Arheološki park Ad Pirum je odprl nova vrata

1. 10. 2013

Narodni muzej Slovenije, ki se je zadnjih pet let v okviru projekta »Arheološki parki severnega Jadrana – PArSJAd« ukvarjal z ureditvijo Arheološkega parka Ad Pirum, ni na novo zgradil mogočnih vrat, ki so pred okoli 1700 leti stala med 10 metrskima stolpoma in pot zapirala barbarskim vsiljivcem.

Svoje moči so znotraj projekta sofinanciranega v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev usmerili v oživitev te lepe arheološke lokacije.

Z izdatno pomočjo lokalnega prebivalstva jim je uspelo očistiti trdnjavsko obzidje, postaviti klopi in informativne table, južno od trdnjave pa so vzpostavili arheološko pot. V muzejski sobi so postavili infokiosk, ki omogoča virtualni sprehod po trdnjavi, brezžični pretok avdiovodnikov, veliko zanimivosti in iger, ogledati pa si je mogoče tudi digitalno rekonstrukcijo trdnjave, ki so jo prav tako ustvarili tekom projekta. Hkrati so redno organizirali brezplačna vodstva po trdnjavi, letos pa uvedli tudi novost, tj. arheološki treking ob zidu, ki se skozi hrušiški gozd vije južno od trdnjave. Sedaj so pred izzivom bodočega upravljanja, ki bo lahko uspešno le s podporo in sodelovanjem lokalne skupnosti, lastnikov zemljišč in institucij, odgovornih za nepremično dediščino.

V soboto ni padla kocka, padla je hruška

Znan Cezarjev stavek so lokalizirali v »Hruška je padla!«.

Ime Ad Pirum, kakor se je v svojih časih imenovala trdnjava, namreč pomeni Pri hruški.

Tako so organizatorji poimenovali rimski dan, ki je preteklo soboto v Hrušico privabil lepo število obiskovalcev vseh starosti.

Mlajši obiskovalci so med seboj tekmovali v natančnosti pri metu kopja, spoznavali in pomerjali rimska oblačila, igrali trigon, rimsko igro z žogo, ter izdelovali rimske vojaške diplome, drugi pa so se podali na vodstvo po trdnjavi. Vodička jih je odeta v togo popeljala od južnega obzidja pa vse do severnega dela 250 metrov dolge trdnjave. Razložila je, da so jo Rimljani zgradili kot obrambo pred vdori barbarov, da je bila del mogočnega obrambnega sistema imenovanega Claustra Alpium Iuliarum, ki se je raztezal od hrvaške Reke do Posočja, da je v trdnjavi med drugim stala stavba s centralnim ogrevanjem (sistem se je imenoval hipokavst in je ob ostrih vremenskih razmerah, ki Hrušici niso tuje, prišel še kako prav) ter mnogo drugih zanimivosti. Ob prihodu z vodstva in ogledu muzejske sobe, ki bo do konca projekta tudi prenovljena, so najbolj vedoželjni obiskovalci brskali po interaktivnih vsebinah na digitalnem infokiosku. Ostale obiskovalce je pred sebe postrojil rimski vojak, pripadnik Prve italske legije (društva Legio I Italica). Predstavil je razlike v opremi imperialnega rimskega vojaka in malo manj discipliniranega vojaka poznorimskega obdobja – obdobja, ko se je počasi, a vztrajno približeval propad Rimskega imperija in v katerem so Rimljani tudi zgradili trdnjavo Ad Pirum. Nato sta s prostovoljcem, ki ga je prej oblekel v polno bojno opremo, prikazala nekaj osnovnih tehnik boja mož na moža. Ogled boja je večini udeležencev dvignil adrenalin na primerno raven, da so se lahko podali še na treking ob južnem zidu, kjer so v okviru projekta speljali arheološko pot z informativnimi in didaktičnimi vsebinami. Krajša različica poti je dolga poldrugi kilometer, daljša pa štiri. Za svojevrstno presenečenje pa so ob koncu rimskega dneva poskrbeli člani Kulturno izobraževalnega društva Teodozij, ki so oblečeni v Rimljane ob spremljavi bobna primarširali v trdnjavo in utrujenim pohodnikom razdelili grozdje.

Vse, ki bi si radi Arheološki park Ad Pirum pobliže ogledali, vabijo, da se v soboto, 12. oktobra, ob 16. uri, udeležijo še zadnjega brezplačnega vodstva po trdnjavi, ob ugodnem vremenu pa bo zadnjo oktobrsko soboto potekal tudi brezplačen arheološki treking (prav tako ob 16.00, v primeru dežja namesto trekinga voden ogled po trdnjavi).

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"