Področje aken na obrazu razkriva marsikaj o tvojem zdravju

Ko govorimo o aknah na obrazu velikokrat zanemarimo dejstvo, da je nastanek le-teh lahko povezan tudi z zdravjem našega celotnega telesa.

Področje aken na obrazu razkriva marsikaj o tvojem zdravju (foto: Profimedia)
Profimedia
27. 11. 2017

Akne so pravzaprav infekcije, ki nastajajo pod površjem kože in so povezane z našim imunskim sistemom. Poznavnaje razlogov, zakaj dobiš akne na določenih mestih na obrazu, ti lahko pove veliko o tem, kaj moraš pozdraviti 'od znotraj'.

Zemljevid aken na obrazu

'Mapiranje' oziroma 'branje' obraza združuje tehnike kitajske in ajuverdske medicine kot tudi novejše dermatološke tehnike, s katerimi skušajo razvozlati razloge za nastanek aken.

Znano je, da kadar imamo težave z različnimi organi v našem telesu, se znaki lahko najprej pojavijo na koži v obliki srbečice, izpuščajev, suhe kože in tudi aken.

Spodaj preveri, kaj pomenijo akne na določenih delih tvojega obraza in kako lahko prepečiš njihov nastanek!

1. Čelo (povezano s splošnim načinom življenja)

Mozolji in akne na čelu so največkrat posledica nezdravega prehranjevanja, slabega spanca in slabe higiene. Naše vedenje (predvsem to, da se veliko tipamo/praskamo po čelu, s čimer na obraz zanašamo bakterije) je verjetno glavni krivec za nastanek teh aken.

Preprečiš jih lahko s pitjem zadostne količine vode, z omejitvijo soli in sladkorja v prehrani, prav tako pa moraš poskrbeti za ustrezno nego obraza (že umivanje z vodo lahko naredi velike spremembe).

2. Del med obrvmi (povezano z jetri)

Akne na tem predelu so lahko posledica pitja prevelike količine alkohola ali uživanja hrane z veliko trans maščobami, prav tako pa lahko opozarjajo na alergije na določeno hrano.

Največ ljudi pravi, da dobijo akne na tem predelu, kadar uživajo določeno hrano. Nekateri zdravniki sicer pravijo, da ni povezave med človeško prehrano in nastankom aken, vendar kljub temu obstajajo raziskave, ki to povezavo potrdijo. Nekatere trans maščobne kisline namreč negatvino vplivajo na količino esencialnih maščob v našem telesu, kar ruši naše splošno zdravje in to se odraža tudi na koži. 

3. Del okoli oči (povezano z ledvicami in jetri)

Majhne bunkice, ki nastanejo v predelu okoli oči in spominjajo na mozoljčke, nastanejo kot posledica zamašenih por in velike količine maščobe v krvi. V osnovi to pravzaprav niso akne, ampak ciste, ki so velikokrat prisotne pri osebah z luposom (oslabljena funkcija jeter). Za razliko od aken, teh majhnih cist ne moreš predreti.

4. Srce (povezano s srcem)

Akne na nosu največkrat povezujejo s problemi srčnega ožilja, bolj natačno z visokim krvnim pritiskom, kar so preverjali v eni izmed raziskav, kjer so iskali povezavo med srčnimi napadi in krvavitvami iz nosu.

Omenjenem problemu se lahko izogneš s pravilno prehrano, ki je bogata z vitamini (B12, B6 in folna kislina). Namig: v prehrano vnesi več špinače, brokolija in cvetače.

5. Lica (povezano s pljuči)

Med zadnjimi raziskavami izstopa ta, ki predvideva povezavo med kadilci in nastankom aken na licih, saj naj bi kajenje povzročalo pomanjkanje kisika v koži. 

Omeniti je treba tudi še bolj pogost razlog nastanka aken na licih, in sicer dnevno se stalno dotikamo obraza, nanašamo kreme, ličila in s tem mašimo pore in vanje zanašamo bakterije, ki povzorčijo vnetja - akne.

6. Čeljust (povezano z reproduktivnimi organi)

Akne na čeljusti so znak hormonskega neravnovesja, ki je lahko posledica mensturacije, pubertete, menopavze itd. Na nastanek aken lahko prav tako vpliva jemanje kontracepcijskih tablet. Kot pri nekaterih drugih primerih je povzročitelj lahko tudi hrana, ki vsebuje veliko sladkorja in ogljikovih hidratov, saj le ta tudi ruši hormonsko ravnovesje.

Nenazadnje pa sta krivca lahko tudi stres in nezadostna količina spanca, ki vplivata na izdatno proizvodnjo olja na naši koži, ki zopet vodi do mašenja por.

7. Brada (povezano z želodcem)

Nedavna raziskava je pokazala, da se lahko različne neprijetnosti v povezavi z našo prebavo, odražajo z nastankom aken na bradi in spodnjem delu čeljusti. Da se temu izogneš, moraš paziti na svojo prehrano in pojesti dovolj veliko količino vlaknin, za ravnovesje v želodcu pa lahko poskrbiš tudi s probiotiki. 

Nastanek aken lahko torej preprečiš s pravilno prehrano, ustrezno higieno in z zdravim načinom življenja (gibanje, dovolj spanca, izogibanje stresnim situacijam). 

Zavedati se moraš, da spremembe seveda ne bodo vidne čez noč, najprej mora zdrav način življenja postati tvoja rutina in ne le nekaj, kar boš prakticirala le ob določenih dnevih.

Pripravila: Tamara Bastarda

Vir: hardhittinghealth.org

Preberi še: Hrana, ki poslabša stanje tvoje kože (če le gre, ne jej tega!)

Priporočamo tudi: Poglej, kako prisrčno je Chrissy Teigen oznanila, da je ponovno noseča!