Film: Russell Crowe na Noetovi barki

30. 3. 2014
Russell Crowe (foto: Karantanija Cinemas)
Karantanija Cinemas

Samotarski Noe doživi vizijo konca sveta, zato se odloči s svojo družino zgraditi velikansko barko, na katero se bodo med uničenjem sveta lahko zatekli skupaj z živalmi.

Darren Aronofsky, režiser osupljivih čustvenih in vizualnih mojstrovin Črni labod in Rekvijem za sanje, predstavlja filmsko priredbo svetopisemske zgodbe o apokaliptičnem vesoljnem potopu.

Zgodbi o Noetu, zadnjem poštenem in pravičnem možu na svetu, ki se je prepustil hudobiji, nasilju in izprijenosti, ter o ladji, ki mu jo stvarnik ukaže zgraditi, preden bo uničil svet, je v Svetem pismu namenjenih samo nekaj strani. Toda teh nekaj odstavkov je pustilo neizbrisen pečat.

Aronofskyja je zgodba o Noetu očarala že pri 13 letih. Takrat je o njem napisal pesem za šolo. Toda šele ko je zavil v filmske vode, si je upal sanjati, da bo nekega dne svojo skromno pesmico razširil na mogočen filmski projekt.

Kako je Noe zbral vse živali?

Ker je zgodba v Svetem pismu kratka, v njej skoraj ni dialogov in ne razkriva Noetovih čustev in razmišljanj o neizogibnem potopu, sta Aronofsky in drugi scenarist Ari Handel preučila ogromno verskega, zgodovinskega in študijskega gradiva, da bi bolje razumela Noetove čase in pomen njegovih dejanj.

Svetega pisma se nista držala do črke natančno, izkoristila sta jo za okvir, v katerega sta umestila svojo razgraditev glavnih tem, ki jih ta kratka zgodba iz Geneze zastavi, vendar nikoli ne razvije. Na primer: po prvotni zgodbi Bog Noetu zapove, naj zgradi ladjo in nanjo pripelje po en par vsake živali. Kako mu je to uspelo, kako se je lotil dela, vse to je izpuščeno.

"Številne plati Noetove zgodbe v Svetem pismu niso jasno obrazložene. Če gre verjeti prvotnemu zapisu, Noe ne spregovori besede, dokler se vode ne umaknejo," pravi Handel.

"Zato je vse, kar so ti liki mislili in rekli, ostalo odprto. Toda če podrobno preberete zgodbo, najdete namige. Denimo o Noetovi pijanosti, potem ko pride v novi svet. V Genezi to ni pojasnjeno, nam pa se je zdelo, da nam daje vpogled v Noetov značaj, ki bi ga lahko izkoristili in poskusili razumeti. Kakšne napore in tegobe je preživljal, da se je, ko mu je uspelo opraviti zadano nalogo, začel predajati pijači? In pomislite, kaj pri potopu je bilo najbolj boleče. Gotovo so bili med utopljenimi ničesar krivi otroci. Kaj se je zgodilo z vsemi drugimi nedolžnimi živalmi, ki jih Noe ni vzel na barko?"

Naloga je bila za filmske ustvarjalce izredno zahtevna že od samih osnov dalje. Kakšen je bil predpotopni svet? Vemo, kakšen je bil stari Egipt, vemo nekaj o starodavni Judeji, toda zgodba se dogaja v času, ko naj bi ljudje živeli po 500 let, ko so po zemlji hodili angelski velikani. Aronofsky in Handel sta zato poleg Svetega pisma preučila tudi Mrtvomorske zvitke, Enoševo knjigo (delo, ki ga pripisujejo Noetovemu pradedu) ter zgodovinske in sodobne teološke analize. Kljub vsemu pa sta vedela, da bosta morala narediti pogumen korak v neznano in si sama zamisliti svet v času pred potopom.

Barka

Ustvarjalci so se pri gradnji Noetove barke vrnili k Svetemu pismu in jo izdelali natančno po tistem opisu. Zato je nastala lesena škatla. Mere barke so eden najpodrobnejših opisov v vsej zgodbi, zato so se ustvarjalci tega držali. Z nekaj ugibanja, seveda. Sveto pismo sicer jasno pravi, da je barka dolga 300 komolcev, široka 50 komolcev in visoka 30 komolcev ...

Noetov obraz

Ko so se odločali, kateri igralec bo igral morda eno najtežjih vlog v zgodovini filma, je bil med prvimi kandidati Russell Crowe, ki ima izkušnje z mogočnimi liki in jim zna vliti prizemljeno človečnost.

Nabor oskarjevcev v filmu širita Jennifer Connelly, ki igra Noetovo ženo, in oskarjevec Anthony Hopkins, ki igra Metuzalema.

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"