Hladilnik, zmrzovalnik, pomivalni stroj, mikrovalovna pečica, štedilnik ... Kuhinja je velik porabnik električne energije. Kako lahko porabo energije zmanjšaš? Tako, da ne delaš naslednjih napak, ki sta jih v knjigi Priporočilo za zeleno gospodinjstvo ob številnih drugih uporabnih nasvetih zbrali avtorici Alenka Lobnik-Zorko in Neva Železnik.
- Če imaš v kuhinji zelo stare gospodinjske aparate, razmisli o novih. Stari aparati namreč porabijo tudi do trikrat več elektrike! Poleg tega stari hladilniki vsebujejo strupeno hladilno tekočino , ki ne sme priti ne v zrak ne v telo.
- Ko kupuješ nove električne aparate, raje odštej malo več za takšne, ki varčujejo z energijo. Na dolgi rok se ti bo obrestovalo.
- Bolj ekonomično je, da imaš hladilnik in zmrzovalnik ločena, saj se s stalnim odpiranjem zgublja hlad iz zmrzovalnika. Pomembno je tudi, da obema napravama redno odstranjuješ led, če te funkcije nimata vgrajene.
- Hladilna skrinja je bolj varčna kot hladilna omara, saj hladen zrak tudi med odpiranjem ostaja na dnu in ne uhaja ven.
- Hrbtna stran hladlnika in zmrzovalnika naj bo 5-10 centimetrov odmaknjena od stene, da lahko zrak kroži.
- Omisli si mikrovalovno pečico, saj s tem bistveno prihraniš pri pogrevanju jedi. Pri tem pazi, da teža jedi, ki jo segrevaš, ni večja od pol kilograma.
- Ekonom lonci bistveno skrajšajo čas kuhanja in s tem porabimo bistveno manj elektrike. Če ekonom lonca nimaš, vedno kuhaj tako, da lonec pokriješ s pokrovko, saj s tem zadržuješ toploto in potrebuješ manj električne moči. Kuhaj tudi na primerno veliki grelni ploskvi, saj s premajhnim loncem izgubljaš odvečno energijo.
Še nekaj preprostih trikov za manjšo porabo elektrike v kuhinji
- Če imaš električni številnik, izklopi elektriko malo preden je jed kuhana, saj štedilnik še nekaj časa zadrži toploto.
- Če si varčne narave, uporabljaj električne naprave takrat, ko je cenejši tok. Pri nas je to med 22. in 6. uro zjutraj ter vse vikende in praznike.
- Uporaba pomivalnega stroja bo bolj varčna, če bo vedno, ko ga uporabiš, poln. Ne pozabi tudi redno čistiti filter.
- Zanemarljivo ni niti to, ali ima kuhinja okno. Tako namreč v kuhinji bistveno redkeje prižgemo luč. Svetlobo pa jemljejo tudi temne stene v kuhinji. Če je le mogoče, si omisli svetle. Poskrbi, da bo v kuhinji varčna žarnica in ugašaj luč, če veš, da se daljši čas ne boš vrnila v kuhinjo.
Pripravila: Sanja Macur
Poišči še več uporabnih nasvetov za dom, družino in vrt na spletni strani Lisa.si. Preveri pa tudi, kako je v imenu narave spregovorila Julia Roberts.