Baofest 2012 se nadaljuje v ritmu bobnov

5. 11. 2012

Letošnji festival afriške kulture Baofest se je septembra pričel z enodnevnim programom s plesno-glasbenim večerom 'Stopinje' in razstavo ter dražbo fotografij Sekumadyja Condéja.

Nadaljuje pa se spet 25. novembra z delavnico plesa z bobni dundun, koncertom pevskega zbora Sankofa in gostom Soryjem Diabatejem (29. 11.) ter plesno predstavo Mase Kagao Knez (30. 11.).

  • Delavnica PLESA Z BOBNI DUNDUNI s Soryjem Diabatejem

... nedelja, 25. 11., ob 19.00, Studio Baobab (Parmova 25, Ljubljana)

Na delavnici boš preko zahodnoafriških ritmov spoznavala tradicionalne plesne korake in obenem s palicami igrala basovski boben 'dundun'. Udeleženci bodo stali za bobnom ter s plesom ustvarili komunikacijo z bobnarjem, ki jih bo spremljal, dialog pa bodo poudarili z bobnanjem na dundun. Delavnico bo vodil Sory Diabate, vsestranski umetnik iz Gvineje, ki bo prisotne s kombinacijo plesa in bobnanja popeljal med bogate ritmične in gibalne strukture afriške kulture.

  • Koncert SANKOFA IN SORY DIABATE

... četrtek, 29. 11., ob 20.00, Mini teater na Ljubljanskem gradu

Zaključni dogodek Baofesta bo vokalno potovanje skozi Zahodno Afriko. Edinstven pevski zbor Sankofa združuje Afričane, njihove potomce in vse željne praznovanja, ki ga nudi afriška kultura. Tokratni koncert bo posvečen zahodnoafriškim tradicionalnim napevom različnih ljudstev.

Kot poseben gost se jim bo pridružil gvinejski virtuoz Sory Diabate, ki bo z balafonom (prvim  glasbilom zahodnoafriških griotov, ki je podoben ksilofonu) pričaral melodično preprogo in občutek neskončnega ritma.

Ker Sankofa pomeni vzeti iz preteklosti in ustvariti v prihodnosti, bo tudi tradicionalna vsebina programa zazvenela v sodobnih aranžmajih in popolnoma svežem zvoku. Po koncertu bodo na pokušino okusne zahodnoafriške jedi. Vstopnine ni!

  • Plesna predstava Maša Kagao Knez: ROJENA ZUNAJ SVOJE VASI, 1978.

... petek, 30. 11., ob 20.00 v Plesnem teatru Ljubljana

Afriški izraz »kagao« v prevodu pomeni „ženska, rojena zunaj svoje vasi". 1978 označuje leto njenega rojstva. Maša Kagao Knez, korenine katere izhajajo po materini strani iz Slovenije, po očetovi iz Burkine Fasa, je plesalka in koreografinja, ki od rojstva živi v Ljubljani in je v slovenskem plesnem prostoru prisotna že skoraj dve desetletji. Kot izhodišče za dvodelni solo performans si je postavila izkušnjo zunanjosti in (ne)pripadanja ter principe dvojnosti in identitete ter k sodelovanju povabila koreografinjo Rosano Hribar (Slovenija) in koreografa Filiberta Tologo (Burkina Faso), da iz različnih perspektiv razvijeta gibalni material, ki ga vsebuje eno telo, telo plesalke Maše Kagao Knez.

"Poleg razpršene atmosfere, h kateri prispeva izvrstno lučno oblikovanje, predstavo odlikuje izvajalski razpon Maše Kagao Knez, ki v tem trenutku sodi v vrh slovenskih plesalcev." M. Kumerdej, DELO

Avtorica in ples obeh delov predstave: Maša Kagao Knez.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ