmujejo  z reciklažno industrijo za finančne vire in za iste surovine ter negirajo vsa prizadevanja za zmanjšanje nastajanja odpadkov. Produkt sežiganja je lahko tudi energija, a jo z recikliranjem prihranimo mnogo več, kot je sežig proizvede. Dragocene naravne vire in nenevarne odpadke spremenimo v strupene pline in pepel. Na drugi strani pa lahko reciklažna in regionalno razmeščena industrija Sloveniji prinese bistveno več delovnih mest.

Pobuda »Recimo NE sežigu odpadkov« nikakor ni negativna kampanja.

Nevladne organizacije so namreč izrazile prepričanje, da se bodo v zgolj nekaj letih količine nastalih odpadkov še zniževale, recikliranje in ponovna uporaba pa se bo zvišala do te meje, da bomo zastavljene cilje glede zmanjševanja odlaganja na deponijah dosegli brez sežigalnic. Po mnenju članic pobude »Recimo NE sežigu odpadkov!« je mogoče ob pravilnem pristopu v Sloveniji do leta 2016 izločiti 60 % koristnih odpadkov in v nadaljnjih 3 letih doseči 75 % izločanje koristnih odpadkov, kot dokazuje primer občine Vrhnika, ki te cilje dosega že danes.

Več o novinarski konferenci Recimo NE sežigu odpadkov.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord