Ko je govora o belih zobeh radi pomislimo na hitre, a zato tudi bolj invazivne (in pogosto presneto drage) rešitve. Vendar pa obstajajo popolnoma naravni triki za ohranjanje bolj belih zob, ki le zahtevajo nekaj prilagoditev v vsakdanjem življenju.
Preden se sploh lahko pogovarjamo o trikih, moramo seveda poudariti, da je prvi korak vsekakor redna in ustrezna ustna higiena. Tule bližnjic preprosto ni. Lahko ti namignemo le, da bo proces precej lažji z električno zobno ščetko, sploh takšno, ki vključuje ionsko delovanje za dodatno zaščito pred oblogami. Ena takšnih je recimo sonična ionska zobna ščetka Aaspire Ionickiss Ionpa (imaš jo na Shoppsterju), pod katero je podpisan kar naš smučarski frajer Jure Košir.
Seveda ustna higiena nikoli ne sme biti postranskega pomena - tudi, kadar smo na poti. Pri znamki Aaspire so posrkbeli tudi za to, da boste belino lahko ohranjali kjerkoli s ščetkami Aaspire Ionickiss Travel, ustvarjenimi prav za udobnost in priročnost na poti. Okej, kaj pa so še druge finte?
Hrana, ki pomaga do bolj belih zob
Kako prosim? Hrana za bolj bele zobe? Verjela ali ne, nekatera hrana lahko dejansko pomaga pri ohranjanju bolj belih zob. Strokovnjaki izpostavljajo hrustljavo sadje in zelenjavo – jabolka, korenje in zelena. Kot razkrijejo strokovni članki, ta hrana poveča nastajanje sline, slina pa naravno čisti zobe.
Podoben učinek povečanega nastajanja sline lahko dosežeš tudi z žvečilnim gumijem brez sladkorja. Slina obenem tudi nevtralizira kisline v ustih, ki sicer lahko povzročajo zobno gnilobo. Več sline, več beline, torej.
Ne ščetkaj takoj po jedi
Mogoče se zdi logično, da bi takoj po jedi odhitela v kopalnico in si zdrgnila zobe, da se znebiš morebitnih ostankov hrane. A strokovnjaki pravijo, da je potrebno počakati vsaj 30 minut po hranjenju, preden se s ščetko lotiš zob.
Kisline v hrani namreč ošibijo sklenino in ščetkanje takoj po jedi jo lahko poškoduje, s tem pa se seveda pohitri tudi izguba beline.
Spiranje ust s kokosovim oljem
V angleščini imajo za to zelo zanimiv izraz: 'oil pulling'. Menda gre za tradicionalno indijsko prakso, ki pa nima vedno zagotovljenega učinka. Nekateri pravijo, da so rezultati vidni po dveh ali treh poskusih, drugi trdijo, da kaj dosti razlik ni bilo.
Je pa koncept nadvse enostaven – za eno veliko žlico kokosovega olja žvrkljaš po ustih enkrat tedensko okoli 15 do 20 minut, potem olje izpljuneš in si usta dobro spereš z vodo. Metoda naj bi bila nadvse učinkovita pri uničevanju bakterij in pri odpravljanju slabega zadaha.