Ali kdaj preveriš ceno izdelka na blagajni?

27. 11. 2012
Ali kdaj preveriš ceno izdelka na blagajni? (foto: shutterstock)
shutterstock

Preveriš kdaj, ali je zaračunana cena izdelka na blagajni dejansko enaka ceni izdelka s police? Morda pa bi to morala začeti početi!

Preberi, kaj se je pred tedni zgodilo Tini Puncer, Lisini strokovnjakinji za osebne finance, trenerki soulworka, predavateljici in idejni vodji projekta Mojadenarnica.si:

"V zadnjem mesecu, ko sem bila malo bolj pozorna na cene izdelkov, sem kar pri dveh velikih trgovcih našla različno obračunane cene dveh izdelkov. Pri prvem trgovcu je bila cena izdelka na polici 2,25 evra, dejansko obračunana cena na blagajni pa 2,85 evra. Ker sem kupila dva ista izdelka, je preveč zaračunani znesek znašal 1,20 evra. Pri drugem trgovcu pa je bila cena izdelka na polici 2,35 evra in na blagajni 2,70 evra. Sicer gre za manjše zneske, ampak lahko opazite, da je šlo za 15- in 27-odstotno povišanje cene izdelka, kaj je kar precej. Seveda ste na blagajni dolžni pogumno opozoriti na to napako in trgovina vam mora zaračunati tisto ceno, ki je objavljena na polici. S tem jim po eni strani tudi pomagamo, da jim poslovanje 'štima', namesto da kljub opaženem razhajanju v cenah enostavno zapustimo trgovino in se ne sekiramo za tisti 'drobiž'.

Trgovke so mi v obeh primerih odgovorile, da se je cena očitno ravno na tisti dan povišala in da so jo v blagajni že popravili, na polici pa še ne. Verjamem, da dandanes, ko imajo trgovci dnevne in tedenske popuste, že sami težko sledijo vsem spremembam in popravkom, ampak takšne površnosti si pa vseeno ne bi smeli kar tako privoščiti in je tudi inšpekcijsko sporna. Če je kupcu cena pomembna, se ta odloča o nakupu izdelka prav pri policah na podlagi cene, potem pa na blagajni plača celo višjo ceno, kot jo imajo preostali konkurenčni izdelki. Če se trgovci že gredo to telovadbo s cenami gor in dol, morajo vsekakor zagotoviti brezhibno izvedbo svojega zastavljenega načina prodaje.

Zdaj se verjetno vsi sprašujemo, koliko izdelkov smo na ta račun že preplačali, ne da bi vedeli. Naključja, vemo, da ne obstajajo, torej lahko že z malo usmerjene pozornosti na usklajenost cen plačamo dejansko toliko, kot mislimo, da bomo plačali. Malce paradoksalno, kajne?"

Novo na Metroplay: Filip Flisar iskreno o obdobju, ko je končal kariero: "Bilo je težko …"