Keanu Reeves je 47. ronin

23. 1. 2014
Keanu Reeves (foto: revija Lea)
revija Lea

Film 47. ronin so posneli po starodavni japonski legendi, zgodba pa sledi izgnanemu bojevniku Kaiju, ki se pridruži skupini 47 roninov pod vodstvom odločnega Oišija.

Pogumni možje želijo maščevati smrt svojega učitelja, ki jo je povzročil tiranski gospodar vojne Kira. Z osupljivimi spretnostmi mečevanja, borilnih veščin in prikrivanja uničujejo sovražnikove horde, vendar kmalu spoznajo, da se bodo morali spopasti tudi z zlobnimi silami magije in miselnih prevar.

Ko izdajalski vladar ubije njihovega gospodarja in jih izžene, 47 samurajev brez gospodarja priseže, da se bodo maščevali in povrnili čast svojemu klanu. Pregnani z domov in raztreseni po deželi morajo poiskati pomoč Kaia, mešanca, ki so ga nekoč zavračali, in se prebiti skozi divji svet mitoloških bitij, čarovnije in groze.

Ko ta izgnani zasužnjeni izobčenec postane njihovo najbolj smrtonosno orožje, se preobrazi v junaka, ki to skupinico upornikov navdihne za spopad z zlom, ki zaseda njihovo deželo, in seže po večnosti.

Epska zgodba

Ta izjemna zgodba o neverjetnem pogumu temelji na epski zgodbi, ki je postala ena najtrajnejših japonskih legend in izvira iz 18. stoletja, ko je 47 samurajev počastilo prezgodnjo smrt svojega gospodarja tako, da so ga maščevali.

V tej novi predelavi japonske nacionalne zgodbe, ki je prehajala iz roda v rod in skozi stoletja doživljala dodelave in različne interpretacije, je legenda o največji žrtvi in večni časti roninov znova rojena za novo generacijo.

Ročno izdelani oklepi

Snemanje je potekalo v ateljeju v Budimpešti, kjer so postavili kulise za dvorišče v Akupu, otoku Dedžima in Tengujskem gozdu, na zemljišču studia Shepperton v Angliji pa zunanjost za Aku in Kirovo trdnjavo za veliki finale filma.

Za film so ročno izdelali približno 400 samurajskih oklepov iz plastike, da so omogočili lahkotno gibanje. Pri vseh vidikih, od scenografije do kostumov in učinkov, so upoštevali japonsko tradicijo, ki je bila temelj za razvoj celotne podobe filma in njegove fantastične elemente.

Film je režiral Carl Rinsch, igrajo pa Keanu Reeves, Hirojuki Sanada, Ko Šibasaki, Tadanobu Asano, Min Tanaka, Jin Akaniši, Masajoši Haneda, Hiroši Sogeba, Takato Jonemoto, Hiroši Jamada in Šu Nakadžima.

Kdo so bili ronini?

Ronin je bil samuraj (samuraji so bili japonski bojevniki) brez gospodarja ali učitelja v fevdalni dobi Japonske med letoma 1185 in 1868. Samuraj je ostal brez šefa z njegovo smrtjo ali z njegovim padcem. Danes Japonci izraz ronin uporabljajo tudi za zaposlene, ki so razpeti med dvema službama, ali za dijake, ki jih še ni sprejela nobena univerza.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord